| navarre a întrebat:

Cum se poate crede ca asemenea,, oameni"pot fi numiti poporul ales?

Exodul 21:20-21 – Dacă îţi baţi sclavul până moare e naşpa, dacă îl baţi şi el moare doar a doua zi e ok.
Dacă un om va lovi cu băţul pe robul său, fie bărbat fie femeie, şi robul moare sub mâna lui, stăpânul să fie pedepsit.
Dar dacă mai trăieşte o zi sau două, stăpânul să nu fie pedepsit; căci este argintul lui.

5 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Aceste legi erau inainte de a veni Isus Hristos. Acolo sunt doar explicatii despre cum traiau oamenii inainte de venirea Lui Isus Hristos pe Pamant! De aceea ii zice Vechiul Testament. Si Noul Tetament pentru ca Isus a venit si a schimbat legilea acestea. De aceea undeva in Noul Testament zice."Cele vechi s-au dus. Iata ca toate
lucrurile s-au facut noi" "Caci daca este cineva in Hristos este o faptura noua"

| Angel0 a răspuns:

Navarre chiar nu te duce mintea ca sunt reguli de acum 4000 de ani, care erau perfect valabile atunci?

Răspuns utilizator avertizat
| Anonymus314 a răspuns:

Iesire 21:20-21 -
20. Iar de va lovi cineva pe robul său sau pe slujnica sa cu toiagul, şi ei vor muri sub mâna lui, aceia trebuie să fie răzbunaţi;
21. Iar de vor mai trăi o zi sau două, ei nu trebuie răzbunaţi, că sunt plătiţi cu argintul stăpânului lor.
Ai gresit biblia frate happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate fiindca atunci nu erau legi care sa apere sau sa consfinteasca anumite drepturi,si sa elimine abuzurile.ce legi pot fi astazi facute de destepti, care le permit lor insile sa se foloseasca de munca ta o luna doua fara sa te platesca, sau sa te intrebe; mai omule ai mancat azi? sau de cand nu ai mai mancat.tu esti rob nu ai bani sa-l dai in judecata. dreptatea se va face altcanva findca orice MARE si TARE are pe altul mai mare decat el.iar Dumnezeu e cel mai mare.el a dat legi si porunci valabile in veci. uite bliss 20 zice bine, dar nu total. Iisus a zis; eu nu am venit sa schimb legea si pe prooroci, ci sa implinesc.si a implinit legea si a rascumparat robii pacatului facandu-i liberi.