| Allrc24 a întrebat:

Va intreb doar din pura curiozitate, nu ma convertesc la catolicism. daca un ortodox s-ar inchina intr-o biserica catolica ar fi pacat.in esenta tot Domnului Iisus Hristos te rogi?

33 răspunsuri:
| Rapunzell a răspuns (pentru SOLDIER):

Chiar esti batut in cap. Prima oara a fost crestinismul curat pentru ca nu aparusera derivatii. Ortodoxie = dreapta credinta. Crestinismul curat era in sine dreapta credinta. Cand s-a desprins catolicismul n-a mai fost o singura religie crestina si este de la sine inteles ca fiecare si-a luat nume propriu, pe langa termenul de crestinism, pentru a se diferentia: crestinism catolic si crestinism ortodox, care crestinism ortodox este crestinismul initial, curat. Ce crezi ca rezolvi daca le innozi atat?

| mihaibrasov a răspuns:

Nu e niciun pacat, tu urmeaza-ti doar inima.

Răspuns utilizator avertizat