| Allrc24 a întrebat:

Va intreb doar din pura curiozitate, nu ma convertesc la catolicism. daca un ortodox s-ar inchina intr-o biserica catolica ar fi pacat.in esenta tot Domnului Iisus Hristos te rogi?

33 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Viata unui credincios nu depinde de locul in care traieste, se roaga, ci de principiile care ii guverneaza viata.

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Am intrat si eu prin mai multe Sf Biserici Crestine dar nu am facut un obicei in a le frecventa.Eu am ramas tot cu blinda mea Ortodoxie.In drum spre servici am o Sf Biserica Ortodoxa mica si amarita ca o casa taraneasca.In aceasta Bisericuta intru cu cea mai mare placere parca este casa mea.Pup si eu 3 Sf Icoane si zic 3 rugaciuni scurte inclusiv Tatal Nostru si nu uit sa multumesc Domnului.La iesire aprind 2 luminari una la Vii unde zic o mica rugaciune si ma inchin.o luminare la cei adormiti unde ma inchin si zic o mica rugaciune.De regula abia astept sa vina ziua cind voi da iar cu "nasul" pe la micuta Sf Biserica deoarece o iubesc si ma simt bine in ea.

| Angel0 a răspuns:

Nu este pacat.Am mers ani de zile la catolici, si am avut ocazia sa discut despre acest lucru cu mai multi preoti catolici si ortodocsi. Oricum si in biserica sunt mai civilizati decat noi.

| Rapunzell a răspuns:

Hmmm... Si cum te inchini? Corect sau pe invers? Si pe cine slavesti? Pe Hristos sau pe papa? Ca doar, conform catolicilor, papa e inlocuitorul lui Dumnezeu pe pamant. Si cand mori, treci prin purgatoriu?

Da, e pacat ca un ortodox sa se inchine la catolici. Inchinandu-te cu ei, te lepezi si te desparti de Biserica Ortodoxa cum au facut-o, acum cateva sute de ani, catolicii.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns (pentru SOLDIER):

Da. Si... Asta are legatura cu ce-am scris eu pentru ca...

Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns (pentru SOLDIER):

Gresit. Catolicismul s-a despins, creandu-si propriile legi, pe cand ortodoxia a pastrat totul cum era. Si inca o face.

p.s. A nu se confunda omul (preotul) care uneori incalca aceste legi, cu Biserica lui Hristos, ortodoxa (dreapta), statornica si neschimbata.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns (pentru SOLDIER):

Chiar esti batut in cap. Prima oara a fost crestinismul curat pentru ca nu aparusera derivatii. Ortodoxie = dreapta credinta. Crestinismul curat era in sine dreapta credinta. Cand s-a desprins catolicismul n-a mai fost o singura religie crestina si este de la sine inteles ca fiecare si-a luat nume propriu, pe langa termenul de crestinism, pentru a se diferentia: crestinism catolic si crestinism ortodox, care crestinism ortodox este crestinismul initial, curat. Ce crezi ca rezolvi daca le innozi atat?

Răspuns utilizator avertizat
| Filip23 a răspuns:

Pai si daca nici acolo nu gasesti satisfactie? Faci o tura pe la toate casele de rugaciune? In esenta tot Domnului Iisus Hristos se roaga. A doua problema: E pacat oare sa citesti scrierile unui sfant catolic? Nu cred. Dar asta sugereaza instabilitate. Te fascineaza mai mult cititul decat cautarea mantuirii, pentru ca, slava Domnului, sunt destui sfinti ortodocsi pe care sa ii citesti. Asa si cu mersul la biserica catolica, esti interesata mai mult de societate decat de calea ta.

Răspuns utilizator avertizat
| mihaibrasov a răspuns:

Nu e niciun pacat, tu urmeaza-ti doar inima.

| username0 a răspuns:

De parca biserica ortodoxa e mai buna unde preotii te mananca de bani daca n-ai 5000 de ron nici nu te inmormanteaza laughing

| guzanu92 a răspuns:

Bineinteles ca nu e pacat. Eu locuiesc in Italia, unde majoritatea bisericilor sunt catolice. In lipsa bisericilor ortodoxe in zona mea, si eu merg la catolici. Ma inchin, fac cruce si ma rog dupa doctrina ortodoxa si italienii, impreuna cu preotul, respecta acest lucru.
Important e sa te rogi Domnului Dumnezeu, tot in Casa Domnului esti. ^^

| Cornelcmn8 a răspuns:

Nu e pacat, important e sa te rogi, mai putin conteaza si unde.
Dar nu este tocmai corect sa mergi duminica de duminica intr-o biserica catolica, tu fiind ortodox, si sa asculti slujbele catolice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred

| cia021 a răspuns:

Sunt amadoua religi crestine dar nu sunt la fel asa ca nu este prea bine sa te rogi la o biserica catolica atat timp cat tu esti ortodox. Si vezi ca nu te rogi doar la Iisus Hristos ci la Sfanta Treime la fel cum a spus si TweetyPwd

| TweetyPwd a răspuns:

Te rogi sfintii Treimi : Iisus Hristos, Tatal si duhul sfant.