| anonim_4396 a întrebat:

Eu cu logodnicul meu suntem amandoi ortodoxi dar vrem sa ne casatorim in stil catolic la o biserica catolica. este posibil fara ca unul dintre noi sa nu ne convertim la catolicism? (teoretic eu am decis sa ma convertesc dar nu am timp de pierdut vremea in biserica.)

7 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Renuntati voi la coroanele de regi, care se pun pe cap in biserica ortodoxa?

| pepy63 a răspuns:

Inseamna ca nu ati prea fost pe la biserica daca doriti sa treceti la catolici, vreau sa-ti spun ca si catolici au canoane ce trebuie respectate si la ei sunt uscaturi asa cum sunt si printre ortodocsi asta nu inseamna ca trebuie sa blamam toata biserica, deci nu as vedea care ar fi motivul treceri la catolicism atata timp cat sunteti ambi ortodocsi

| LegionarulRoman a răspuns:

Nu,doar daca dai spaga, la burduhanosii de popi romano-catolici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Veti avea de invatat la greu, despre catolicism si casatoria catolica. dupa care veti fi botezati in noua relijie. apoi va veti casatori.

Răspuns utilizator avertizat
| abcabcabc a răspuns:

Nu este nevoie sa va convertiti la catolicism deoarece este acceasi religie.
Si ortodoxi si catolici sunt crestini si nimeni nu ar trebui sa se impotriveasca (afara de Dumnezeu ).

| taximetristul a răspuns:

Se scrie ortodocsi in primul rand...
Teoretic nu va puteti casatori, practic orice este posibil, atat timp cat popa e ahtiat dupa bani!