| anonim_4396 a întrebat:

„Veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va face liberi." - Ioan 8, 32 Care credeți că e sensul real al acestui verset? Despre ce adevăr e vorba mai exact? Dacă se referă la cunoașterea lui Dumnezeu și a Cuvântului Său, care e Biblia, de ce ne-ar face asta liberi?

Răspuns Câştigător
| alex598 a răspuns:

Acest vesrset are mai multe aspecte. În primul rând, se referă la adevărul că Isus a murit pentru toate păcatele noastre (eau în contextul acela că avea să moară pentru păcatele noastre). Acest adevăr ne face liberi pentru că nu mai trebuie să trăim sub condamnarea păcatului pentru că Isus a plătit deja prețul de răscumpărare. În al doilea rând, adevărul că prin jertfa lui Isus avem acces direct în prezența Tatălui (ceea ce în vechiul testament numai marele preot și proorocii aveau) și ne putem folosi de acest dar minunat pentru a trece cu mai multă ușurință prin situațiile dificile ale vieții. Ca să dau un exemplu concret, dacă de exemplu ești pe cale de a-ți pierde slujba, un om care nu cunoaște adevărul s-ar îngrijora, dar dacă cunoști adevărul că Dumnezeu îi va ajuta tot timpul pe copii lui și întotdeauna va fi de partea lor atunci ești liber de îngrijorarea pentru viitor.

| anonim_4396 explică (pentru alex598):

Ce spui tu la sfârșitul paragrafului se potrivește cu un citat personal de al meu: "Frica e absența încrederii în puterea lui Dumnezeu."

15 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

O sa comentez putin ce a zis ales598, adica aflam o minciuna, nu adevarul. Ca adevarul este altul, este ca Isus a fost doar un om de rand bun care tinea cu oamenii saraci asupriti de bogati, a intrat in templu ala, i-a facut pe smecherii aia hoti si nenorociti, dupa aia a mai zis ca omu e liber, sa asculte doar de dumnezeu.

Apoi cum? Sa nu mai asculte omu de imparat? Si l-au asasinat bogatasii. Dupa aia s-a distrus si imperiul roman cu asta, ca unii erau cu dumnezeu ala, altii tot cu zeii, si s-au tot omorat intre ei, asta a fost si scopul evreilor.
A murit ca era bun, atat, nu l-a dus capu sa taca dracu din gura, ca nu te pui cu mafia imparateasca si boiereasca.
Alta aberatie ca a murit pentru pacatele noastre, pai cum adica? Si daca a murit ce s-a schimbat? Ce rost avea? Nici unu, de fapt nici nu a fost asa povestea ca nu ar fi avut sens, si in poveste pare o aberatie.

Apoi, lumea era rea, da? Daca dumnezeu ne-a facut rai, ne-a bagat in gene lacaomia, rautatea, parsivenia, minciuna, violenta, ca astea ajutau la supravietuire de fapt in trecut, de ce tot el se supara pe prostia de creatie a lui? Este total un tembelism.
Deci si asta e anapoda si ca idee.
Ca daca era ok mare smecher creator, ii facea pe oameni buni si asa ramaneau, nu ar fi putut fi rai nici daca vroiau, ca nu ar fi simtit sa fie asa, nu ar fi vrut sa fie asa.
Dar asa, au facut astia povesti sa capteze oamenii.

Ca si aia "m-a ajutat dumnezeu sa ma fac bine", si de ce n-a facut sa nu mai te imbolnavesti? Daca stam sa analizam numai idiotenii ilogice sunt in religia asta.
Sensul real al bibliei este indemnul catre supunere la bogatasi:
Romani 13: "sa fiti ok, sa dati taxele la dregatori, sa va platiti taxele", deci sa tacem sa nu comentam ca ne asupresc aia, ca lumea o ducea infect.
N-a zis "sa traiasca omu bine, imparatu sa aiba grija sa fie viata buna ca omu munceste si merita".

Asa ca asta este, versetul ala e aiurea pentru deruta, sa creada omu ca ala ar fi adevarul.

| LPCTSTR a răspuns:

Chestia este ca "biblia" nu trebuie interpretata, asa cum spunea si cineva de pe aici, caci altfel ce diverentiaza cartea asta de povesti de altele?

Ma rog, noi cunoastem deja adevarul, dar nu pe cel din cartea de povesti.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Și care este acel adevăr pe care îl cunoști deja?

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca... religia este o minciuna?! rolling on the floor

| mentholinks a răspuns:

Vrajeala.

| Panamax a răspuns:

Se refera la faptul ca religia are doar rolul sa controleze masele.Cand intelegi cum functioneaza devii liber.
Nu trebuie sa pupi moaste
Nu mai este nevoie sa te spovedesti la un burtos imbracat in rochie care miroase a transpiratie
Nu este obligatoriu sa mergi la biserica sa asculti 3 babe ragusite care incearca sa iasa in evidenta in corul bisericii
Nu mai traiesti cu frica Iadului deoarece intelegi ca acesta de fapt este doar o minciuna etc.

| fllu07 a răspuns:

Adevarul la care se referă Isus este acela ca citind Biblia nu mai suntem in sclavia tradițiilor și obiceiurilor care nu au suport biblic, reușim să ne eliberăm de teama de morți, știind că ei nu au nicio putere, nici sa facă rău nici bine, nici nu sunt chinuiți, suntem eliberați de sub domnia unor obiceiuri rele, cum ar fi fumatul, si cunoastem adevarul referitor la cine este Dumnezeu, care sunt scopurile sale.
În linii mari, cam asta ar fi.

| Digikey a răspuns:

"Cuvântului Său, care e Biblia"
Biblia este cuvantul unor evrei de acum cateva mii de ani, modificata in decursul timpului si tradusa dupa priceperea si intelepciunea traducatorilor.Adica cum au crezut ei ca e mai bine.
Si a iesit un rahat.

| troleibuz a răspuns:

Sensul este ca odata ce afli adevarul despre biblie scapi de limitele religiei si esti o persoana libera.

| slayer09 a răspuns:

Parerea mea personala, prin versetul asta este ca atunci cand Il cunosti pe Dumnezeu si te dedici Lui, orice ingrijorare, orice teama, orice necaz, orice subjugare a vreunui gand, care te face rob al tristetii vei sti cum sa le abordezi prin prisma Lui Dumnezeu, astfel incat nimic din cele de mai sus nu te vor mai afecta, vei fi mai intelept, vei cunoaste raul si binele in adevaratul sens al gandului. Pur si simplu vei intelege ca toate probleme lumii, si toata rautatea sunt nimicuri, desertaciuni, si placerile sunt desertaciuni si nimic nu mai conteaza decat bucuria si iubirea Lui Hristos. Cei drept, multi nu inteleg si nu vor intelege, asa cum este scris si in Biblie: "Cu urechile veţi auzi, dar nu veţi înţelege, şi cu ochii vă veţi uita, dar nu veţi vedea", pacat, si imi pare rau ca nu pot si ei sa simta ce simt eu sad

| Helper07 a răspuns:

Oamenii fac alegeri in functie de ceea ce cunosc. Daca o sa cunoasca adevarul, vor putea alege corect iar asta este o mare libertate. De ce? Pentru ca n-ar mai putea fi inselati sau manipulati. Gandeste-te la asta ca la o libertate si vei intelege, eu nu prea stiu sa explic.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Interpretarile sectelor neoprotestante la textele scripturale, sunt interpretarile rastalmacite pe care le da si diavolul, fiindca si el cunoaste textul Scripturii; chiar spunea cineva ca diavolul este teolog, numai ca interpreteaza de capul lui textul Scripturii, exact ca si sectantii. Si nu le foloseste la nimic, caci raman in stare de razvratire, mandrie si nepocainta.
Biserica Dumnezeului celui viu este "stalpul si temelia adevarului" (1Timotei3,15), nu sectele! Daca nu primesti invatatura si calauzirea Bisericii, degeaba te impaunezi cu propria interpretare scripturala, ca nu-ti foloseste la nimic!

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Pentru Păcătosubogdan: Din câte știu eu,nu este folosit în Noul Testament cuvântul sectă, ci păgân,partidă, neamuri și erezii. Înafară de orto/catolici,ce cult sau denominațiune mai știi care să aibă atât de multe practici religioase eretice,bazate pe interpretări ale unor versete apocrife, nepracticate de ucenicii sau apostolii lui Cristos și total contrare Evangheliei?! Sau în istoria și practica cărui cult/denominațiune ai mai întâlnit atâta idolatrie, păgânism, ocultism, cruzime, fanatism, promiscuitate și imoralitate ca în orto/catolicism?!

| Whateverrr a răspuns:

Aș zice că are două sensuri, dar care conduc catre aceeași idee. Domnul Iisus spune despre El insusi ca este "Adevarul" ("Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine"- Ioan 14:6). Si intr-adevar, Domnul Iisus ne elibereaza de sub robia pacatului.
Adevarul se poate referi și la ceea ce ne pune Biblia inainte, si anume ca suntem pacatosi si ca avem nevoie de iertare. Cine nu accepta sau nu crede lucrul asta, automat respinge adevarul pe care Scriptura il prezinta, si nu poate fi liber, ramane tot in pacat.
Dar e acelasi lucru: doar credinta in jertfa lui Iisus Hristor aduce eliberare si, implicit, viata vesnica.