| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare logica "lupta" dintre satana (un nimic) si zeul crestin (un zeu atotorice)? De ce?

45 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

"Logica" este antonimul cam a tot ce ţine de religie.

| RAY a răspuns:

Iahve nu are dusmanii, acel sarpe nu a fost satana in biblie nu scrie asa ceva, satana il ajuta pe dumnezeu sa ispiteasca profeti lui, crestinismul e o mare minciuna, satana a spus fa din toate pietrele paini ce a spus rau? nu ca omul are nevoie de manturire, ciudat crestini nu prea vor mantuire de alearga dupa banii

| relian a răspuns:

Daca suna a lupta indiferent sub ce forma nu cred ca Satana este chiar un nimic cum spui. Iara zeul crestin se pare nu e chiar asa de tare precum se crede de unia.Atunci cind te chinui si duci o lupta impotriva cuiva deja arata ca nu esti buricul pamintului sau universului.Deci lupta aia oricum ar fi ea este logica.Chair daca in conceptia crestina este logica doar din plesneala ca ei doar asa cred ca e logic din plesneala adica din intimplare este intr-adevar asa. Uite ca se mai nimereste si la ei ceva.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Pai tocmai de-asta pun intrebarea. Daca lupta e pe bune, atunci acel zeu nu e chiar miezul din fanta (ai punctat bine) si exista sansa ca satana sa invinga dar daca lupta e doar pentru decor, atunci este ilogica si absurda.

Ceva gen meci de box intre Mike Tyson in perioada lui de glorie si tocilarul de 10 ani fan GTA numit Steve. Culmea e ca tocilarul castiga in fiecare runda. Cu toate astea, Mike il va face KO in ultimele secunde (a promis la inceput ca o sa castige). De ce ar face Mike asa ceva? Mai ales ca se presupune a fi o lupta pe viata si pe moarte. Cu o palma il baga in spital pe ala mic. Nu dureaza nici 60 de secunde. Bine, hai sa zicem 2 minute (poate stie sa fuga laughing ) pana pune Mike mana pe el.

Bravo, vezi ca ai putut sa raspunzi la postare fara sa ma ataci?

| martzian a răspuns:

Tu ti-ai pus ceasul sa sune ca sa pui intrebarea asta? happy

| Lizzu a răspuns:

Nu.
Nu vad ce logica ar avea o lupta intre doua creaturi, iar la mijloc sa fie disputata lumea si fiinta umana.

Chiar nu vad pentru ce si cu ce rost.
Poate din plictiseala?

Ma intreb...

| iurii75 a răspuns:

Îţi propun alt exemplu care e mult mai potrivit.
La şcoală profesorul începe să vă predee o nouă temă, cum se rezolvă un anumit gen de probleme. Nu reuşeşte bine să înceapă că tu îl şi întrerupi afirmând cu aroganţă (poate chiar şi insultând, ca de obicei) că cunoşti o metodă mai bună. Profesorul are două opţiuni. 1. Îţi pasează un şut în fund şi tu zbori din clasă. Dar atunci unii colegi s-ar putea gândi că ai avut dreptate, iar profesorul nu vrea să recunoască.
2. Îţi este permis să-ţi demonstrezi afirmaţiile la tablă şi după ce o dai în bară (după cum era de aşteptat), primeşti un şut în fund şi zbori. Dar colegii tăi se vor convinge că doar profesorul deţine metoda corectă. tongue

| anonim_4396 explică (pentru iurii75):

Si daca elevul chiar are o metoda mai buna? Eu spre exemplu cand eram la scoala am avut propria mea metoda de invatat (care mai apoi a fost adoptata si de altii din clasa).

Ce se intampla daca elevul demonstreaza ca metoda lui este mai buna?

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar însemna că nu poţi folosi ca dovadă părerea unui om de ştiinţă deoarece e posibil ca un puşti să ştie mai multe.
Era un exemplu, incapacitatea elevului nici nu se pune la îndoială.

| anonim_4396 explică (pentru iurii75):

Un profesor nu e neaparat un om de stiinta. Si din pacate pentru tine, daca esti profesor nu inseamna ca esti automat miezul din fanta. Sigur, tu poti sa le oferi elevilor niste informatii DAR poti sa predai prost.

In plus de asta, exemplul tau este unul absurd. Ba mai mult de atat, faptul ca zici chestii gen "incapacitatea elevului nici nu se pune la îndoială" denota o ignoranta din partea ta si un favoritism pentru profesor. Repet, ce se intampla daca metoda elevului este mai buna? Tocmai ti-am dat un exemplu (pe mine) si ti-am zis ca metoda mea a fost adoptata si de alti colegi. De ce? Pentru ca era mai buna decat cea oferita de profesori. ATENTIE, nu ma refer la informatiile oferite ci la metoda folosita pentru oferirea informatiilor si eventual memorarea lor. Dar ce se intampla daca tu ca elev chiar stii mai multe decat profesorul tau? Este posibil si sunt multe cazuri. Vad ca iti place sa eviti cand esti pus in dificultate.

Apropo, data viitoare cand vrei sa imi mai raspunzi mie, asigura-te ca raspunsurile tale nu sunt bazate pe favoritism si ignoranta.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor
Un exemplu te ajută să înţelegi de ce a procedat într-un anumit mod anumită persoană. Ce te bălăurezi bre, dacă ar fi, cum ar fi, dacă ar avea... Dacă ar avea mâca ouă ar fi bunel. Am impresia că ai probleme la mansardă.

| anonim_4396 explică (pentru iurii75):

Si iar eviti sa raspunzi (tipic celor ca tine).

Mai incerc o ultima data (poate acum reusesti sa imi demonstrezi ca nu esti chiar atat de incapabil sa raspunzi la niste intrebari simple) :

Ce se intamnpla daca elevul are o metoda mai buna si demonstreaza acest lucru? In cazul prezentat de tine, elevul vrea sa incerce dar profesorul nu il lasa zicand "eu stiu mai bine, tu esti prost".

Tocmai ti-am prezentat un exemplu de elev care a demonstrat ca metoda lui este mai buna decat cea a profesorilor. Nu ai zis nimic, ai evitat sa raspunzi.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă ar fi mai bună, ar fi acceptată, dar dacă mai reciteşti o dată, elevului i sa permis să-şi dovedească afirmaţia dar a dat-o în bară.

| anonim_4396 explică (pentru iurii75):

De unde stii? Singura sursa pe care poti sa o oferi este parerea profesorului. Elevului nu ii este permis sa vorbeasca. Si din pacate pentru tine, am avut si profesori care nu au acceptat metoda mea zicand ca nu e buna, ca a lor e mai buna.

Si sa zicem ca metoda elevului (satana) e naspa, zi-mi si mie unde e logica in continuarea mentinerii pozitiei sale? De ce ti-ai mentine pozitia si de ce tu ca profesor, stiind ca metoda elevului respectiv e gresita, ai mai permite sa o foloseasca? Daca folosesti o metoda gresita, o sa inveti prost (cam ca atunci cand voi vreti sa va documentati despre stiinta dar folositi doar informatiile in romana in loc sa le cautati pe cele in engleza).

Oricum o dai, daca varianta elevului este gresita, partea cu profesorul vs elevul este ilogica.

Daca eu sunt capabil sa imi demonstrez varianta din prima incercare, zeul tau de ce nu poate? Zeul tau vad ca se chinuie de ani intregi sa tot explice dar degeaba zicand insa la sfarsit ca "o sa vada el, o sa pice bacul (si la fel ca el, toti cei care au urmat varianta lui)". Jalnic. Tu ca profesor trebuie sa le explici elevilor CUM sa invete nu sa ii lasi pe toti sa urmeze varianta gresita zicand "ha ha ha, o sa vedeti voi" sau "eu stiu mai bine, voi nu".

In cazul prezentat de tine, zeul respectiv este incapabil si nu merita sa stea la catedra.

Trecand desigur peste idiotenia cu "urmasii lui adam si eva sunt vinovati pentru pacatul comis de cei 2".

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sînt multe persoane care se încăpăşinează în pofida tuturor circumstanţelor.
Elevul tocmai şi-a demonstrat incapacitatea, i s-a spus verdictul iar acum va urma şutul.
Accept şi în limba rusă.
În exemplul tău, (complet eronat), nu sânt mai multe runde, doar una. Până acum sa-u făcut pariurile, urmează meciul.
Mama cuiva duce o viaţă imorală, se îmbolnăveşte de sida, rămîne însărcinată şi transmite boala copilului. Copilul nu e de vină, totuşi suportă consecinţele prostiilor mamei sale. Idioţenie? Dacă zici tu...
Apropo, profesorul le explică celor care doresc să asculte.

| anonim_4396 explică (pentru iurii75):

M-am saturat sa tot explic, vad ca tu refuzi sa intelegi ca partea cu "plateste pentru faptele parintilor" e o idiotenie.

"totuşi suportă consecinţele prostiilor mamei sale"... hai ca mai incerc o ultima data : de ce nu intervine zeul crestin in acest caz? De ce sa nu faca in asa fel incat copilul sa fie sanatos?

De fiecare data cand te intreb diverse lucruri tu bagi scuze penibile si zici "stai asa, exemplul tau nu e bun, am eu altul mai potrivit" DAR in exemplul tau zici acelasi lucru ca mine, ajungi la aceeasi concluzie doar ca refuzi sa raspunzi la ce intreb eu. Tot timpul vad ca tragi de timp.

"nu sânt mai multe runde, doar una"... o singura runda ce dureaza de cateva mii de ani? Interesant. Chiar si asa, "lupta" este absurda. De ce ai vrea tu, un copil de 10 ani sa boxezi cu Mike Tyson in perioada lui de glorie stiind ca e un meci pe viata si pe moarte?

Raspunde-mi la intrebarile ce tin de copilul care nu e de vina si cele care tin de Mike Tyson FARA SA MAI TRAGI DE TIMP si FARA SA MAI SCHIMBI SUBIECTUL.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo, un exemplu bun referitor la ce se întâmplă când nu ţii cont de toate circumstanţele http://www.tpu.ro/......s-a-scurs/
Mi-ar fi ineresant răspunsul tău, sper să nu fie mai prejos de demnitatea ta să răspunzi.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Şi eu m-am săturat să-ţi explic că El a luat măsuri ca să îndrepte tot răul cauzat de răzvrătiţi. Dar toate la timpul lor. În comparaţie cu durata vieţii umane 20 de ani e destul de mult, dar în comparaţie cu eternitatea...
Cu privire la Tyson, întreabăl pe Satan

| anonim_4396 explică (pentru iurii75):

"Dar toate la timpul lor"...

Chiar daca vei evita iar sa raspunzi sau vei schimba subiectul, o sa incerc sa iti pun o intrebare legata de ce ai zis acum. Mai ai putin si o sa te inchizi singur. Bravo.

Exemplul 1 :

Sa zicem ca tu esti (o femeie si esti) victima unui viol iar pe langa tine, trece un politist (care culmea, poate sa previna incidentul).

Ce preferi :

A - sa te ajute
B - sa mearga pe modelul "toate la timpul lor"

In mod logic vei zice "A". De ce? De ce sa nu mearga pe modelul "toate la timpul lor" la fel cum face zeul crestin? Nu iti mai place nu? Dar daca in locul politistului bagam un zeu ATOTORICE? Preferi sa fi violata sau salvata? A cui libertate vrei sa fie respectata? A ta sau a violatorului? De ce?

Exemplul 2 :

Esti copilul care iasa din mama bolnava de sida (din exemplul pe care l-ai dat). Ce preferi (si acum presupunem ca exista zeul crestin) :

A - sa ramai cu boala tu fiind nevinovat si zeul respectiv sa mearga pe modelul "toate la timpul lor"
B - sa te vindece acel zeu deoarece esti nevinovat

Consideri ca e drept sa platesti pentru ceva ce nu ai facut din moment ce (zici tu ca) exista un zeu ATOTORICE? Si cu atat mai mult cu cat acel zeu este unui iubitor si bun.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor Ce părere ai despre un tată care permite ca fiul lui să fie tăiat?

| anonim_4396 explică (pentru iurii75):

E clar, esti incapabil sa raspunzi la niste intrebri simple.

| Moisie a răspuns:

Satana nu este un nimic...ci este Dumnezeul veacului acesta!
Si asta nu o spun eu ci asa-l denumeste si Biblia!

| Moisie a răspuns:

Care "zeu crestin"?
Pun intrebarea ca religia crestina nu are niciun zeu pentru ca nu a pornit de la niciun Dumnezeu, motiv pentru care il slaveste ca Dumnezeu pe un om care a fost acuzat de contemporani ca lucreaza cu puterile lui Belezebuth, si care inainte de a se naste ca om este numit de Tatal ceresc drept Diavol inainte de a fi azvarlit din ceruri de catre acesta... direct in IAD!

| anonim_4396 explică (pentru Moisie):

Ai fumat ceva recent?

| Moisie a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu! Eu doar ca m-am documentat!
In timp ce tu vorbesti prostii bazate doar pe credinta ta "a proasta, si nici macar nu ai incercat sa deschizi Biblia!"

| RAY a răspuns (pentru Moisie):

Gaia e mai documentata ca tine

| Kalla a răspuns (pentru RAY):

Cred ca e baiat.

| anonim_4396 explică (pentru Kalla):

Chiar cand am inceput pe TPU, eram 2 persoane pe acest cont. O fata si eu. Fata s-a plictisit de aberatiile multora (cu toate ca mai citeste din cand in cand) si acum am ramas eu cu contul. De-asta confunda el documentat cu documentata. Am explicat de multe ori ca tipa nu mai scrie de mult timp dar nu prea vrea sa inteleaga laughing

| Kalla a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok ^^

| Moisie a răspuns (pentru RAY):

Da, mi-am dat si eu seama dupa cat este de habarist/a!
Cum sa se dea aceste lupte in crestinism intre Dumnezeu si Satana, daca crestinismul NU il are pe Dumnezeu pentru ca pe El nu-l poti FURA, dar il are ca "dumnezeu" pe "dumnezeul veacului acesta" care este numit si Satan?
Cum se se lupte Satan cu Satan?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Niku e de fata

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mi-e lene sa il schimb. Dar nu are importanta ce username am. Cand scriu, scriu la masculin in cazul in care nu ai realizat. Si ca un bonus, am explicat de cel putin 5 ori pana acum ca fata nu mai scrie.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-e lene sa il schimb. Dar nu are importanta ce username am.

are importanta de asta exista genul masculin si feminim, daca nu avea importanta nu exista nu te scuza ca ai spus recunoaste adevarul

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Repet, nu are importanta ce username folosesti. Daca eu scriu la masculin dar am acest username nu exista motiv pentru care sa afirmi ca sunt fata. Daca insa tu te uiti doar la nume, fara sa citesti continutul unui mesaj sau sa il citesti pe sarite, atunci da, iti faci o parere proasta.

Sunt multe exemple pe TPU de fete care au username masculin si invers.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cea ce spune conteaza nu sexu, varsta, rasa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este nici o lupta si nici nu ar fi logic sa fie una.

| Scarbo a răspuns:

Mai nou in religie, cica nu exista nici-o lupta iar satan si dzeu sunt prieteni, aman2 ii teasteaza pe oameni. Amuzant nu?

| anonim_4396 explică (pentru Scarbo):

Aia e versiunea evreilor. In crestinism satana si cu dumnezeu se lupta.

| Moisie a răspuns (pentru Scarbo):

Pare amuzant dar este o realitte!
Dumnezeu nu mai prezint niciun pericol pentru Satan pentru ca el este slavit mai presus de Dumnezeu intr-o biserica mult mai mare decat sinagoga lui Dumnezeu

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Clash of Titans.

| tpuforyou a răspuns:

Profesorul unei universitati importante si-a provocat studentii sa raspunda la urmatoarea intrebare: "Dumnezeu a creat tot ceea ce exista?"

Un student a raspuns ferm: "Da!"

Profesorul a pus o noua intrebare: "Daca Dumnezeu a creat totul inseamna ca el l-a creat si pe diavol. Si de vreme ce acesta exista (asa cum putem observa in propriile noastre actiuni), inseamna ca Dumnezeu este cel rau?"

Studentul nu a putut raspunde la acesta supozitie, iar profesorul a sustinut ca demonstrat astfel faptul ca a crede in Dumnezeu este o poveste pentru copii, lipsita de logica.

Un alt student a ridicat mana si a cerut sa puna o alta intrebare. El s-a ridicat in picioare si a intrebat: "Domnule profesor, starea de frig exista

Profesorul unei universitati importante si-a provocat studentii sa raspunda la urmatoarea intrebare: "Dumnezeu a creat tot ceea ce exista?"

Un student a raspuns ferm: "Da!"

Profesorul a pus o noua intrebare: "Daca Dumnezeu a creat totul inseamna ca el l-a creat si pe diavol. Si de vreme ce acesta exista (asa cum putem observa in propriile noastre actiuni), inseamna ca Dumnezeu este cel rau?"

Studentul nu a putut raspunde la acesta supozitie, iar profesorul a sustinut ca demonstrat astfel faptul ca a crede in Dumnezeu este o poveste pentru copii, lipsita de logica.

Un alt student a ridicat mana si a cerut sa puna o alta intrebare. El s-a ridicat in picioare si a intrebat: "Domnule profesor, starea de frig exista?"

"Bineinteles!", i-a raspuns profesorul. "Ce fel de intrebare este aceasta? Cu siguranta ca exista, nu ti-a fost frig, n-ai tremurat niciodata?"

Proaspatul student a raspuns: "De fapt starea de rece nu exista. In concordanta cu legile fizicii, ceea ce noi consideram rece reprezinta de fapt absenta caldurii. Orice lucru poate fi obiect de studiu atata vreme cat transmite energie (caldura). Zero absolut reprezinta absenta totala a caldurii, dar starea de rece nu exista. Ce am facut noi este doar sa cream un termen care sa descrie ce simtim cand nu primim caldura in organism."

"Si, continua studentul, intunericul exista"?

"Bineinteles!" raspunse profesorul.

De aceasta data studentul raspunse: "Va inselati din nou, domnule profesor. Nici intunericul nu exista. Ceea ce exista de fapt este doar absenta luminii. Lumina poate fi studiata, intunericul nu. Nici nu poate fi fractionat intunericul, lumina da. O simpla raza de lumina alunga intunericul pe suprafata pe care ajunge raza de lumina. Intunericul este un termen inventat de oameni pentru a descrie ce se intampla cand nu avem lumina."
In sfarsit, studentul il intreba pe profesor: "Domnule profesor, exista raul absolut?"

Profesorul ii raspunse "Bineinteles ca exista, dupa cum am mentionat la inceputul discutiei vedem violuri, crime, violenta peste tot in lume, toate acestea sunt intruchiparea raului."

"Domnule profesor, raul absolut nu exista. La fel cum am demonstrat in celelalte doua cazuri, raul absolut este un termen creat de om pentru a descrie rezultatul absentei lui Dumnezeu in inima omului!"

Dupa toate acestea, profesorul se recunoscu invins de aceasta argumentatie logica si nu mai spuse nimic.

Numele acelui tanar student era ALBERT EINSTEIN.

| anonim_4396 explică (pentru tpuforyou):

1 - Personajul din povestea ta NU este Einstein.
2 - Profesorul respectiv la capitolul stiinta este mai varza decat varza
3 - Acea idiotenie a fost comentata acum mult timp si s-a dovedit a fi plina de greseli.
4 - De ce luati toti aceleasi idiotenii cu copy-paste fara sa va obositi sa verificati informatia?
5 - Ce legatura are postarea ta cu ce am intrebat eu?

| Sindrex a răspuns:

Nu e nici o lupta rolling on the floor
nu cred in ce-a ce nu vad
mai ales in zei sau lucruri paranormale.
dar daca stiu ceva... e ca dumnezeu la lasat pe satana pe pamant ca sa ii duca pe oameni spre rau, si ce-i care nu vor sa aprinda ceva. tv sau pc aia se duc spre bine. si cred ca dumnezeu ii duce in rai big grin. dumnezeu zice ca trebuie sa alege. apai noh ma rog... asta e ce-l mai mare secret al omenirii
EXISTA DUMNEZEU?

| Jmecherasul a răspuns:

De fapt, nu exista o lupta intre cei doi... D-zeu este cel ce ne indruma sa facem lucruri bune, el daruindu-ne fericirea, pe cand Satana este cel ce ne ispiteste, cel ce ne face sa cadem in pacat si dizgratie

| anonim_4396 explică (pentru Jmecherasul):

Vezi ca aia e versiunea evreilor nu a crestinilor.