| RAY a întrebat:

Vi se pare moral un asemenea comportament?

porunci sataniste

Daca un invitat in lacasul tau te enerveaza, trateaza-l cu cruzime si fara mila.

Cand mergi pe teritoriu deschis, nu deranja pe nimeni. Daca cineva te deranjeaza, roaga-l sa se opreasca. Daca nu se opreste, DISTRUGE-L.

31 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

1. Le-ai selectat doar pe cele pe care le-ai vrut tu, pentru ati sustine concluzia.
2. Par dure, crunte insa se raporteaza la realitate.(uneori)
3. De celelalte nu zici nimic?

| RAY explică (pentru M25M):

1 da asa e
2 poate ca da poate ca nu
3 mi se par normale, astea mi se par prea dure

| Lizzu a răspuns:

Le-ai selectat foarte bine, Ray.
Acestea doua la fel mi s-au parut si mie putin instigatoare la cruzime si rautate fara un motiv aparent...

| RAY explică (pentru Lizzu):

Si mie mi se par la fel

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

IN RO e fara motiv Liza, dar in alta parte? COntextul social e foarte important.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred..nu ar trebui sa difere in general.
Trebuie sa fii tolerant, iar daca oamenii nu inceteaza, ignora-i.

Nu poti distruge pe cineva care face ce face din pura nestiinta si ignoranta. Pur si simplu nu ai cu cine sa te pui...
Cred eu.

| ElenaSA a răspuns:

Nu toti care lucreaza in biserici au un caracter potrivit cu un astfel de loc.Am patit multe cu multi preoti care imi sugerau sa ma despart de sot doar ca era de alta religie sau care spuneau ca nu li s-a platit nu stiu ce serviciu pentru a primi bani sau care jignea enoriasii in timpul unui moment sensibil pentru ei.Nu ma mira astfel de lucruri.Problema e ca se cred stapani si chiar asta se intampla.Nu patesc nimic.

| RAY explică (pentru ElenaSA):

Esti pe langa Elena sincer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le-ai citit si pe celelalte? De ele ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imorale? Chestiile astea le observi in natura. Crezi ca daca te bagi in teritoriul unui leu si incepi sa il enervezi o sa iti dea o cana cu lapte si o prajitura dupa care o sa te roage sa pleci? Astea tin de natura si de teritoriu. Instinctul bate tot.

"Sa intoarcem si celalalt obraz" e BULLSHIT. Oamenii vor sa isi nege instinctele, vor sa isi nege natura crezand ca asa e mai bine si o ard cu "noi nu suntem animale, noi este superiori lor" dar daca vine cineva la tine in teritoriu si incepe sa te deranjeze, poti sa fi cat de hippie vrei dar mai devreme sau mai tarziu adevaratul "tu" o sa iasa la suprafata si fie ca vrei sa accepti fie ca nu, rezultatul nu o sa fie presarat cu inimioare si iubire.

Nu zici ca "protejeaza-ti teritoriul" este imoral. Nu poti sa compari asa ceva cu "pastreaza fetitele virgine pentru tine" (spre exemplu).

Omul este un animal teritorial. Ia vezi, hipopotamul ce face cand ii incalci teritoriul si il enervezi? O sa se gandeasca la moralitate si o sa zica "hai sa fim prieteni, te rog sa pleci"? Sigur ca nu, el o sa te DISTRUGA fara ezitare.

"Poruncile" astea sunt chestii care tin de natura, sunt lucruri elementare pe care oamenii din pacate nu vor sa le accepte. Oamenii nu vor sa-si accepte instinctele, nu vor sa-si accepte natura crezand ca ei sunt miezul din fanta.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Avem ratiune cea ce alte animale nu au, numi spune ca si tu ai proceda la fel?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu numai gaia ci si tu ai proceda la fel in cazul expus de mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu zici e imoral, dar ai sa iti d-au eu un exemplu asupra acestor regulii.
Daca vine cineva la tine in casa si te injura si te face in tot felul cum reactioctionezi?
Ii zici iesi te rog frumos afara?
Pun pariu ca ala te-ar calca in picioare deoarece te-ar vedea inferior, daca nu iei o pozitie de aparare.
Iar in alt caz: Mergi pe drum si unul de vreo 20 si ceva de ani te urmareste, tu ce faci? Incerci sa fugi de el sa scapi, dar el continua, ce faci tu te opresti sa ii tragi vreo doua? Daca nu, gadeste-te ca te poate jefui.
Si inca ceva gandeste-te in ce mediu a facut LaVey aceste reguli? In mediu pasnic? Aici in Ro este inutil si imoral, dar in SUA unde daca ai bani calci pe cadavre fara sa-ti pese nu cred ca e imoralitate ci inteligenta. De ce crezi ca ai permis de port arma in SUA, in caz te pericol sa te aperi.Deci mediu in care a fost facute astea doua nu e unul pasnic. Iar in acelasi caz si aici se poate aplica, dar din fericire legea nu e asa corupta ca in SUA la noi.

| Scarbo a răspuns:

Uita-te in jur, nu ti se pare ca asa este si in realitate? Oamenii din ziua de azi nici nu trebuie sa-l mai roage pe dusmanul sau sa se opreasca. Du-te pe strada, zii unui om mai bine facut sa masa e o... sa vedem ce o sa zica. O sa zica : Te rog opreste-te crying? Legile astea sunt inventate de catre fondatorul bisericii sataniste Lavey, uitate un pic la biografia lui pe wikipedia/unde vrei. Zi-mi si mie ce-ai aflat si daca ti s-a parut un om normal inca din copilarie. Adevaratul satanism este inventat de sumerieni.

| Dumniezău a răspuns (pentru Scarbo):

LaVey nu era in toate mintile cand a scris legile astea

| kira30 a răspuns (pentru Dumniezău):

Era un psihopat care dorea sa nu fie singurul...

| Dumniezău a răspuns (pentru kira30):

Ma-ta-i psihopata.

| RAY explică (pentru Dumniezău):

La intrebarile mele vb civilizat ok

| Dumniezău a răspuns (pentru RAY):

Ok,doar ca m-a provocat.Nu suport sa fiu jignit.

| RAY explică (pentru Dumniezău):

Am observat din pacate ca limbajul vulgar devine din ce in ce mai frecvent in societatea romaneasca, kira tia exprimat parerea, tu o poti contrazice dar civilizat, tu esti satanist deci te simnti suparat daca as trece pe langa tine nu te-as baga in seama dupa ce am citit poruncile care isi ghideaza mintea

| Dumniezău a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt satanist, pentru a suta oara, sunt ATEU.

| kira30 a răspuns (pentru Dumniezău):

Imi cer mii de scuze pentru ofensa adusa.Asa ca am postat un articol obiectiv despre subiectul asa...intrigant

| RAY explică (pentru Dumniezău):

Ce naiba cauta avatarul ala la tine in profil?

| Scarbo a răspuns (pentru RAY):

Lavey a facut in felul urmator cand a creat aceasta secta :
A combinat ateismul cu crestinismul, si-a dat seama ca Dzeu nu exista, dar satan da, el practic a schimbat rolurile. Pe langa asta el nu este diferit deloc fata de preotii de la bisericile crestine.
Am auzit ca daca vrei sa intri in biserica satanista trebuie sa platesti o taxa de 500 euro.

| RAY explică (pentru Scarbo):

Pai leavy a murit inca mai vrea euro si dupa moarte? a fost scandal si in familia lui dupa moartea lui, certuri chiar si la conducerea satanismului aiurea

| Scarbo a răspuns (pentru kira30):

Stiai ca nebunii nu stiu ca sunt nebuni, ei se cred normali, pentru ei, voi sunteti nebunii, iar ei sunt cei normali pentru ca ei nu va inteleg, iar voi nu-i intelege-ti. Inca din copilarie era mai "special". Parerea mea este ca a creat aceasta secta, nu pentru ca se simtea singur, ci pentru a le arata oamenilor adevarul despre aceasta lume : Crestinismul este o piedica ce-l opreste pe om din a mai descoperi noi lucruri despre aceasta lume.

| Dumniezău a răspuns (pentru RAY):

Te deranjeaza cu ceva avatarul?

| RAY explică (pentru Dumniezău):

E chestia aia satanista

| Dumniezău a răspuns (pentru RAY):

Si care e problema? Mi-am pus avatarul asta pentru ca imi place, nu pentru ca sunt satanist.Un avatar nu arata cine esti cu adevarat.

| Aiwendil a răspuns:

Aiureli fara sens si logica.Niste lucruri cine stie de cine spuse care era bolnav psihic.Rautatea nu e o solutie.

| BogdanVasc a răspuns:

"Daca un invitat in lacasul tau te enerveaza, trateaza-l cu cruzime si fara mila."
Mie imi place... mi se pare ceva corect.