| andreidu a întrebat:

Vi se pare morala povestea din Biblie in care Dumnezeu ii cere lui Avraam sa isi sacrifice fiul?

16 răspunsuri:
| tudus a răspuns:

Da ia pus la incercare credinta dumnezeu vrea ca sa tinem cel mai mult la el duppa familia

Răspuns utilizator avertizat
| tudus a răspuns (pentru andreidu):

Nu nu ai face orice pentru iubire pentru sotia ta care iti cere sa fugi cu ea departe sau ceva de genul nu ai asculta?

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Da. Raspunsul are si o contra-intrebare: Este moral ca Dumnezeu Tatal sa Isi sacrifice singurul Sau Fiu?
Sa ne straduim sa ajungem in ceruri si sa ne intalnim cu Avraam. Acolo multi oameni vor avea intrebari pentru el...

| tudus a răspuns (pentru anonimg):

Da este normal el credea ca dumnezeu va face cumva si il va reinvia pentru dumnezeu i-a promis lui avraam un popor mare cat numarul stelelor si i-a promis ca ii va da un fiu

| Mădă0611 a răspuns:

Dumnezeu defineste moralul, asa ca daca spune ceva, e oky doky, orice ar fi.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Biblia s-a dovedit sursa celor mai bune norme morale pentru mulţi timp de secole. Şi pentru mine ea reprezintă ghidul după care încerc să-mi trăiesc viaţa.
În ce priveşte întrebarea ta, aş răspunde DA. De ce? Ei bine, gândeşte-te: chiar dacă Dumnezeu i-a cerut să-l pe Isaac, el a avut grijă ca aceasta să nu se întâmple. Apoi, această situaţie a scos în evidenţă fidelitatea şi loialitatea lui Avraam. Nu crezi că ar fi în avantajul nostru faptul de a-l imita pe Avraam în ce priveşte statornicia de care a dat dovadă într-o situaţie grea?

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru andreidu):

Am crezut că eşti mai deştept.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru andreidu):

Asta e iesit din context doar ce le convine lor nu-i iesit

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Da sigur o buna morala ca sa arzi vrajitoare, sa omori pagani=persoane de alte religii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o incercare a credintei.