| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare normal ca dupa moartea cuiva, sa facem pomeni peste pomeni? Acum ceva timp a murit bunica mea si ma uit la mama cum se strezeaza ca trebuie sa cumpere aia, ca trebuie sa faca ailalta...
Adica e ok sa dai de pomana din cand in cand daca te face sa dormi mai bine noaptea, dar sa cheltuiesti milioane bune pe pomeni si sa te stresezi in asa hal...nu-i cam exagerat? De multe ori m-am trezit la 5 dimineata (doar sa-i fac mamei pe plac) ca sa ma duc la biserica si sa stau la o slujba de care oricum parintele isi cam batea joc si oricum era cam inutila.
Vi se pare normal?

20 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nici unde in Biblie nu spune ca trebuie date pomeni.Mai ales ca omul cand moare nu mai mananca.Eclesiastul9:5,6,10

| UndergroundFolklore a răspuns (pentru danay72):

Si totusi, se fac in disperare.

| M25M a răspuns:

Este un ritual care, din ce cunosc eu, nu are nici un substrat biblic.

| sublime89 a răspuns:

Nu mi se pare normal deloc. Dar la noi a devenit asa un fel de rusine sa nu faci pomana, pentru ca toti ceilalti fac. Si nu cumva sa te vorbeasca lumea. E o prostie, cheltuiala inutila.

| danay72 a răspuns (pentru UndergroundFolklore):

Da pentru ca din nefericire oamenii se bazeaza pe obiceiuri si traditii, in loc de Biblie.

| marinelpop a răspuns:

*** g 5/12 pag. 10-11 „Adevărul vă va elibera" — Cum? ***
Mulţi oameni cred că „spiritele" strămoşilor morţi îi pot influenţa pe cei vii. Aceste „spirite", susţin ei, trebuie îmbunate prin diferite ofrande, căci altminteri se înfurie. În consecinţă, unii s-au înglodat în datorii ca să plătească toate aceste ofrande şi ceremonii fastuoase.
Cum eliberează adevărul biblic: Biblia ne dezvăluie adevărul despre starea morţilor. Isus, de pildă, a spus că morţii ‘se odihnesc’ (Ioan 11:11, 14). La ce s-a referit el? Răspunsul la această întrebare se găseşte în Eclesiastul 9:5: „Cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic". Într-adevăr, cei care au murit se află într-o stare asemănătoare unui somn adânc, într-o stare de inconştienţă absolută. Ei au încetat să existe şi, prin urmare, nu ne pot face nici bine, nici rău.

| MadRabbiT a răspuns (pentru marinelpop):

Te'ai gandit sa te faci pastor?

| marinelpop a răspuns (pentru MadRabbiT):

Studiez Biblia de mult timp

| milan9 a răspuns:

Sufletul nu încetează niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;

| milan9 a răspuns:

Sufletul este nemuritor!

Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;
Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!

| milan9 a răspuns:

Nu sufletul celui plecat dintre noi are nevoie de mancare ci acei oameni invitati la agapa frateasca numita "pomana". Sunt fapte bune care se dedica sufletului celui plecat.

Sunt fapte colaterale, de a caror rasplata poate beneficia si sufletului celui plecat, tot la fel cum indirect in Noul Testament, unii oameni au putut beneficia de ajutor de la Dumnezeu PRIN RUGACIUNILE ALTORA.

| milan9 a răspuns:

In timpul Apostolilor, primii creştini organizau agape. Ce este rau in asta? E o fapta buna sa te gandesti la ceilalti cu un astfel de dar, sau cu aceasta masa care sa ONOREZE pe cel plecat, prin prezenta, prin compasiunea, prin gandurile frumoase legate de acesta? Nimic anormal;

In Vechiul Testament se facea mai mult decat atat. Pentru un ajutor de la Dumnezeu Jertfele erau facute de catre un preot in numele intregii colectivitati – beneficieau deci IN MOD INDIRECT TOATE PERSOANELE.

Şi nimeni nu a îndrăznit să-i numească pe evrei păgâni pentru asta…

| Nucreeed a răspuns:

O prostie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar tie sa-ti dai cu parerea despre slujba unui om despre care habar nu ai nimic? ti se pare normal? de unde stii tu slujba asa de bine incat sa spui ca-si batea joc? pentru tine o fi inutila.dar pentru ceilalti nu e.ca a murit bunicata sica va muri si mama ta si tatal tau, mi se pare normal.dar ca pe tine te doare-n c.r de ei si de sufletul lor nu mi se pare normal.ori nici in c.r nu te doare?

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru danay72):

E din vechiul testament

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa sa zici cand se fac pomenile pentru sufletul tau

| MihaiElenaP a răspuns:

Ai pus o intrebare dar toata lumea a deviat de la subiect...parerea mea este ca numai Dumnezeu stie raspunsul tau.Problema este la noi fiindca asa am fost crescuti si asa v-om creste la randul nostru prin traditii si obiceiurile strabune fara sa punem intrebari care oricum nu conteaza..si nu le punem de regula fiindca stim ca e mai bine totusi sa nu stim raspunsul, preferam sa ne legam de orice obicei sau traditie doar prin simplul fapt ca poate numai asa ne mai amintim de cei ce s-au stins si candva i-am iubit.

| UndergroundFolklore a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Pai eu nici nu vreau sa stea cineva dupa mine sa-mi faca pomeni.Nu cred in chestiile astea.

| UndergroundFolklore a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca-si batea joc dupa cum se purta in timpul slujbei si dupa cum vorbea, dar asta n-are importanta.
Despre chestiile celelalte nu pot sa vorbesc cu tine, cand esti asa...credincios.N-ai intelege nici daca ti-as desena.