| anonim_4396 a întrebat:

Hai noroc! Am visat ca eram pe o banca la mine in cartier si a venit la mine bunica-mea care a murit cam acum o luna, s-a asezat langa mine, m-a mangaiat pe spate, eu am inceput sa plang de dorul ei stiind ca e moarta si mi-a zis ca are nevoie de bețe de urechi, mi se pare ciudat...
Stiu ca in folclor daca mortul iti cere ceva trebuie sa cumperi si sa dai de pomana la cineva, numai ca mi se pare ciudat sa ceara asa ceva, o fi fost doar o plasmuire a mintii? As face orice pentru ea, cred ca e singurul om de care nu am ce spune de rau, a fost un inger de femeie, a ajutat pe oricine. crying
Cand m-am trezit din somn mi-au dat lacrimile... sad

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cred că o să câștigi la loto. Joacă!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

As face orice pentru ea. Nu mai poți face nimic. Bunica din vis este cea din mintea ta.

| Frank51 a răspuns:

Eu n-am crezut niciodată "miturile" astea. Sunt un om analitic și realist, toată viața mea am studiat lumea și am comparat realitatea noastră cu ceea ce se spune în religie și credință.

Concluzia mea personală este că nu există nicio legătură dovedită între orice fabulă spusă de bunicii și părinții noștri, și realitate. Ceea ce ți s-a întâmplat a fost un simplu vis, iar faptul că tu îi atribui o anumită veridicitate înseamna că ești manipulabil.

Așadar happy
Tu alegi dacă crezi în fabule sau nu.

| blackann a răspuns:

Cine stie cum a asociat subconstietul tau detaliile.
Poti sa imparti cuiva sau sa dai o cutie de betisoare unei vecine/femei mai in varsta sa te simti mai ok.

sad

| timidu89 a răspuns:

Da de pomana unui om al străzii. Dar nu bețe de urechi... De dorul ei ai visat asa. Și eu am vise anormale uneori

| Iepuroi a răspuns:

Având în vedere că ai pierdut-o recent și probabil te gândești des la ea este normal sa o visezi din când în când, nu cred că are vreo legătură cu pomana sincer, decât dacă subconștientul tău s-a gândit la influențele din folclor sau alte mituri (asta dacă le crezi)