| Inferno a întrebat:

Voi ce credeti? Exista Dumnezeu? Cum argumentati?

Răspuns Câştigător
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune, Folosind un dialog imaginar :

"FucktheSystem" O sa va dovedesc ca daca Dumnezeu exista, atunci El este rau. A creat Dumnezeu tot ce exista? Daca Dumnezeu a creat totul, atunci el a creat si raul, ceea ce implica ca El este raul.

Urzi23 Intreaba cu intelepciune :
-Ma scuzi FucktheSystem. Exista recele?
-FucktheSystem Raspune fara intelepciune :
Ce intrebare este asta? Bineinteles ca exista. Nu ti-a fost niciodata frig?

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :
De fapt, FucktheSystem, frigul nu exista. In concordanta cu legile fizicii, ceea ce consideram ca fiind rece este in realitate absenta caldurii.

Urzi23 Intreaba cu intelepciune :
-FucktheSystem, exista intunericul?

FucktheSystem Raspunde fara intelepciune :
-Bineinteles ca exista

Urzi23 Raspunde cu intelepciune :
-Te inseli FucktheSystem. Nici intunericul nu exista. Intunericul este in realitate absenta luminii. Putem invata despre lumina, dar nu si despre intuneric. Raul nu poate exista. Este la fel ca intunericul si frigul. Dumnezeu nu a creat raul. Raul este rezultatul a ce se intampla atunci cand oamenii nu cred in iubirea lui Dumnezeu, prezenta in inimile lor.

FucktheSystem Raspunde fara intelepciune unui coleg de forum :
-Fă un bine planetei și sinucide-te.

Urzi23 La rautatea lui FucktheSystem, A raspuns cu intelepciune :

Invatatura si viata crestina in intregime se intemeiaza pe dragoste. In acest sens, existenta lumii si a omului nu ne-o putem explica decat in virtutea dragostei Dumnezeiesti. De asemenea, marturisim ca Dumnezeu este Iubire avand incredintarea faptului ca El, fiind Treime de Persoane, pe toate le lucreaza cu iubire. Si noi, oamenii, suntem chemati la asemanarea cu Dumnezeu in iubire, adica la a lucra toate manati fiind de puterea dragostei de Dumnezeu si de semeni.
In Biblie gasim cel mai frumos ex

Chiar dacă aş vorbi în limbi omeneşti şi îngereşti, şi n'aş avea dragoste, sînt o aramă sunătoare sau un chimval zîngănitor. 2 Şi chiar dacă aş avea darul proorociei, şi aş cunoaşte toate tainele şi toată ştiinţa; chiar dacă aş avea toată credinţa aşa încît să mut şi munţii, şi n'aş avea dragoste, nu sînt nimic. 3 Şi chiar dacă mi-aş împărţi toată averea pentru hrana săracilor, chiar dacă mi-aş da trupul să fie ars, şi n'aş avea dragoste, nu-mi foloseşte la nimic. 4 Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate: dragostea nu pizmuieşte; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mîndrie, 5 nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mînie, nu se gîndeşte la rău, 6 nu se bucură de neleguire, ci se bucură de adevăr, 7 acopere totul, crede totul, nădăjduieşte totul, sufere totul. 8 Dragostea nu va pieri niciodată. Proorociile se vor sfîrşi; limbile vor înceta; cunoştinţa va avea sfîrşit.

51 răspunsuri:
| Inferno explică (pentru Rapplex):

Absurd e cine a scris toate chestile astea cu Dumnezeu daca o iei asa. Iti spun daca o sa cauti lucrurile astea o sa gasesti multe goluri. un Ex: Daca parintii au pacatuit cand o sa faca un copil se spune ca dumnezeu o sa se razbune pe copil, adica o sa moara copilul etc. Pai eu zic ce vina are copilul ala. deci ai dreptate.

| chelstone a răspuns (pentru CryssCrySta):

''eu am mai mult creier decat tine pentru ca pot crede in ceva absolut real.''
Da, ai mai mult creier decat FucktheSystem, doar ca al tau e stricat, cat de proasta trebuie sa fii incat sa crezi in ceva ce este real?! Adica tu ai nevoie de credinta pentru a vedea evidenta!

Răspuns utilizator avertizat
| CryssCrySta a răspuns (pentru chelstone):

Iar prin al tau bate vantu.

| CryssCrySta a răspuns (pentru Inferno):

Da oricum scuze am fost un pic cam rautacioasa la inceput si nu cred ca meritai in tocmai. P.s tot nu cred in chestile astea "descoperite" de oameni de stiinta.

| FucktheSystem a răspuns (pentru CryssCrySta):

Bine, mai vorbim după ce tremihn clasa a7a, dar fă-mi o favoare și învață și tu al biologie, poate așa găsești răspunsul întrebărilor tale.
Cât despre formarea pământului cred că s-a învățat pe a5a la geografie, de big bang ai auzit?!

| CryssCrySta a răspuns (pentru FucktheSystem):

Sa stii ca da, dar chestile astea sunt teoretice nu si reale.

| FucktheSystem a răspuns (pentru CryssCrySta):

De unde ști că-s doar teoretice? Văd că nu ști ce e ăla evoluționism dar ești sigur că este treorie ci nu practică.
Eu zic să te mai interesezi înainte să spui ce este și ce nu este doar terie. Cum ți-am zis, termină clasa a7a, folosește-ți creierul și după te invit să deduci rezultatele, nu pleca de la început cu premisa că-s false.

| CryssCrySta a răspuns (pentru FucktheSystem):

Am o colega care are o sora la facultate si i s-a spus sa scrie ca oameni se trag din maimute, dar ei sa nu creda asta pentru ca Dumnezeu este Cel care a creat toate lucrurile care ne inconjoara.

| FucktheSystem a răspuns (pentru CryssCrySta):

Oamenii nu se trag din maimuțe, iarăși faci confuzii, cum am zis, mai studiază și vorbește după, că pici de fraier.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_evolu%C8%9Bionist%C4%83
„Scopul teoriei evoluției este de a explica originea speciilor, formarea lor pe parcursul timpului prin evoluția dintr-un strămoș comun. "

| CryssCrySta a răspuns (pentru FucktheSystem):

1)Mai fraiera esti tu pentru ca te certi cu o fata de 14 ani(de fapt 14 peste 4 luni) laughing.
2)Fa bine pentru celor care le zici sa se sinucida sa te arunci intr-un canal.
3)Inceteaza cu cearta asta ca ma plictisesc.

| FucktheSystem a răspuns (pentru CryssCrySta):

Te simți depășită intelctual? Te anunț că am 16 ani, nu e mare diferență, deci se poate să fi mai atentă și să nu vorbești mult și prost...
Doar așa ca idee, să ți minte data viitoare.

| CryssCrySta a răspuns (pentru FucktheSystem):

Draguta nu ma simt depasta intelectual, doar ma gandeam ca probabil ma cert cu o pitzy care se crede prea desteapta cand are mari probleme cu buna purtare(si te anunt ca daca ai invata sa te porti frumos si alt sar purta frumos cu tine)

| FucktheSystem a răspuns (pentru CryssCrySta):

Draga mea, nu există pițipoance inteligente și eu sunt exact opusul picțipoancei în general, nu por machiaj, nu ber în cluburi cu muzică house, nu port tocuri etc.
Dacă vrei să vezi cine sunt du-te la profilul meu, acolo e link de la blogul meu unde epostez câte o poză zilnic timp de un an, o parte din ele sunt chiar cu mine, poate te conving să gândești înainte să vorbești, sau mai bine zis să cercetezi.
Și da, ma probleme de bună purtare, nu mă port bine cu cei ce nu merită, deși consider că m-am purtat destul de drăguț cu tine, gândește-te că se putea mai rău de atât. Și totuși, surpriză, mă port bine cu cine merită, mai exact cu cine îmi dovedește că merită.
Cum am zis, cercetează înaiunte să vorbești și să mă faci „pitzy".

| Inferno explică (pentru FucktheSystem):

Va certati degeaba si niciunul nu cunoaste adevarul.

| CryssCrySta a răspuns (pentru FucktheSystem):

In cazul asta preferam sa fi o pitipoanca arata mai bine ca tine orcine arata mai bine ca tine.Si sa stii ca daca pui un pic de machiaj si iti iei niste cizme pana la genunchi cu toc nu esti pitzy.

| Inferno explică:

Adevarul este ca este o conspiratie ce are ca scop sa faca oamenii sa nu creada in Dumnezeu. Trebuia biblia distrusa si de aceea s-a lansat o teorie paralela cu aceasta(teoria evolutiei). Pentru ca toti oamenii sa creada in aceasta noua teorie. Se spune ca Darwin s-ar fi intalnit cu insusi satan care i-a dat lui putere de convingere.
Eu asta cred ca este adevarul.
Uite afli aici tot adevarul:http://www.youtube.com/watch?v=iElZ81c3Fy4
fiecare crede ce vrea, dar numai unul este ADEVARUL.

| chelstone a răspuns (pentru CryssCrySta):

''Iar prin al tau bate vantu.''
Frustrarea si incompetenta isi spun cuvantul.

| CryssCrySta a răspuns (pentru chelstone):

Da atunci cand vb cu tine

| CryssCrySta a răspuns (pentru Inferno):

Sti cea ce spui tu are intr-un fel sens.

| RoseQueen a răspuns:

Da,exista! Dumnezeu este in spatele a tot ceea ce misca, el vegheaza si ne indruma catre alegerile cu adevarat corecte.