| StefanutzDz a întrebat:

Exista Dumnezeu? Daca da argumentati, daca nu argumentati.

Răspuns Câştigător
| Paty17 a răspuns:

Dacă eu zic că există și mă bat cap în cap cu altul care zice că nu și nu, atunci ce crezi că iese?
Întreabă-le pe profesoarele de geografie și de religie cum s-a format lumea. Altele care se bat cap în cap...
Mereu vor fi păreri pro și contra.
Fiecare are teoria lui și crede ce vrea.
Nimeni nu poate să-ți impună acum că există sau nu.
O zi plăcută!

24 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nimeni nu poate aduce argumente.Nici pro nici contra.Pentru ca nu stie nimeni daca exista sau nu.

| Musique a răspuns:

Nu.
Nu am argumente pentru care să susțin idea că ar exista. Faptul să eu "simt" că există nu e un argument...

| OnuOnulică a răspuns:

Există!
Dacă nu crezi e treaba ta.
Dar crede-mă că există!

| Delmoniko a răspuns (pentru OnuOnulică):

Da, da si Mos Craciun exista. Si epurasul de Pasti. Ca asa vrei tu. Copiii idioti

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Exista prin minuni, totul e posibil daca crezi

| sublime89 a răspuns:

Cred ca de un an de cand sunt pe TPU am vazut intrebarea asta de 100 de ori cel putin.

| Wøodenpints a răspuns:

Cui îi pasă dacă există sau nu?

Chiar dacă ar exista un bărbos sau ceva de genul, o entitate care să se uite la noi cum ne scobim în c.r și în nas, tot nu i-ar păsa îndeajuns de mult ca să intervină cu ceva în viețile noastre anoste.
Când ești entitate și ai creat un univers din nimic, presupun că găsești chestii mai interesante de făcut decât viețile oamenilor.

| Lizzu a răspuns:

E posibil sa existe altceva si nu o fiinta numita de om "dumnezeu".
Am mai raspuns aproape identic la o alta intrebare.

"Nu cred in dzeul care e infatisat de religie si biblie. E fals.

E posibil sa existe ceva, o forta universala care ghideaza totul, dar care nu e o persoana, nu are constiinta de sine si nici constienta de faptul ca tu existi si daca te rogi gata iti indeplineste ruga. Nu e asa.

--Nu are cum sa existe o fiinta suprema in cer si sa lase lumea in halul in care o vezi. Pe zi ce trece e mai rau si finalul nu va fi unul fericit.

Nu cred in existenta iadului si raiului.Nu au rost acestea doua dat fiind faptul ca omul e liber sa aleaga.
--Cum iti explici faptul ca atunci cand alegi calea care te implineste mai mult si daca este o cale care se abate de la "Regulile" religiei, ajungi in iad?
Unde e liberul arbitru al fiecaruia? de ce se anuleaza in cazul asta?

-sunt multe nereguli si ele trebuie vazute.
Daca oamenii continua sa creada in aceste lucruri neanalizate, asa cum le vin ele pe tava, atunci niciodata nu le vor vedea prin ochii lor ci doar prin ai altora. "

| pietrean a răspuns:

Cel mai bine ar fi fost sa postezi aceasta intrebare la rubrica "religie".
Daca tot ai pus intrebarea aici( nu intru niciodata pe rubrica "religie"),eu sunt convinsa,ca nu exista! Daca ar exista,nu ar permite sa moara oameni nevinovati,chiar si cei care cred in existenta lui si mai ales copii(care nu au pacatuit cu nimic,ca nu au avut cand),nu ar permite sa vina atatea necazuri(inundatii,foc,cutremure),peste fiintele,care chipurile le-ar fi creeat el... Deci sunt ATEE,dar asta nu inseamna,ca nu respect orice credinta,religie,atata tamp,cat nu incearca sa ma convinga,ca ar exista Dumnezeu,Alah,Buda si cum or mai fi denumiti!
Mai exista,o categorie,AGNOSTICISMUL,care reprezinta punctul de vedere potrivit caruia, existenta lui Dumnezeu,nu poate fi cunoscuta sau probata,dovedita.
ATEISMUL, pretinde ca Dumnezeu, nu exista si este o parere nedovedibila(asa cum, nici un credincios, nu poate dovedi ca Dumnezeu exista).

| DanielVălean a răspuns (pentru pietrean):

1. Este in categoria religie.
2. Esti proasta, fa?

| DanielVălean a răspuns (pentru pietrean):

Bineinteles ca exista Dumnezeu! Cum va mai puteti pune aceasta intrebare? Cine crezi ca ne-a creat? Cine crezi ca are grija de noi, ne ofera sanatate, bucurii, are grija de vietuitoare, ofera anotimpuri? Cine altcineva decat Dumnezeu? CINE?

| pietrean a răspuns (pentru DanielVălean):

1.Mea culpa! Probabil am dat clik din greseala, vrand sa intru de fapt, pe rubrica "sanatate"). Dupa cum am spus, eu nu intru niciodata la aceasta rubrica.
2.Un vocabular civilizat, ti-ar face cinste! Mai ales ca nu cunosti persoana, nu stii nimic despre ea.Lipsa de civilizatie, lipsa celor 7 ani de acasa, aroganta? Poate toate la un loc!

| pietrean a răspuns (pentru DanielVălean):

Daca am grija de mine, de sanatatea mea, sa-mi fac bucurii mai mici sau mai mari, toate imi sunt datorate numai mie.La fel si vietuitoarele:cele care stiu sa sa adapteze,schimbarilor de cima,cele care stiu sa-si caute mancarea,cele care stiu cum sa-si apere teritoriul, vor perpetua, care nu(ca si la oameni), vor sfarsi mancate de cele puternice.
Anotimpurile, sunt influentate de inclinatia axiala a pamantului.

| Delmoniko a răspuns (pentru DanielVălean):

Care e dovada? Care sunt argumentele? Eu cred ca mata te-a creat. Si tactu a avut ceva contributii dar dupa IQ-ul tau suspect de mic s-ar putea sa nu-si fi adus o contributie interesanta, ma-ntelegi? Vrei sa-ti arat cum fecundeaza spermatozoidul un ovul? Crezi ca a fost si Dumnezeu la mijloc? Crezi ca-i plac partidele threesome sau doar ii place sa se uite? Cine are grija de tine? Virusii? Iti da Dumnezeu sanatate sau o viata echilibrata, sport, diete etc? Cum iti da el bucurii ca asta chiar nu pricep? Are grija de cine? De caprioare, de mistreti, de fauna si flora? Esti nascut probabil in 1995, dar la scoala, dragule, vei invata ce inseamna precesiunea anotimpurilor. Asa ca te rog, mars la scoala!

| Mădă0611 a răspuns (pentru DanielVălean):

Intrebarea era pusa la categoria "conversatii", am vazut-o si asteptam sa raspunda alti utilizatori, pacat ca a fost mutata aici, fiecare categorie e cu utilizatorii ei, cei de la religie au mai raspuns, ar fi interesante raspunsurile altora.
In discutia asta se observa diferenta dintre un crestin si un ateu, bravo! laughing

| NOname a răspuns (pentru DanielVălean):

Întrebarea a fost mutată între timp la categoria potrivită (de mine personal).

Gândeşte-te puţin, înainte să sari pe oameni cu (foarte creştinescul) "Esti proasta, fa?"! (S-ar putea ca prostul să fii chiar tu.)

| Kalla a răspuns:

M-am plictisit de intrebarea asta.

Răspuns utilizator avertizat
| B0ne a răspuns:

"Dumnezeu există cu condiţia să existe logica ca el să existe". Acest argument este năucitor în simplitatea sa şi a ghidat oamenii ani la rând, se afirmă. Cu alte cuvinte, nu crezi doar în Dumnezeu, ci crezi în necesitatea existenţei lui Dumnezeu. Dacă crezi că ai nevoie de Dumnezeu, atunci în mod evident crezi că El există. Şi cum foarte multă lume are nevoie să creadă într-o forţă a Binelui care îi ghidează viaţa şi o poate ajuta, iată motivul suficient că Dumnezeu există.

| MihaelaMadalina997 a răspuns:

Exista Dumnezeu si iti dau un exemplu simplu un om poate crede, iubi si pe cineva care nu l-a vazut de exemplu un copil in burta unei mame nu l-ai vazut, dar il iubesti crezi in el e adevarat ca aici ai certitudinea ca exista dar asa cum un copil iti da semnale de viata in burta si simti cum se zbate si altele asa si Dumnezeu iti arata ca te iubeste si respecta prin multe fapte, tu doar trebuie sa iti dai seama de ele.
Tu crezi in Dimnezeu?

| Delmoniko a răspuns (pentru MihaelaMadalina997):

Care este dovada si care argumentul? Faci apel la emotii? Si? Care Dumnezeu exista? Iisus, Buddha, Zalmoxes, Gebeleizis, Thor, Anubis, Cernunos. Alege. Dumnezeu te iubeste? De ce? E pedofil? Ce fapte? A da... da cutremure sa omoare cat mai multi ca sa-ti dai seama. Nebanuite sunt caile lui si tampite parerile tale de doi bani

| Dumitru_Seu_1995 a răspuns:

Alti zic da alti zic nu vezi si tu adapteazate la mediu dar hai sa o luam logic ( daca nu exista stai si te rogi singur crezi ca deranjeaza pe cineva ca vorbesti singur? eu nu cred ) (daca exista si nu te rogi pai asta e rau o sa ajungi la cel rau ) PAREREA MEA E SA '' TE ROGI '' CA NU DERANJEAZA PE NIMENI DACA EXISTA CU ADEVARAT VEI FI RASPLATIT DACA NU asta frate nu ai ce sa faci ( sper ca ti-am fost de folos)

| LordLokhraed a răspuns:

Nu,daca ar fi existat, lumea ar fi fost mai buna.