| Ancca a întrebat:

Voi ce parere aveti despre pocaiti? Prietenul meu este pocait, iar eu, personale, nu avem deloc o parere buna despre ei, insa sunt niste oameni minunati. Am aflat de la el ca ei nu isi fac cruce, deoarece il considera ca fiind un semn de batjocura pentru Iisus Hristos care s-a rastignit pe cruce pentru noi, oamenii. De asemenea, ei se boteaza la 18 ani, varsta maturitatii- cum a facut si Iisus ptin Sfantul Ioan Botezatorul si nu cred in pomeni sau icoane - vad icoana ca un chip cioplit ( "Si nu face chip cioplit" ).
Cu toate ca ii respect si apreciez foarte mult, deoarece se ajuta intre ei si pentru ei este o placere sa mearga la biserica, nu m-as pocai niciodata ( asa trebuie daca se ajunge la ceva serios- casatorie). Interesant e ca au aceeasi Biblie cu noi. Vorbesc de penticostali aici, ca exista multe secte.

Voi ce parere aveti despre ei?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
41 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cei ala pocait? In primul rind cind numesti o persoana asa trebuie sa stii ce inseamna acel cuvint.Dar voi va treziti asa vorbind aiurea ca zis X asa hai ne luam dupa el. Daca e sa stii ce inseamna pocait ai afla ca si tu esti o pocaita.Cind spui ca te pocaesti inseamna ca ai facut ceva care sa zic nu trebuie sa acum te schimbi, incerci sa indrepti daca putem vorbi asa.Ca urmare aia ce tu ii numesti pocaiti sint de fapt crestini ca si tine. Pune mina pe o carte de stiu si eu de care dar una sa iti expolice religiile lumii cum se numesc in ce se impart si asa mai departe.Crestinii au mai multe ramuri sau cum sa le zic mai multe biserici.Catolica,ortodoxa,Penticostala si asa mai departe.Toti acestia sint crestini, doar ca au ceva diferente intre ele. Daca spui de penticostali ca ar fi sectanti atunci si tu esti tot sectanta daca esti ortodoxa.Deci voi sinteti de fapt frati crestini sau cum spunea cineva pe aici crestionoizi.

| anonimg a răspuns:

Tu ai fost vreodata intr-o biserica penticostala?
In care dintre acestea te-ai simti bine:
https://www.youtube.com/watch?v=jfnJCrfaepo
https://www.youtube.com/watch?v=5BOFYmcHEIc
https://www.youtube.com/watch?v=Z1sGNMdC-PA sau extreme care poate duce omul direct in nebunie:
https://www.youtube.com/watch?v=13LptUqSxJU

Sfatul meu este ca sa fii prietena cu oamenii, dar niciodata prietena apropiata cu un penticostal (fie baiat, fie fata). Mintea, daca nu este tinuta sub control o va lua razna cu siguranta. Iar daca spiritul de care ei se lasa luati in stapanire nu este de la Dumnezeu, atunci este cu siguranta de la cel rau.

| Mădă0611 a răspuns:

Mie majoritatea pocaitilor imi par fatarnici (ipocriti), toata veselia aia si iubirea fata de aproape e prefacatorie, sunt oameni care au avut pacate mari si au dat de necaz, nu ca i-a batut dumnezeu, ci pentru ca nu au avut limite (e ca la scoala, ne distram, ne distram, da' mai si invatam, daca nu invatam si ajungem cersetori, nu ne-a batut dumnezeu, ne-am batut noi), sunt crescuti crestini si cred ca e pedeapsa divina, stiu ca Iisus a zis sa se pocaiasca, adica sa se caiasca, nu sa isi schimbe religia sau secta, si cum nu sunt persoane prea inteligente, cred ca de fapt a zis sa mearga la pocaiti, acolo o sa fie ajutati, atat material cat si imaterial (psihic), apoi o sa fie convinsi ca e credinta cea adevarata, de aici incepand sa fie stresanti. Observ ca sunt dresati bine pentru a convinge oamenii nu prea stiutori ca ei detin adevarul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu,toti sunt la fel, eu m-am nascut intr-o familie peticostala

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cum au devenit pocaiti?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Si app, am zis majoritatea. Mi-a ramas in minte o intrebare de aici pusa de o fata care vorbea de un pacat mare, ca nu are liniste si ca cineva i-a zis sa mearga la pocaiti. Tot vorbind, am inteles ca e vorba de avort, n-a zis, dar din ce a zis, asta se intelegea, mno, si pana la urma a zis ca o sa mearga acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Cine? Mama a fost romano-catolica pana cand s-a casatorit, iar tata din cate stiu avea ceva vecini poicati si asa si el s-a pocait plus strabunicul meu vitreg (Dumnezeu sa-l ierte!).

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici un necaz, nimic? De obicei, asta ii indeamna pe oameni sa devina religiosi, vad ca sunt neputinciosi, dar nu stiu in fata cui, si vine cineva care le spune ca in fata lui dumnezeu, "pune-te bine cu el si o sa iti mearga bine".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eh,l-a mine nu au fost tot timpul religiosi ca de prin 2000 pana 2003 parca biserica a fost inchisa, oricum eu cand eram mic incercam sa-mi convertesc unchiul care era alcoolic la crestinismhappy de fapt asa acasa nu prea se vorbea, dar duminica la adunare eram destul de atent plus ca pe 8 ani am inceput si tabere, dar la o anumita varsta am inceput sa-mi pun si eu anumite intrebari...

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu acum esti crestin... de care?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ma gandesc sa ma botez la ortodocsi oricum inca nu-s botezat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu inteleg?

| morningstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Pacate mari? Necazuri? Nu asta m-a impins pe mine sa ma pocaiesc. Si ca mine sunt muuulti. Cat despre inteligenta...nu vorbi pana nu cunosti. As putea sa iti fac o lista cu cati prieteni cu doctorate, cu meserii de psiholog, medic, profesor si nu ai putea crede cat de multi sunt doar in sfera cunostintelor mele! Nu or fi toti asa, dar sunt sigura ca mai multi analfabeti si mai multi betivi cazuti prin santuri se gasesc in categoria voastra, a celor care nu sunt pocaiti.
Cat despre faptul ca ne ajutam...sunteti greu de inteles. Daca ne ajutam intre noi, spuneti ca asta este motivul pentru care mergem la biserica. Daca nu ne ajutam, ne aratati cu degetul. Cine sa va mai inteleaga?
Eu cred ca voi sunteti dresati sa afirmati lucruri pe care preotul vi le spune iar voi le inghititi ca atare. Invatati sa judecati singuri ca nu e asa de greu!

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns (pentru miculprint):

A bon? Si ce cauta la categoria Religie atunci? Sau altfel spus, cine te-a intrebat ceva pe tine?
Eu spun sa te abtii cu vocabularul tau de balta, invata sa te exprimi si politicos, nu mai da dovada de proasta educatie, chiar daca in halul asta esti! ca sa nu mai vorbesc de faptul ca nu stii sa scrii! Si de preoti cand ti-am vorbit eu? Inca o dovada ca aiurezi.
Pliscul sa ti-l tii tu ca nu te-am bagat in seama, ok?

| Mădă0611 a răspuns (pentru morningstar):

Eu nici macar nu sunt teista, judec singura, din ce observ, cat despre inteligenta, era vorba de cei care se lasa usor pacaliti, am zis, Iisus a zis "pocaiti-va!", iar lumea crede ca vorba de secta, il vezi pe unu ca e necajit, ii spui ca e pentru ca nu face bine ceea ce face, ii spui ce a zis Iisus, si gata, e al tau, altul cu niste cunostinte solide, nu pica asa usor, sau nu pica deloc. Bineinteles ca exista persoane cu doctorate, America fiind fabrica si finantatorul pocaitilor, cat timp esti motivat, n-ai de ce sa nu fii cum cer ei, iar ei au de demonstrat ca sunt cei mai cei, deci te motiveaza tot atat de mult cat isi doresc sa conduca lumea. Apoi despre ajutorarea altora, eu o vad ca o obligatie pentru voi, pentru ca altfel ati fi ajutat lumea si inainte, sau e o capcana. thinking
Sunt naspa daca intreb care a fost motivul tau?

| morningstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu esti naspa, doar judeci inainte sa cunosti.
M-am nascut intr-o familie de credinciosi, dar nu am fost obligata niciun moment sa urmez religia parintilor mei, mi s-a dat libertatea absoluta. Motivul pentru care am decis sa urmez aceeasi religie este ca am inteles-o inainte sa o judec. Ma simt bine atunci cand citesc Biblia si cred in ceea ce spune ea. Odata ce imi da siguranta ca in urma credintei mele, voi fi mantuita, odata ce L-am gasit pe Dumnezeu si am gasit raspunsuri la intrebarile mele, a venit de la sine faptul ca m-am convertit la religia aceasta, dar nu ma agat de o religie, ci credinta din inima mea ma va mantui. Deci ca sa vezi ca si eu judec singura si nu sunt alte motive, crede-ma. Crezi ca pentru simplul fapt ca cineva mi-ar fi propus cine stie ce ajutor, as fi ales sa urmez o anumita religie? E imposibil sa fiu cumparata! Prin pocainta pe care o cere Isus nu este implicata nicio relgie, sunt de-acord, este vorba doar de starea de cainta si de iertarea primita in urma ei pentru faptele facute. Dar aceasta pocainta se gaseste si in religii, nu trebuie puse separat neaparat pocainta de religie. Exista pocainta fara religie, exista religie fara pocainta!
Ajungem iar la capitolul cunostinte,, solide,,. Credeam ca gandesti singura, asa cum ai afirmat, ori asta este prejudecata! In fine, nu incerc sa te conving ca pocaiti sunt oameni inteligenti pentru ca vad ca oricum, nu iti place ideea, chiar daca este adevarata.
Si cat despre faza cu America...este veche! Dupa Revolutie au fost ajutoare din partea crestinilor de acolo, dar sa fim seriosi, de atunci au trecut mai bine de 20 ani. Ti se pare ca un restin care venea la biserica pentru ele, ar mai fi rezistat inca cel putin 20 ani numai pentru niste cutii cu conserve? Sa fim seriosi, cei care au ramas si in ziua de azi, nu pentru asta au ramas. Incerc sa imi amintesc o sigura data cand personal am fost ajutata de straini cu materiale sau cu bani, si crede-ma ca nu mi s-a intamplat. Asa ca incearca sa renunti la ideea asta cu ajutatul pentru ca nu este valida! Sunt biserici unde nu au ajuns niciodata astfel de ajutoare si numara sute de persoane. Cum iti explici asta atunci?
Obligatie sa ajute pe altii are oricine din lumea asta. Si eu daca o fac, o fac nu din obligatie, o fac pentru ca stiu ce inseamna sa iti lipseasca ceva si nu ajut doar persoane din religia mea, deci nu motivez pe nimeni, asa cum crezi tu! Este ceva moral sa ajut daca pot si nu o spun ca lauda. Faptul ca ne ajutam este un semn de recunostinta fata de Dumnezeul care se ingrijeste sa avem tot ce ne trebuie.
In fine, sper ca m-am facut inteleasa.

| Mădă0611 a răspuns (pentru morningstar):

Am zis majoritatea, si nu judec fara sa cunosc, observ ca nu intelegi ce zic. Nu ma refeream la cumparat, ci la convins. Toata lumea are probleme, materiale sau nu, oamenii nu pot trai fara oameni (nu e de la dumnezeu, dar intram in alt subiect si nu are rost), asa ca se poate sa simti la un moment dat ca nu esti intreg, "sufleteste", vine un pocait si iti spune ca pentru ca nu-l ai pe dumnezeu (de fapt peste tot circula povestea "fara dumnezeu esti nimic) pentru ca te afli in religia gresita, iti descrie niste stari pe care le-a simtit si el, te regasesti in descrierea lui, apoi iti spune ca ce bine e unde e, si te-a convins, asta e un exemplu, apeleaza la autosugestia ta, dar nu stii si crezi ca e cum zice el. La chestia cu America nu ma refeream la ajutoare de genul, nici nu stiam de ele laughing, prin "fabrica si finantatorul pocaitilor" ma refeream la interesul lor exagerat pentru a convinge cat mai multa lume ca ce cred (credinta/presupunere/banuiala) ei e adevarat, la banii investiti in "cercetari", in scoli (deci au persoane inteligente), in tabere de spalat creiere (scuze pentru asta, erau niste clipuri horror pe youtube), in tot felul de proiecte menite sa pescuiasca oameni prinsi la ananghie (cum ziceam, ceva material sau "spiritual"/"sufletesc").

"Si eu daca o fac, o fac nu din obligatie, o fac pentru ca stiu ce inseamna sa iti lipseasca ceva", asta e empatie, si exista fara religii sau zei, daca o ai, esti un om bun, ceea ce nu pot spune de toti pocaitii, ca de ei vorbim. laughing

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

O parere proasta, le place sa li se spuna pocaiti, ti se par oameni minunati, dar dracul care-i conduce le face bine, nu-i mai ataca adica nu mai beau, nu mai fumeaza, nu mai injura etc.

| martzian a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Cosmin, tie nu ti-e rusine sa scrii lucrurile astea despre oameni pe care nu i-ai cunoscut niciodata?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru martzian):

Din pacate am cunoscut prea multi

| martzian a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Well, ceea ce scrii tu nu descrie un crestin practicant - indiferent de confesiune. Probabil ca nu ai intalnit persoanale potrivite.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru martzian):

Toate sunt nepotrivite

| martzian a răspuns:

Ancca, Biblia nu face deosebiri pe baza de confesiune. Ea vorbeste de o singura biserica, formata din toti cei care cred si sunt urmasi ai lui Hristos. Pocainta este poruncita chiar de catre Mantuitorul.

Uite si un verset din Biblia Ortodoxa care vorbeste despre nevoia de a fi "pocaita", nu in sensul de a merge la o alta confesiune, ci in sensul celor 4R care ne ajuta sa intelegem ce inseamna pocainta (Recunoastere a pacatului, Regretare a pacatului, Rugaciune ca sa fii iertata si Renuntare la pacat):

"Căci Tu eşti, Dumnezeule, Dumnezeul celor ce se pocăiesc. Arată-Ţi peste mine bunătatea Ta, mântuindu-mă pe mine nevrednicul, după mare mila Ta. (Manase 1:14)

| Seepty a răspuns:

Pocaitii sunt niste oameni credinciosi cu frica de Dumnezeu dar ei au alte obiceiuri fata de Crestini-Ortodoxi.

| Maxim96 a răspuns:

Ei se cheama pocaiti, dar in realitate sunt niste fatarnici.

| andrei a răspuns:

Mi-e jena de voi, mari cresti ce sunteti care urati pe altii pentru ca se iubesc intre ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru miculprint):

:)) vad ca de 2 ori mi-ai mentionat numele.
http://www.youtube.com/watch?v=8nAos1M-_Ts&t=23m12s ia uite ce arogant e pocaitu'. Mai stiu un nene, din observate, care ma face sa cred, de fapt sa fiu sigura, ca aroganta lui vine dintr-o maaaaaare frustrare. Fiind sarac statea prost cu educatia, astfel i-au dat multi peste bot, apoi l-au prostit (pescuit) pocaitii, nici nu era greu, si acum e mare inteligent, doar ca inteligenta si aroganta aia nu se prea pupa, si lucrul care nu poate fi mascat e cel adevarat, ala esti tu de fapt, acea "calitate" care e cu tine tot timpul, mai ales in momentele grele.

Răspuns utilizator avertizat
| andrei a răspuns (pentru miculprint):

Prin ceea ce ai zis tu dovedesti ce am zis eu.

| Buresbista123 a răspuns:

Ce sa zic aveti acelasi prieten imaginar cred, sunt curios daca te nasteai in Grecia antica sau in Iraq care erau amicii cu care vorbeai?

| Mikhtarian a răspuns:

Ai grija, te poate influenta.

Răspuns utilizator avertizat
| geraldsmerea a răspuns:

Fugi de ei cat poti sunt niste bestii ordinare

| geraldsmerea a răspuns:

Sunt dusi mintali si merg la batrani si persoane dizabile cred prade aduc la asa zisa biserica si fac bani dupa ei

| Ancca explică:

Personal*, prin*- imi scuzati greselile de tiparire. Adaug si ca eu sunt ortodocsa!