| dianainsta01 a întrebat:

Voi credeti in Dumnezeu? Puteti sa si argumentati?

37 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,Biblia si creatia ne pot ajuta daca le studiem cu atentie.

| RAY a răspuns:

Eu niciodata n-am putut crede ceva fara dovezi indiferent despre ce a fost vorba, a crede in dumnezeu este o credinta oarba fara a putea dovedi existenta lui,toate argumentele sunt valabile pentru toti zeii, din nimic nu putea aparea un zeu, forta care sa fi creat miliarde de galaxii din absolut nimic, totul arata o evolutie de la simplu spre complex vezi tabelu acela periodic la chimie el arata cum hidrogenul fusioneaza in heliu si in restul, tot universul e o combinatie de atomi, pshiologic oamenii cred in dumnezeu din propiu interes pentru a le ajuta la rau nu ca cei care cred sunt mai buni se poate vedea in Romania 99, 8 crestini nr 1 la coruptie,hotie,violenta alte lucruri inclusiv saracie acuma zi-mi tu o singura tara atee ca Romania? suedia,norvergia,Germania, Anglia. danemarca, china, korea de sud dupa cum vezi unde sunt ateii e cultura si bogatie, in america e multa manipulare si prostie dar tot 15 la suta sunt ateii, argumente rime în Biblie
https://sites.google.com/......-in-biblie

CRIME,VIOLURI,SCLAVIE TOATE ASTEA SE REGASESC

http://istoria-lumii.ucoz.com/......ateism/0-6
citeste toate argumentele alea atee vei vedea de ce exista ateii

| OnuOnulică a răspuns:

Da, eu cred in dumnezeu.
Dumnezeu e acolo sus si ne iubeste.

| sublime89 a răspuns:

Nu cred, pentru ca biblia e falsa. Incepe cu un basm, si se termina la fel. E recomandat sa credem in basme mai nou?

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru sublime89):

Acum 500 de ani un basm putea fii considerat si vorbitul la telefon, internetul sau avionul, dar nu-i asa.Basmele pot devenii realitate.Tu in ce crezi? in evolutie? omul maimuta? sau in nimic? Pareri sant multe, dar voi aveti prea putine sau nici o dovada.Deci nu considerati basm ceva ce nu puteti contrazice.Credeti mai dergraba in niste porcarii cum ar fi mos craciun(halowen, craciun, superrtitii) decat in ceva real ca Dumnezeu.Cine oare crede in basme?

| sublime89 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Telefonul, internetul sau avionul nu mai sunt basme pentru ca stiinta le-a inventat, aceeasi stiinta care a distrus deja basmele biblice. Cum sa mai devina realitate? Daca tu te astepti ca stiinta va confirma vreodata o poveste pentru copii mici cum e geneza, poti astepta mult si bine. Voi sunteti cei care nu aveti absolut nicio dovada, pe cand stiinta are, dar nu vreti sa le acceptati, sau nu sunteti capabili sa le intelegeti. Asta e problema voastra, nu a stiintei. Si nu stiu cand ai visat tu ca ateii cred in mos craciun sau alte superstitii laughing Cateodata ma intreb de unde le mai scoateti. E probabil o consecinta a faptului ca nu mai aveti argumente, si nu mai stiti ce sa mai inventati, cu ce sa mai veniti. Ii acuzi pe atei de lucruri facute de crestini. Nu ti se pare ca e cam ipocrit ce faci?

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru sublime89):

Tu vorbesti in numele stiintei de parca ai fii facut cercetari
Daca stii vreun pic de italiana vei intelege din acest video ca STIINTA CONFIRMA GENEZA si anume cand marea rosie a fost despartita ca sa poata trece israelitii
https://www.youtube.com/watch?v=sUSnrwtPjss
Pentru tine este un basm dar nu si pentru Stiinta.Deci esti tu cel care te minti de unui singur.Tu si grupul tau

| sublime89 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Tu vorbesti in numele religiei, dar nu cunosti biblia. Despartirea Marii Rosii e descrisa in Cartea Exodului, nu in Geneza.
Stiinta nu confirma altceva decat ca ar fi fost posibil ca Marea Rosie sa se desparta pe cale naturala, deci nu datorita lui Moise sau d-zeu.
Ca sa vorbesti despre stiinta nu trebuie sa faci cercetari. E destul sa inveti despre cercetarile altora, mai ales daca sunt oameni de stiinta autentici, si nu niste sarlatani de creationisti care se cred destepti, dar au gandirea la fel de puerila ca si a unui copil.
Sunt curios in schimbi ce cercetari ai facut tu sau crestinii tai ca sa confirmi geneza, sau alte parti din biblie.

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru sublime89):

Recunosc,am gresit eu, este vorba de exod.Dar e Interesant ce spui tu...Marea s-a despartit pe cale naturala, exact intr-un punct incare era facut un pod de piatra, desii in stanga si dreapta sant sute de metri in abis.Sa despartit exact in locul unde israelitii erau adunati si in momentul in care aveau nevoie.Am zis eu bine, ca voi credeti in basme
Ce faci te contrazici si tu? A invata despre cercetarile altora nu inseamna cu alte cuvinte a face cercetari?
Hai nu o mai lua pe aratura.Fii sincer si recunoaste ca la acest miracol nu ai ce comenta, ca Stiinta sustine Biblia, si numai pierdem timp pretios.
Eu ti-am dat un link care demonstreaza exactitatea Bibliei, tu ce imi dai ca sa demonstrezi contrariul. Vreau fapte nu cuvinte in vant

| sublime89 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Nu este nicio dovada ca ar fi existat exodul descris de biblie in primul rand, sa nu mai vorbim de despartirea marii la un moment anume. E mult mai probabil sa fi fost un exod in mai multe etape, si nu asa cum scrie in biblie.
Tu faci diferenta intre un om de stiinta care face cercetari stiintifice si un om care e doar interesat de stiinta si o invata?
Vad ca tot repeti asta cu "stiinta sustine biblia". Ma intreb de ce. Crezi ca daca tot repeti ceva va deveni adevarat?
Tu chiar te astepti sa-mi pierd vremea cu tine? Crezi ca nu vad la ce nivel esti? Nu doar ca nu-ti cunosti biblia, dar nici nu stii sa scrii corect in limba romana. Chiar crezi ca ma astept de la tine sa-ti dau link-uri si dovezi pe care oricum le poti gasi si singur daca vrei? Dar nu vrei sa le vezi si am dubii serioase si in privinta capacitatii tale de a le intelege. Iti dau totusi doua link-uri, ca sa nu plangi. Compara-le cu ce scrie in geneza, si intelege ceva daca esti capabil.
http://en.wikipedia.org/wiki/Origin_of_birds
http://en.wikipedia.org/wiki/Chronology_of_the_universe

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru sublime89):

Chiar nu au nici o valoare ce ti se pare tie a fii adevarat sau nu. Daca eu iti arat un video care demonstreaza o relatare biblica iar tu vii cu abureli de celor mentionate de tine, demonstreaza ca la capitolul logica esti suib 0 asadar iti confirm si eu ca nu are rost sa imi pierd timp cu unul ca tine care crede a fii cineva dar raspunsurile tale demonstreaza contrariul

| sublime89 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

N-ai inteles nimic din link-uri. : )) Am avut dreptate cand am zis ca le pun degeaba.

| Lizzu a răspuns:

Nu,nu mai cred.
Pentru ca e absurd absolut sa existe in cer "cineva" care sta si da cu zarul si judeca alegerile omului.
Nici macar nu se arata, nu e palpabil.

--Cel mult tind sa cred ca exista altceva care tine de univers, o energie sau forta si nu dzeul biblic, in nici un caz.

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Esti deista

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu, si nici nu ma intereseaza ce sunt.
Pur si simplu ma iau dupa ceea ce simt.

| Theo94 a răspuns:

Tu crezi?

| dianainsta01 explică (pentru Theo94):

Nu, nu cred. Am pus intrebarea asta pentru a vedea daca sunt eu absurda sau sunt mai multi oameni care au aceeasi parere ca si mine; ca religia si Dumnezeu ne-au fost bagate pe gat de cand eram foarte mici si de aia trei sferturi din populatie este absurda si se roaga la ceva ce exista doar in mintea lor.

| Exilee a răspuns (pentru dianainsta01):

"de aia trei sferturi din populatie este absurda " Dar nu este nimeni absurd.
Oamenii s-au convins de existenta lui Dumnezeu ( chiar si cu ajutorul stiintei si repet ca si Einstein credea intr-o divinitate) prin ajutorul, sprijinul carora le-a fost oferit. Au existat, eixsta si (presupun) ca vor exista multe cazuri in care Dumnezeu intervine.

In fond, daca Dumnezeu ti-ar oferi o "dovada" pe care ratiunea nu o poate percepe ce rost ar mai avea credinta sau pe ce alte cai s-ar mai indrepta credinta?

COmplexitatea Universului, a OMULUI in special ( fiecare componenta a organismului nostru indeplineste un anumit rol, fiecare enzima, fiece proteina indeplinesc anumite roluri in Univers remarcandu-se asadar interventia lui Dumnezeu).

La aceasta intrebare se raspunde prin argumentul credulitatii personale...

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

De ce minti "Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti.Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia" - Albert Einstein

| NOname a răspuns (pentru dianainsta01):

Nu eşti singură. Mai sunt oameni raţionali. : )
http://youtu.be/78aBQtu3JIM

| fadnox a răspuns:

De ce sa argumentezi, sa cauti sa fii convingator cand totul nu tine decat de propria ta credinta, de de viziunea ta, de viata ta mai ales in cazul asta? stupid

| dragos38 a răspuns:

Da,insasi complexitatea universului ma duce cu gandul la ceva superior noua, care nu are nici o treaba cu religiile de pe pamant sau biblia.Ca nu-l vedem asta e altceva.Nici energia care este in jurul nostru nu o vedem dar ea exista.

| Crâstoşelul a răspuns:

Dumnezeu e o maslina

| sempreinvolo30 a răspuns:

Avem motive sa credem. Tot ce a creat a facut într-un mod minunat dacă ne gândim la munți, mare, cascade, curcubeu, univers... Pe noi ne-a făcut într-un mod extraordinar gândindu-ne la capacitatea care o are creierul faptul ca putem vedea în culori deșii am putea vedea numai în alb și negru. Biblia este o dovada de iubire din partea sa deoarece conține sfaturi utile pe care dacă le punem în practica ne merge bine

| RAY a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Sa ne gandim la paduci,purici,virusi,microbi,viermi care ne manca de vii,nu la ei nu ne gandim nu, at fi bine sa te gandesti,la copii care se nasc orbi, handicapati etc sunt animale care vad mult mai bine ca noi, nu creierul da culoarea si ochii da ce sti tu habar nu ai de stiinta, cei complex? munti se stie cum sau format, argumentele astea se potrivesc la orice zeu, de ce minti? biblia eu dovada de iubire serios care vechiul testament plin de crime? voi sunteti o dovada de iubire crestini?

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru RAY):

Problema la tine e ca nu accepți răspunsurile pe care le da biblia spune care spune ca nu Dumnezeu este vinovat de râul din lume și ca în curând ii va pune capăt. Apoi dacă unii copii se nasc cu malformații este și din cauza omului care a făcut tot felul de experiente, bimba de la Hiroshima ce a afectat o lume întreagă, sau a mamelor care fumează și se droghează cu copilul în pantece. Deci nu mai arunca tu toată vina pe Dumnezeu. Tu știi ca popoarele păgâne distruse de Dumnezeu își ardeau copiii în foc? Oare meritau sa trăiască?

| RAY a răspuns (pentru sempreinvolo30):

De 2000 mii de anii tot pune capat dar nu face nimic, bomba voi ati lansat-o crestini, nu ateii sau dus sa faca asa ceva te anunt ca suedia nici nu are armata ea zi-mi un signur stat crestin care nu are si vaticanul are de ce minti? tu stii insuti dumnezeu indeamna la violuri, crime alte chesti in vt, faza cu copii tot voi crestini sunteti nr 1 la avorturi nu e to acelasi lucru?

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru RAY):

Este un timp pentru toate, nu Acționează Dumnezeu la comanda ta. Mai sant încă oameni care vor sa își schimbe conduita greșită, deci încă nu e momentul pentru schimbare.
Nu toți cei care se considera creștini sant cu adevărat, doar numele de creștin nu înseamnă nimic.

Credința fără fapte este moarta
Dacă cei ce se considera creștini avortează, ma întreb de ce anume sant înstare ateii care nu au norme morale iînalte, cum sant cele din Biblie și care se bazează pe 'ceea ce ii îndeamnă inima'
Dar inima e înșelătoare
Ai tu un pic de adevăr, ca bisericile în general sant false, doar după interes și duc în eroare mulțimea. Dar acest aspect nu demonstrează ca toate religiile sant false. Măcar cei care se Limitează doar sa citească Biblia este posibilitatea sa devina un pic mai buni dar voi ateii cum faceți lumea asta mai buna? Cu ce sunteți utili? Voi care nu aveți un Dumnezeu deci nici norme morale, nici o direcție?

| RAY a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Credința fără fapte este moarta bine ai spus-o te contrazici singur

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru RAY):

Esti tu cel ce te contrazici fara sa iti dai seama.
Tu ai aparut sigur?
Doi parinti dau nastere unui copil=Dumnezeu i-a creat pe oameni.
Este asa de greu de inteles? Este chiar logic
Dumnezeu a avut credinta ca poate face omul si iata-l facut.
Voi credeti in niste toerii dar lipsesc dovezile
Deci cineva care isi foloseste capacitatile mintale intelege unde este mai multa logica

| BubbleWhitee a răspuns:

Da,eu cred in Dumnezeu.Recunosc ca am avut deseori indoieli si nelamuriri, dar eu sunt genul de persoana care nu crede ceva pana nu vede acel lucru.Ei bine, eu am inceput sa cred cu adevarat dupa ce mi s-a aratat un ajutor care nimeni altcineva nu avea cum sa mi-l ofere.De fiecare data cand am nevoie de ceva, orice ar fi, si imi doresc cu adevarat, Dumnezeu ma ajuta...simt asta.Nu am cum sa-ti argumentez altfel, decat prin faptul ca mereu cand am nevoie de el, este acolo sa aiba grija de mine, sa imi arate calea si sa ma ajute sa fac alegeri bune.Nu comentez mai mult.Fiecare cu credinta lui happy

| Moisie a răspuns (pentru BubbleWhitee):

Daca te simti ajutat de Dumnezeu, sa nu ai impresia ca te ajuta Dumnezeul din ceruri...ci cel din tine, adica acela la care se refera Isus in 1 Corinteni 3:16.
Si acest Dumnezeu nu are nevoie nici de religie nici de credinta, si nici de biserica ci de MINTEA pe care nu o ai atunci cand nu-L vezi si te rogi cuiva care nu exista, iar cel care exista chiar in tine, nu este bagat in seama pe motive de ignoranta?!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru BubbleWhitee):

Daca te rogi la dumnezeu, si ti se indeplineste dorinta, te-a ajutat dumnezeu, daca nu se indeplineste, inseamna ca nu te-ai rugat suficient.
Eu pot sa ma rog la o piatra, si daca la un moment dat se indeplineste, asta nu inseamna ca piatra aia are puteri magice. rationamentul tau e gresit

| RAY a răspuns (pentru BubbleWhitee):

Crezi din propiu interes /De fiecare data cand am nevoie de ceva, orice ar fi, si imi doresc cu adevarat, Dumnezeu ma ajuta...simt asta.Nu am cum sa-ti argumentez altfel, decat prin faptul ca mereu cand am nevoie de el, este acolo sa aiba grija de mine, sa imi arate calea si sa ma ajute sa fac alegeri bune.Nu comentez mai mult.Fiecare cu credinta lui happy

| BubbleWhitee a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Am spus bine, fiecare cu credinta si parerea lui.Hai sa nu judecam pe nimeni, da? Aici s-a pus intrebarea "credeti in Dumnezeu?" si atat.Nu trebuie sa aducem comentarii in plus.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru BubbleWhitee):

Am vrut sa te conving de faptul ca rationemantul tau e gresit. restul nu ma intereseaza

| Mariix a răspuns:

Eu as putea spune ca 50% da si 50% nu...
Cred pentru ca de exemplu cand am avut necazuri sau ceva, ma rugam si ma simteam mai bine...si problemele puteam spune ca se rezolvau partial...
Pe alta parte nu cred pentru ca in tarile mai dezvoltate sunt mai multi atei decat in tara noastra.Plus ca de cand eram mici toti eram influentati de parinti,vecini, profesori de religie, rude, preoti etc. sa credem in Dumnezeu iar daca aveam o simpla indoiala legata de existenta lui, toti spuneau ceva de genu "Crede si nu intreba." sau chestii cum ar fi ca daca punem astfel de intrebari sau avem indoieli in legatura cu el o sa ardem in iad raised eyebrows. E patetic...