| AvalohAlyn a întrebat:

Merita studiat Iisus Hristos?

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

ABSOLUT!
Pe mine mereu m-a intrigat acest om. Daca a fost doar un om primitiv de la care nu ai avea nimic de invatat, te-ai intrebat vreodata de ce este omul despre care toata lumea vorbeste si acum dupa 2000 de ani?
Unii musulmani se supara la fel de tare daca cineva vorbeste de rau de IIsus Hristos ca si cum ar vorbi de Mohammed.
De ce si alte popoare pagane vorbesc de calitatile acestui om? De exemplu hindusii?
De ce si cei mai puternici oameni ai vremii(Irod) cat si din ziua de azi se tem cand aud acest nume?
Vladimir Putin de exemplu.
Oricat ai fi de puternic in lumea asta ai timp limitat si nu vrei sa gresesti fata de Creator.
Cine este acel om care iti spune sa raspunzi cu bine la rau, contrar parerii majoritatii oamenilor? Cine e acel om care cand altii voiau sa omoare o femeie cu pietre a spus ca cel fara greseala sa o faca primul?
Sunt atatea invataturi frumoase.
Cine este acel om care in momentul in care este batjocorit si rastignit se roaga pentru cei care ii fac rau sa fie iertati? Cine dintre noi ar avea puterea asta? Eu nu stiu pe nimeni.
Daca a inviat sau nu, daca a mers pe apa sau nu, asta tine de domeniul credintei.
Dar stim sigur ca acest om a existat si multe din relatarile biblice sunt adevarate.
Pe mine asta ma intereseaza cel mai mult. Nu sunt niste invetii, sunt oameni care au murit pentru ca aceste informatii sa fie transmise mai departe, oameni care si-au dat viata pentru credinta.
Unii il traiesc pe Hristos si astazi, de exemplu calugarii din Muntele Athos. Toti vrem sa fim mai mult ca el fiindca toti avem imperfectiuni. Daca nu ar exista Hristos, viata nu ar avea niciun sens. Incearca sa iei toate filozofiile la rand si toate religiile, toate se opresc intr-un punct. Sunt atatea intrebari fara raspuns, in momentul in care il pui pe Dumnezeu in centru, totul devine clar. Dar suntem slabi si orbi si nu intelegem nimic din ce a vrut omul asta sa ne transmita.
Toti il vorbesc, de rau sau de bine pe Hristos, dar putini il traiesc cu adevarat, adica putini l-au luat ca etalon si si-au modelat viata dupa el, foarte putini in adevaratul sens al cuvantului.
Studiaza-l bine pe Hristos, ia-l ca model in viata, e treaba ta daca mergi la biserica sau nu, daca traiesti religios sau nu, dar daca il iubesti pe Dumnezeu si iti iubesti aproapele ca pe tine insuti ai implinit toate poruncile. Totusi cati facem asta?
In loc sa aruncam cu noroi si sa-i scuipam pe cei care cred sau nu cred in Dumnezeu, mai bine am incerca sa le aratam ca suntem mai presus de ei prin fapte bune, prin ratiune si prin modestie, printr-o viata traita cum trebuie. Dar noua ne place sa fim dezbinati si sa ne uram si sa-i numim pe altii prosti fara sa vedem barna din propriul ochi.
Daca esti ateu sau de alta credinta, vii si iti bati joc de crestini fara sa le cunosti invatatura.
Daca esti crestin, dar nu traiesti credinta, vii si ii doresti raul aproapelui si spui ca o sa fie judecat, osandit sau ii privesti pe altii ca pe dusman, dar uiti ca Dumnezeu a zis sa-ti iubesti dusmanul. Da' lasa-l tu pe Dumnezeu sa isi faca treaba ca nu are nevoie de asistenti.
Mai bine invatam sa traim invataturile parintilor, cu bune si rele ca nu ne-au vrut raul. De ce sa aruncam 2000 de ani de cultura pe apa Sambetei, de dragul progresului?
De dragul progresului care duce la Genocid noi ne vindem identitatea pe nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

"De ce si alte popoare pagane vorbesc de calitatile acestui om? De exemplu hindusii?" Probabil pentru ca misionarii evanghelici au deschis case de rugaciune in India ca sa converteasca poporul lui Brahman?

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis ca il venereaza, ci ii recunosc calitatile, iti dau alt exemplu, Richard Dawkins care este ateu spune de IIsus ca era probabil un om fenomenal si citez " he was definitely ahead of his time".

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Isus cel istoric este un subiect de studiu. Hristosul credintei este un subiect de studiu diferit de acesta.

| doctorandus a răspuns:

Kama Sutra este o carte plicticoasa despre cu cine nu ai voie sa te casatoresti.

| ania a răspuns:

Nu e inscta sau planta ca sa fie studiat.Merita sa ii cunoastem viata, sa il cunoastem pe El si sa il alegem ca rege al vietii noastre.

| mentholinks a răspuns:

Nu ai ce studia la el. Doar boala psihotica ce o avea.

| halogen001 a răspuns:

Dupa părerea mea nu prea ai ce studia la el. Omul e personaj de poveste primitiva, fantezista și absurda. Daca vrei sa te faci preot, merge si atunci e bine de citit toată fantezia ca altfel nu vad nici un rost.

| Werrich a răspuns:

Nu, merită studiata Kama Sutra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa studiezi, un iudeu mort de 2000 de ani?

| Mtoni a răspuns:

Da, Isus Hristos este un model de urmat în această viață. Creștinismul este la baza societății occidentale.

| chuckmanson a răspuns (pentru Mtoni):

Iisus a declarat că a venit să aducă război, nu pace, să dezbine familii și își încuraja discipolii să își abandoneze familiile, a omorât 2000 de porci, a vorbit în parabole în mod intenționat pentru a trimite mulți oameni în iad, a susținut omorurile lui YHWH din vechiul testament și legile barbare de acolo, credea în demoni și blesteme, a condamnat, a blestemat orașe, a promovat rasismul și sclavia, a susținut legea care spunea că copiii neascultători ar trebui omorâți, a scuipat oameni în față etc. etc. Nu mi se pare deloc un om care merită urmat, părerea mea.
Bazele civilizațiilor occidentale sunt rațiunea și liberalismul. Creștinismul este în mod fundamental diametral opus ambelor.
Bisericile au fost de-a lungul istoriei împotriva oricărei forme de progres în privința drepturilor omului. Încă sunt și așa vor fi mereu până vor dispărea.
Dacă ne-am lua după biblie încă am fi în Evul Mediu întunecat.

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Merita.