| AvalohAlyn a întrebat:

Voi cum va simtiti in Biserica? Eu unul nu ma simt confortabil adica nu pit sa ma rog in liniste,pace si calm cand sunt acolo cu mai multi oameni la Biserica,sunt mai incordat, parerea mea e ca nu te poti ruga in liniste si cu succes cand sunt toti laolalta.Adica cand simti ca mai sunt oameni langa tine sau cand te marturusesti, oricat ai vrea nu e confortabi.Cel mai bine e sa fii tu cu Dumnezeu si atat acasa la rugaciune? E doar parerea mea.Voi va simtiti bine in Biserica?

Răspuns Câştigător
| jrockfreak a răspuns:

Mersul la Biserică este important pentru că în Euharistie se află Spiritul (sau Duhul) Sfânt pe care l-a trimis Isus asupra apostolilor, Liturghia în sine este cea mai importantă rugăciune mai ales pentru că e una colectivă. Unde-s mulți, puterea crește. O dată ce ai conștientizat asta, dar nu îți place să mergi la biserica ta, eventual poți căuta altele. În multe locuri sunt liturghii pentru tineri, ai putea merge la biserici mai micuțe sau la capele, acolo sentimentul de intimitate este mai mare sau ai putea încerca să cunoști oameni ai bisericilor respective, să vezi și tu că totuși pe cine asculți și ce fel de persoană e preotul sau reprezentanții respectivi. Depinde de tine dacă vrei să faci asta, dar de îți place sau nu, Liturghia este un ritual cât se poate de important.

6 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Depinde de fiecare. Unii se simt bine, linistiti, altii ca mine, se plistisesc enorm si merg doar din obligatie sau nu merg deloc. Nu ii vad rostul. De ce sa merg la biserica? In Bilbie scrie ca Dumnezeu nu se afla in temple construite de mainile oamenilor, ci in sufletele noastre.

| anonimg a răspuns:

Biserica nu este pentru rugaciune personala, ci publica. Rugaciunile personale se fac acasa. Credinciosii se aduna pentru a se ruga impreuna -fie unul pentru toti, fie unul pentru altul, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma simt naspa..Mai ales cand aud babe vociferand mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nooormal.doar no sa te simti linistit ca in bar, club, concert rock, ori discoteca.acolo e misto,liniste,reculegere,meditatie si mai e si, o nara, o seringa, o liniuta, o iarba ceva?

| Cynar a răspuns:

Ma simt ok oriunde.
Imi pot regasi linistea interioara chiar si intr-un supermarket aglomerat.
In biserica percep anumite energii care ma ajuta.
Cei care sunt posedati nu reusesc sa intre in biserica.
Diavolul nu rezista mai mult de 10 minute la predica.
Daca observi cu atentie cand incepe preotul sa citeasca din Evangheleie, unii incep sa se agite si sa iasa din biserica.