| Konata a întrebat:

Voi in ce credeti? In faptul ca omul descinde din maimuta sau ca omul s-a inmultit de la Adam si Eva? Adica pe scurt: credeti in teoria stiintifica sau religioasa? Argumentati.

70 răspunsuri:
| luby a răspuns:

Cred in Dumnezeu, dar nu cred in Adam si Eva cred in teoria stiintifica a lui Charles Darwin ca are dovezi.

| JustLikeHeaven a răspuns:

Pfff,foarte buna intrebarea ta. Eu cred in religie, cred in Dumnezeu asta e clar.Cat despre partea stiintifica pot spune ca are si ea sensul ei, nu stiu ce sa mai zic...

| dIzzEE a răspuns:

Din amandoua : Dupa ce adam si eva au fost alungati din rai maimutele se aflau deja pe pamant

| 2handsUp a răspuns:

Eu cred ca adevarata teorie este cea religioasa. Maimute exista si acum, de ce nu le inchid oamenii de stiinta sa vada daca se transforma dupa un timp in oameni?

| Chester1 a răspuns:

Teoria evolutionismului..mult mai plauzibila decat creationismul.

| Dumitru73 a răspuns:

Cred in teoria evolutiei. Si daca imi ingadui o mica corectie: omul nu se trage din maimuta, ci are un stramos comun cu aceasta.
Teoria creatiei nu are nici o dovada in sprijinul ei.
Teoria evolutiei este sprijinita si dovedita de biologie, genetica, anropologie, geologie, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumitru73):

"Teoria creatiei nu are nici o dovada"... dar vai, cum poti sa spui asa ceva? Dovada pentru creationism este "scrie intr-o carte deci e corect". Tot ce scrie in acea carte este corect pentru ca este "cuvantul" lui dumnezeu iar el nu minte pentru ca...asa scrie acolo.

Nu ti se pare asta ca fiind Dovada Suprema? Ce vrei mai mult de atat.

* laughing

| Dumitru73 a răspuns (pentru anonim_4396):

Argumentul circular nu este o dovada.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumitru73):

Sper ca ai inteles ca "dovada" era in gluma. Din pacate insa, sunt multi crestini care considera ca asa ceva reprezinta o dovada valida.

| Dumitru73 a răspuns (pentru anonim_4396):

Comentariul meu era o completare la cele scrise de tine.
Din pacate multi au deficiente de logica.

| AlinGh0st a răspuns:

Uite ca cam amandoua sunt raspunsurile pentru ca adam si eava au facut copi si copii lor au fost ca niste matahale sa zic asa dar nu este real ca omul evolueaza din maimuta pentru ca inseamna ca toate maimutele o sa se faca oameni

| Thunderstruck a răspuns (pentru AlinGh0st):

Esti de o prostie iesita din comun...Sa intrebi de ce mai exista maimute daca au evoluat in oameni, e ca si cum ai intreba de ce mai exista Englezi daca au colonizat America...

| tasmania a răspuns (pentru Thunderstruck):

Buna comparatie. Mi-a placut. Dar nu e indestulatoare. Din mai multe motive. In special pentru ca nu poate raspunde nevoii de a sti cum a facut omul saltul de la creatura ne-constienta de sine la fiinta constienta. Mai sunt si alte chestiuni la mijloc - bunaoara de ce s-a oprit evolutia si nu mai ies oameni din jungla. Sau care ar fi motivele pentru care o ramura a antropoidelor ar fi evoluat, iar celelalte ar fi ramas tot in stadiul acela.