| stefan22 a întrebat:

Teoria stiintifica conform careia omul se trage din maimuta sau cea a religiei, omul-creatia lui Dumnezeu? Care vi se pare cea mai credibila? Cu care sunteti de acord? De ce?

Răspuns Câştigător
| alexsoare a răspuns:

Omul se trage din maimuta; asta nu putem nega oricat de mult unii si-ar dori-o. Dovezile stiintifice sunt coplesitoare.
Eu, sa fiu sincera, sunt foarte confuza. Nu stiu ce sa aleg.
Sa aleg calea care imi ofera dovezi concrete asupra evolutiei mele sau calea in care am fost creacuta, calea in care nu am voie sa cercetez Cuvantul lui Dumnezeu?
Nu stiu si din cauza asta raman undeva la mijloc, asteptand probabil ca cineva sa ma traga de mana intr-o directie.

26 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu exista nici-o teorie stiintifica care sustine ca omul se trage din maimuta, atat omul cat si maimuta sunt hominizi si au stramosi comun. Mai multe specii de hominizi Aprox, 13 incepand de laArditipthcus si pana la Homo Sapiens Sapiens au evoluat si disparut. Pe viitor cercetarile va aduce mai multa lumina in evolutia speciilor.Vedeti maimutoilor daca se preda numai religie la scoala? Putem spune ca învatamantul a înfrânt, spre feudalism inainte.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@DianaScorpio

Darwin nu si-a negat propria teorie inainte sa moara. E doar un mit inventat de creationisti, ca sa contracareze unele facaturi pe care si evolutionistii le-au facut.

| MMihai a răspuns:

Sunt foarte multe teorii privind apariția Oamenilor și omenirea la modul general.
La o extremă s-ar situa teoria creaționismului Biblic, sau alte teorii similare apartenente altor religii și respectiv de o manieră opusă ar fi teoria evoluționist - darwinistă, care spune că strămoșii oamenilor erau niște primate,( ( care nu trebuie confundate cu primatele actuale,), care își au ca strămoși alte primate).
Aceste teorii, au lipsurile lor, motiv pentru care, adepții acestor teorii, membrii ai comunității TPU, când nu au treabă, se mai contrazic unii cu alții, și se mai și jignesc între ei...
În timpul unei existențe umane terestre, care este mult prea scurtă, nu ai cum verifica, nici o asemenea teorie.
Eu totuși cred că ar fi mai corectă, o teorie creaționisto - evoluționistă, sau una evoluționisto-creaționistă.
Ce cred eu, chiar, nu are nici o importanță!

| thealchemist a răspuns:

Ce te face sa crezi ca se neaga una pe alta?

| DianaScorpio a răspuns:

Din cate stiu eu, Darwin si-a negat propria teorie inainte sa moara.
Personal, nu imi vine sa cred nici una din variantele tale de mai sus...50% tind spre una, 50% spre cealalta.
Insa ia in considerare faptul ca omul, este si el animal. Si are anumite asemanari cu n animale, cu maimuta s-a dovedit ca le-ar avea pe cele mai multe. Asta nu ar trebui neaparat sa insemne ca ne tragem din ele, desi nu stiu ce sa zic...cum spuneam si mai sus, merg pe ambele teorii.

| DianaScorpio a răspuns:

@HepHap
Eu asa am auzithappy In general pana nu citesc si nu ma documentez eu singura, nu prea cred un lucru. In orice caz, opinia pe care o am cu privire la intrebarea pusa, nu este influentata de acest lucruhappy.

| chelstone a răspuns:

''Un alt motiv ar fi ca.si stiinta se mai inseala.''
si ce ma? biblia nu se inseala?

| chelstone a răspuns:

Exista dovezi ca primii oameni au trait in africa, s-au gasit cranii, care aveau o alta constructie fata de cele de astazi, apoi oamenii au colonizat asia si au venit spre europa.

| Malphas a răspuns:

Uite cum stă treaba, măi Fănică: Deci noi ne tragem din 2 giboni care se călăreau într-un copac, da? Da. Dar turmele nu pot înţelege că Universul e mult peste nivelul nostru de gândire. Aşa că au făcut o fiinţă omnipotentă, omniprezentă şi toate alea, care cică ne-a făcut din lut şi Winterfresh. Culmea prostiei e că ei zic că dumnezeu a fost de la începutul timpurilor, şi el nu e făcut, că noi nu putem înţelege divinitatea. Asta ce-i? Ipocrizie? Neah. E ignoranţă în toată splendoarea ei. De ce nu vor să înţeleagă că suntem infimi, că noi nu ştim nimic, că suntem de-a dreptul proşti? Fraţilor, noi suntem în beznă! BEZNĂ! Nu ne putem explica nimic, deocamdată. Dar măcar încetaţi cu basmul divinităţii! E jenant pentru umanitate. Sănătate!

| AlxMro a răspuns:

Daca omul se trage din maimuta de ce nu se mai intampla acest lucru si in prezent?

| corasa a răspuns:

Teoria evolutionista nu spune ca omul se trage din maimuta. Ea spune ca omul si maimuta se trag dintr-un stramos comun, dar au evoluat independent. De aceea nu vedem in zilele noastre maimultele evoluand inspre oameni. Mai mult, chiar daca s-ar intampla asa nu am putea sa observam, deoarece scara de timp necesara unei evolutii vizible depaseste cu mult perceptia unei singure generatii.

Spunea cineva de veriga lipsa... avem descoperite si studiate toate verigile, de la hominizi si australopiteci pana la homo sapiens. Nu e nimic lipsa. O simpla vizita la un muzeu respectabil va poate convinge.

| Narcis2007 a răspuns:

Oamenii se trag din maimute dar dumnezeu a creat lumea dar nu ca in povestile alea de adormit copii, tot intr-un mod stiintific

| LotusRadioactiv a răspuns:

Hmm, depinde... tu te consideri una? Eu cred ca e mai mult de atat.

| Whiff a răspuns:

Avand in vedere ca sunt crestin, voi sustine teroria conform careia omul este creatia lui Dumnezeu. Un alt motiv ar fi ca.si stiinta se mai inseala. Daca omul se trage din maimuta, atunci ce s-a intamplat cu acea "veriga lipsa"?

| CastronulCuCeapaVerde a răspuns:

Nici una nici alta. Teoria mea ii cea corecta big grin

| username a răspuns:

Maimutele au facut sex cu extrateresti si a aparut Adam. Extraterestri au luat o coasta de la Adam si au combinato maimuta si a rezultat Eva.
Teoria stiintifica, ne tragem din maimute.

| CautNume a răspuns:

Ma.nu-s eu Marioaar dar faza cu maimutele e cam penibilalaughing...de unde si pana unde? ce naibalaughing. maimutele de unde ar fi.gasiti voi explicati dar de ce sa existe ceva de ce pur si simplu nu ar fi nimic NimiC NIMIC?

| Ajna a răspuns:

Vesnica intrebare: "Darvinism sau deism?" Drvinismul, dupa cate stiu eu este deja o conceptie trecuta, care a prins foarte bine la societatea de atunci, societate care esra donica de independenta si superioritate, dar unde vedem superioritate intr-o maimuta? intr-adevar, sunt multe teorii stiintifice, dar sunt multe lucruri care pur si simplu nu pot fi explicate... Pana la urma depinde de tine, si de ce vrei tu sa crezi: esti rezultatul unei intamplari, sau cineva mult superior noua te-a creat si are un plan special pentru tine!winking Cred ca sti ce a zis un mare om de stiinta: Daca nu crezi in Dumnezeu si el exista, ai pierdut tot, iar daca crezi in Dumnezeu si nu exista, nu pierzi nimic!

| Ajna a răspuns:

Pentru alexsoare: cine a zis ca nu poti cerceta Cuvantul lui Dumnezeu? Daca suntem crestini, nu inseamna ca trebuie sa fim mediocrii si sa luam totul ca atare asa cum auzim la biserica sau de la altii. Cercetand, gasesti mai multe raspunsuri decat la care ai intrebari! Succes!

| LoveNpeacE a răspuns:

Saracul Darwin... el nici macar nu a zis ca omul se trage din maimuta, cu dintr'o vietuitoare asemanatoare maimutei.

| LoveNpeacE a răspuns:

Ci*

| stefantiby a răspuns:

E foarte simplu: Dumnezeu oricare ar fi el sau oricum ar arata a creat omul facandu-l sa evolueze din maimuta. Insa in biblie totul este simbolic pentru ca la acea vreme oamenii nu aveau capacitatea de aintelege astfel de lucruri. Biblia trebuie inteleasa uitandu-te in jur nu trebuie luata ad litteram.

| Robert_2986 a răspuns:

Omul nu se trage din maimuta.se trage din om, adica nu din maimutele pe care le vedem noi acum, ci alta specie ce a evoluat spre deosebire de cea a maimutelor...si cred ca e mai credibila teoria stiintifica tongue.

| IasmyAndra a răspuns:

Buna! eu cred.adica parerea mea este ca DUMNEZEU a creeat omul"maimuta" si din ce in ce a evoluat! funda?:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca un ateu la orizont.trecetil pe lista.ia uite ce intrebare noua a pus.a aflat si raspunsul.ba chiar la si premiat cu fundita.bravo stefan 22.esti de-al lor.in principiu ca sa raspund si eu la intrebarea ta, sa stii ca eu sant de acord.

| kissftw a răspuns:

Ba da! big grin funda?