| denis84 a întrebat:

Omul se trage din maimuta sau din Adam si Eva?

15 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Asta ar trebui sa fie parerea ta personala, pentru ca aici sigur o sa gasesti persoane care spun una, si altii spun alta.
Personal, imi vine mai repede sa cred ca din maimuta. Nu numai din toate "dovezile" pe care ni le aduce viata de zi cu zi [vezi toate iesirile animalice ale unora], dar si toate studiile efectuate de cercetatori de zeci de ani incoace.
S-a demonstrat ca unele comportamente umane, se aplica si la animale [gen homosexualitatea]. Exista si unele animale care fac sex din placere [ca si omul, de altfel]. Nu sunt eu cea mai documentata in materie de asemanari intre animale si oameni, dar personal cred in prima varianta.
Daca o iau cu a doua, ce dovezi poate sa imi aduca cineva ca omul se trage din cei doi? [Ma rog, romanii se trag din Traian si Decebal whistling laughing] Adica, da, mi s-ar zice sa cred si sa nu cercetez, dar nu ma consider atat de proasta sa-mi bag mana in foc pentru o teorie care nu are nicio explicatie sau dovada in afara de Biblie.

| Deniisze a răspuns:

Pai...winking
Sincer...
Daca o iei pe cale stiintifica, asa cum au spus i cei de mai sus oamenii se trag din maimute, iar daca o iei pe cale religioasa, oamenii se trag din Adam si Eva.
Sincer niciodata nu prea mi-am dat seama de ce spun asa oamenii de stiintza si de ce spun asa oamenii bisericii thinking!
Omul este pur si simplu o fiinta care a aparut dintr-un simplu parazit, care cu timpul s-a dezvoltat datorita conditiilor si s-a facut mare big grin!
Ceva de genul acesta ne-a spus profa' de psihologie...
Sincer pe mine m-au aburit chesiile acestea;-s
In fine big grin

| AnnaMariaaa a răspuns:

Adam si Eva.

| Malvina24 a răspuns:

Depinde ce crede fiecare.Eu cred ca Dumnezeu a creeat omul deci raspunsul meu e ''Adam si Eva''

| gyovany95 a răspuns:

Omul! probabil niciodata nu se va sti sigur, dar citind biblia iti dai seama ca e un fel de poveste. cel mai probabil omul se trage din maimuta, in urma unui accident genetic, un meteorit ceva pe terra, si de atunci, sau relatii intre membrii aceleiasi familii. dar totusi si asta ar trebui sa aiba un inteles deci e posibil sa fie vb si de dumnezeu si adam si eva. dar sunt si alte teorii despre inceputrile vietiipe terra cum ar fi ca noi oamneii suntem un experiment extraterestru, cauta pe google anunaki si gasesti...happy

| Adelinesmile a răspuns:

Din mamawinking

| S_6864 a răspuns:

Exista 3 teorii despre asta :
1. cea stiintifica din maimute
2.pentru crestini din adam si eva
3. cea mixta : din maimute dar au fost facuti tot de dumnezeu pentru ca el a facut maimutele cu pricina
si [cea pe care o cred eu]: oamenii insasi sunt niste entitati care s-au perfectionat de'alungul timpului

| x4z5 a răspuns:

Religios din Adam si Eva

Iar Stiintific din maimuta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a creat omul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul se trage din maimute. bineinteles ar fi trebuit sa ne tragem din maimute avansate. dar unii oameni au stagnat acum 1 milion de ani. acestia sunt cocalarii tampiti. Unii oameni se trag din Adam si Eva. acestia sunt oamenii religiosi

| cezarteodosiu a răspuns:

Eu zic că se trage din Adam și Eva, că maimuța nu cred că era așa inteligentă să dezvolte ea singură mersul biped al omului. Faptul că cimpanzeii au asemănări genetice cu omul de peste 90% este doar o coincidență.

| cezarteodosiu a răspuns:

Deși după cum văd pe internet de fapt nu ne tragem din maimuțe, ci avem un strămoș comun cu acestea și aici apare dilema despre care teorie este bună, cea științifică sau cea religioasă.
https://alephnews.ro/......iei-umane/

| aditzache_6041 a răspuns:

Ce ma intrebi pe mine intreaba-l si tu pe ainstain )))

| ForLoveand a răspuns:

Credinta ta ce spune? Omul vine din iubirea lui Dumnezeu iar animalul la fel, dar numai omul poarta "suflarea" Sfanta in el. Tu ce alegi sa fii?