| Konata a întrebat:

Voi in ce credeti? In faptul ca omul descinde din maimuta sau ca omul s-a inmultit de la Adam si Eva? Adica pe scurt: credeti in teoria stiintifica sau religioasa? Argumentati.

70 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cred in teoria creatiei. Orice plan are un proiectant.,, Cerurile spun slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui.,, Universul are un plan foarte complex.Prin urmare, universul a avut un proiectant.

| alexclaudiu2003 a răspuns:

Din maimuta, dovezile sunt clare, nu mai intru in amanunte

| AlinGh0st a răspuns:

Uite ca cam amandoua sunt raspunsurile pentru ca adam si eava au facut copi si copii lor au fost ca niste matahale sa zic asa dar nu este real ca omul evolueaza din maimuta pentru ca inseamna ca toate maimutele o sa se faca oameni

| JockerStoica a răspuns:

Teoria Stiintifica mai mult ca sigur s-a dovedit de multe ori.

| Generalul a răspuns:

Stiinta din ziua de azi poate explica foarte clar majoritatea fenomenelor care acum mii de ani erau atribuite zeilor. Biblia e doar o carte de povesti fantastice si atat, nu ofera nici un fel de explicatie corecta cu privire la originea vietii. Pe de alta parte stiinta iti arata dovezi clare ale evolutiei, nu iti spune "crede si nu cerceta!". In secolul 21, cand avem acces liber la informatie, nu mai e cazul sa credem in explicatii supranaturale pentru lumea din jurul nostru sau aparitia vietii.

| HueyFreeman a răspuns:

Omul ESTE o maimuta.

| dragos9234 a răspuns:

Èvolutionista.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Sunt evolutionist.

| Silyca a răspuns:

Cum sa crezi ca omul s-a inmultit prin incest? rolling on the floor

| LegionarulRoman a răspuns:

Creationista.Nu neg stiinta si folosele ei.Omul nu se trage din maimuta, au ajuns la concluzie mari specialisti, care nu faceau parte din institutii biologice.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Generalul):

Wow! Daca stiinta a explicat lucrurile clar si indetaliat ( si nu se inseala), crezi oare ca omul a aflat asa nitam-nisam? Nu dragule. Crede-ma ca Cineva a contribuit la progresul stiintei.
Stiinta si religia lucreaza mana-n mana.

| Thunderstruck a răspuns (pentru AlinGh0st):

Esti de o prostie iesita din comun...Sa intrebi de ce mai exista maimute daca au evoluat in oameni, e ca si cum ai intreba de ce mai exista Englezi daca au colonizat America...

| HueyFreeman a răspuns (pentru CryChristiAN):

Cineva? Da, acel cineva este omul.

| TheBlackEmo a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat! Daca am fi evoluat din maimute înseamna ca si azi ar trebui ca maimutele sa evolueze, dar nu o mai fac! Și în plus pe maimute cine le-a creat? S-au format din celule? Celulele de unde au aparut? Din univers nu? Universul cine l-a creat? S-a creat prin Big-Bang nu? Si Big-Bangul cine l-a creat? Raspunsul e cert Dumnezeu! "CRED ÎNTR-UNUL DUMNEZEU SI TATAL ATOTSTIUTORUL"

| Generalul a răspuns (pentru CryChristiAN):

Acel Cineva care in cartea scrisa sub spiritului duhului sau dadea explicatii detaliate despre cum sa faci sacrificii, iar despre "facerea lumii" scria o pagina- doua? La progresul stiintei au contribuit oameni neindoctrinati, care pas cu pas au formulat teorii pe care apoi le-au testat pas cu pas. Religia de care vorbesti ii ardea pe rug pe cei care indrazneau sa zica ca Pamantul e rotund sau ca nu ne aflam in centrul universului si contraziceau Biserica, asa ca e raspunzatoare pentru stagnarea stiintei timp de sute de ani.

| Zenit313 a răspuns:

Teoria evolutiei sustine ca omul are un stramos comun cu maimuta,nu ca am evoluat din maimute!
Crestinopatii sau Crestinofilii,astia care cred in Mos Craciun, Bau-Bau, Sarpele Vorbitor, Tamplarul Paranormal, nu stiu nici macar ceea ce sustine teoria evolutiei, nu au citi o carte in viata lor, dar ei isi dau cu parerea, au nesimntirea sa contrazica oamenii care si-au dedicat viata in studiul biologiei, geologiei, stiintei..etc.
Nu trebuie sa crezi, toate dovezile pe care le avem sustin aceasta teorie, sunt incontestabile, impartiale si logice!

| cooldreams a răspuns:

Stiintifica. nu sunt ateista sau ceva de genul, dar hai sa fim seriosi! e mult mai plauzibila! macar are dovezi! a, si vezi ca parca nu ne tragem din maimuta, ci avem doar un stramos cu ele!

| Thunderstruck a răspuns (pentru CryChristiAN):

Esti amuzant, vorbesti sa te aflii in treaba.Ti se pare prea putin timpul in care am ajuns la astfel de cunostinte? Oricum, si daca ar exista umanitatea de-o zi, tot n-ai nici o dovada ca a fost ajutata...Nu stiu, ce parere ti-ai face despre mine daca as zice ca exista Inorogul Roz si as sustine asta in continuu, fara sa-ti prezint dovezi.

| WR104 a răspuns:

Cel mai probabil am evoluat din maimuta dupa care am involuat in om, urmeaza sa evoluam din nou.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Evolutionism, fara dubii. Logica stiintei mi se pare mult mai posibila decat povestile de adormit copiii din teoria creationista.

| Zenit313 a răspuns (pentru EmaS):

Orice are nevoie de un proiectant.
Dumnezeu a proiectat universul.

Dar pe Dumnezeu cine l-a proiectat!?

| Thunderstruck a răspuns (pentru TheBlackEmo):

Esti un ignorant, habar n-ai ce presupune T. Evolutiei sau T.Big-bang si iti dai si tu cu parerea...Na, ca tot crestinul.Inlocuieste cuvantul "Dumnezeu" din raspunsul tau cu orice alt zeu si tot aceleasi dovezi o sa ai.Noi nu am evoluat din maimute, avem un stramos comun cu ele, dar nici din ala n-am evoluat, am evoluat din acelasi stramos cu cimpanzeii.Dovada ca habar n-ai ce presupune T. Evolutiei este prima afirmatie "Daca am fi evoluat din maimute înseamna ca si azi ar trebui ca maimutele sa evolueze"...Culmea, Am ajuns la oameni dupa 3, 7 miliarde de ani de evolutie, de la prima celula si tu vrei ca maimutele sa evolueze in 100 de ani cat traiesti tu? Maimutele cine le-a creat? Au evoluat asa ca si noi."S-au format din celule?"Uite, o sa-ti spun un secret, sper sa nu te afecteze prea tare.Toate fiintele sunt formate din celule.In clasa a 5-a ar fi trebuit sa inveti "Celula este unitatea de baza functionala si structurala a tuturor fiintelor vii". Celulele de unde au aparut? Cauta despre abiogeneza.Nu, nu au aparut din Univers. Universul de unde a aparut? Sa lasam T.Big-Bang-ului la o parte.Sa-ti explic, asa cum tu poti crede ca zeul tau este vesnic, n-a aparut nici-o data, n-a avut un creator, asa pot crede si eu de Univers, intelesi? Si eu cred in Inorogul Roz si Calaretul din Guma atotstiutorul.Si?

| luby a răspuns:

Cred in Dumnezeu, dar nu cred in Adam si Eva cred in teoria stiintifica a lui Charles Darwin ca are dovezi.

| Dandanache a răspuns:

Cred in amandoua si am dubii cu privire la amandoua.

| GRs a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"au ajuns la concluzie mari specialisti, care nu faceau parte din institutii biologice."
Atunci e clar cum de au ajuns la concluzia asta laughing. Cu siguranta acei oameni sunt "mari specialisti"

| Mădă0611 a răspuns:

Creationism, omul l-a creat pe dumnezeu, asta dupa ce a evoluat "din maimuta". tongue
Evolutia e un fapt.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Nu exista teoria creatiei.

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Eu cred in teoria religioasa. Dumnezeu a creat universul si oameni.Natura,animalele nu pot aparea asa din senin doar daca le creaza cineva deci cine le-a creat este Dumnezeu si el a creat omul dupa chipul lui.Pa,pa

| dIzzEE a răspuns:

Din amandoua : Dupa ce adam si eva au fost alungati din rai maimutele se aflau deja pe pamant

| RAY a răspuns:

Te rog nu compara maimuta cu omul, omul la cat de rau e nul compora cu nici un animal, suntem maimute al naibi de diabolice