| madalina2222 a întrebat:

Voi nu credeti in Dumnezeu ca nu l-ati vazut? Ca nu lati simtit? Ca nu lati mirosit? si altelele raspundeti-mi la intrebari si la 10 raspunsuri va voi spune cv

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Primul motiv: daca ai ajunge sa Il cunosti ca persoana, ai descoperi cit de bun si iubitor e El de fapt cu tine. Chestia cu razboaiele, e alta poveste, El nu se baga acolo unde omul Il da la o parte, si de aceea exista atita rau in lume.
Al doilea motiv: Dumnezeu se poate indura de cei din Africa. Problema e insa ca, daca ai ajunge sa Il cunosti, ai descoperi ca El lucreaza cel mai mult prin oameni, deci oamenii ar trebui sa aiba grija de semenii lor, El asa a vrut sa fie dela inceput, sa nu fim singulari, egoisti, ci o societate careia sa ii pese de necazurilor celor din jur atit de mult incit sa ii ajutam.
Al treilea motiv: de unde sti ca nu te asculta cind te rogi? Rugaciunea, atunci cind e facuta cum trebuie, e de fapt un dialog, vorbesti, si simti ca esit ascultat, ba chiar mai mult, mai apoi poti vedea ca intr-adevar ai fost ascultat, caci adesea primesti raspuns la rugaciune. Desigur ca si aici trebuie sa ai o cunoastere minima despre El, sa stii ce Ii place si displace, caci nu poti sa ii ceri ceva ce ii displace, si sa iti dea. Mie daca mi-ai cere o tigara, nu ti-as da, stiind cit rau poate face, la fel e si cu El, nu iti poate raspunde chiar la orice rugaciune, ci doar la cele ce sunt in conformitate cu caracterul Sau. Mereu zimbesc cind imi aduc aminte ca, in perioada cind nu credeam, dar vroiam sa stiu care e realitatea, ma rugam sa pot iesi cu o anume fata la discoteca (ea nu vroia). Desigur ca nu am primit raspuns, pe Dumnezeu nu Il vei gasi nicidecum la discoteca. Insa cind mi-am pierdut portofelul cu toate actele in el, si nu mai aveam nici o speranta sa il gasesc, m-am rugat seara, si a doua zi l-am si gasit!
Al patrulea motiv: cine ti-a zis ca doar la crestini vine Apocalipsa? Va veni pe intreg pamintul
Al cincilea motiv: e usor sa imi fac eu zeii mei in care sa cred. Asta e esenta religiei - cautarea omului dupa Dumnezeu. Poti crede in unul sau in mai multi. Insa o singura religie se poate "lauda" ca la ea nu e vorba de cautarea omului, ci de revelarea lui Dumnezeu fata de om, adica Dumnezeu se arata omului, si aceea e crestinismul. Si desigur ca daca ajungi sa ti se reveleze Dumnezeu, descoperi ca de fapt El e unul singur, asa cum dupa un lung calcul matematic al carui rezultat e unu, descoperi acel rezultat.
Al saselea motiv: exista doctori pentru ca noi nu putem intotdeauna sa credem ca Dumnezeu ne poate vindeca. Sau pentru ca exista probleme ce le avem cu Dumnezeu, si care nu ii permit sa vina si sa ne vindece. Daca eu luam o nota mica la scoala, si tatal meu afla cind venea acasa de la servici, puteam sa zic adio de la cei 5 lei pe care uneori ii mai primeam atunci de la el. Vindecarea e conditionata, si sunt multe lucruri de care trebuie sa tii seama ca Dumnezeu sa vina si sa te vindece, lucurile nu sunt chiar atit de simple. Eu am apelat si la medici, dar au fost multe cazuri cind am indeplinit acele conditii, si am experimentat vindecarea din partea lui Dumnezeu. O data, chiar am fost pe moarte, medicii nici nu stiau ce am, dar am scapat, si asta numai datorita lui Dumnezeu.
Al saptelea motiv: Dumnezeu s-a aratat. In Isus Hristos. Noi trebuie doar sa credem. Crezind, ni se va arata si noua. A, daca vrei sa Il vezi asa cum e, mai ai putina rabdare, sa se termine piesa de teatru a acestei lumi. Autorul piesei de regula peseste pe scena abia la sfirsitul piesei. Dar mai e pina atunci. Ma intreb cum vei reactiona tu atunci, cind pentru unii va fi o splendoare, iar pentru altii va fi ceva de groaza, functie de cum si-au trait vietile?

103 răspunsuri:
| Victoritas a răspuns:

Daca toti ar crede in dumnezeu trebiua la momentul dat sa nu scrim aici dar sa trimitem scrisori cu porumbeii, lumea pe care o stim noi astazi nu este bazata pe biblie.Acum toti preotii apar la tv au case, masini de lux etc.Religia de astazi este doar o cale de a scoate bani din oameni, am citit eu un citat care spunea"Religia este cea mai buna arma pentru a ajunge la inimile si capul oamenolor" care este un adevar pur. Daca dumnezeu ar exista nu ar fi asa de multe crime. Dumnezeu mai spune ca sa nu adunam bogatii pe pamint pentru ca in ceruri nu o sa avem nevoie de ele, ceea ce preotii "respencta cu strictete" si in cei 2000 de ani de la hristos vesti de la el nu am avut.Mare prostie sa crezi in ceva ce nu exista.Biblia este o carte care putea fi scrisa de niste oameni bolnavi

| madalina2222 explică (pentru Victoritas):

De ce eu n-am vazut asa ceva in biblie sa scriem scrisori si sa le trimitem cu porumbeii. dumnezeu ne-a lasat liberi sa alegem intre rau au bine..preoti cei ce slujesc numai la biserica da stiu da nu cred ca e aceeasi treaba ca si cei de la manastire..Crimele sunt facute de oameni oamenik au libertatea sa faca ce vor..pai da fiinda unii oameni bogati cred ca pot avea tot ce isi doresc si uita de cei din jur... ear de preoti nu stiu ce sa zic nu cred in ei eu cred in Dumnezeu si numai in Dumnezeu si uite dovezi ca biblia nu e scrisa de niste bolnavi: http://www.youtube.com/watch?v=mg5x9x3Ak94&feature=related

| somlly a răspuns:

Dumnezeu exista, dovada esti Fiul Sau Isus Hristos! Incercati sa credeti in Dumnezeu, pentru ca El nu este rau cu cei buni, dar ganditi-va, cand o sa muriti, si veti ajunge la cele 2 usi, si cand veti ajunge la necurat, apoi sa va ganditi la ce ati zis acum! iar cu acel tsunami, asa a fost scris! Punct!

| acelasi1 a răspuns:

In ORTODOXIE cunoaste cineva conceptul de pacat? De pacat si urmarea lui? De ce oare s-a intamplat lucruri rele in lume? a cui e vina? Arsenie Boca spunea:"Oamenii il roaga pe Dumnezeu sa ii scape de necazuri, Dumnezeu ii roaga pe oameni sa lase pacatele. Acu cine de cine sa asculte?"... Si atunci un pacatos cand nu s-a curatit, purificat, cum crede ca il poate "vedea" pe Dumnezeu? Si exista o categorie de oameni numiti sfinti, care mai-mai ca au atins indumnezeirea. Nicaieri nu scrie ca Dumnezeu s-a aratat unora exact asa cum e el, ci sub diferite chipuri. Lui Petrache Lupu i s-a aratat sub forma de "mos" in perioada interbelica. Le zicea Petrache oamenilor sa lase pacatele ca daca nu va veni o stea ce ii va acoperi de la est inspre vest. Acea stea este comunismul!
In ORTODOXIE in afara de Biblie exista si Sfanta Predanie sau Traditie! Sunt niste carti lucrari etc. care impreuna cu Biblia completeaza intreaga dogma!
Oricum, cea mai buna dovada este experienta personala! si nu zice de rau religia, zice doar ca sa iti fie tie bine, sa fii fericit si impacat happy