| cosmyna1 a întrebat:

Ateilor, daca voi nu credeti in nimic (poate in stiinta si dovezi dar ma refeream la Dumnezeu) de ce raspundeti la intrebari de religie si nu la intrebari de stiinta?

Răspuns Câştigător
| 1Mihai1 a răspuns:

Cică vor să ne deschidă ochii...

38 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pentru ca-s ilogice si e imposibil sa te abtii sa nu raspunzi la ele cand stii raspunsul.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Inferno):

Imposibil? Rău de tine dacă eşti ateu...

| Inferno a răspuns (pentru 1Mihai1):

Da,imposibi. Singura cale de a rezista tentatiei este sa-i cedezi.

| Polaris a răspuns:

Că sunt atei și sataniști și oameni răi, d-aia, huăă!

| trolololo a răspuns (pentru Polaris):

Nu sunt sigur dacă ești sarcastic sau tâmpit...

| costis a răspuns:

Pentru ca se simt inalti, coool si implicati in gandirea mondiala. De asta si Bercea e Mondialul si nu un oarecare.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Nu stiu de ce-o fac alti, dar pe mine ma amuza stupizenia.

| casablanca40 a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Gandeste-te ca puteai sa fii si tu unul dintre ei dar din pacate nu ai fost indoctrinat cum trebuie.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru casablanca40):

Am profesor de religie, am bunici, a avut cine sa incerce sa ma indoctrineze. Doar ca a muncit mai mult ratiunea.

| cosmyna1 explică (pentru 6DuckMeJesus):

Da, ratiune. dar eu cand intreb:
-La ce ora e slujba cutare?
-Nu te du la slujba. Dumneseu nu exista!
Daca pun intr asta aici primsec rapunsuri gen:
-Ce rugaciune sa spun ..seara?
-Nu te ruga! Dumnezeu nu exista
sau.
-E pacat sa...
-Nu e pacat. Dumnezeu nu exista
--------------------------------------
Aceste raspunsuri nu isi au locul aici
Tie ti se pare rational sa iti impui punctul de vedere in loc sa raspunzi la o intrebare (cu raspunsul pe care il asteapta cel care inteaba )?

| casablanca40 a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Acum depinde eu cred ca timp de vreo 4 ani de zile am mers in fiecare sambata la biserica avand pana in 10 ani nu intelegeam de ce mergeam acolo sau de ce stateam in genunchi sau de ce trebuia sa mananc accea paine inmuiata in vin. Daca nu se muta bunica mea probabil acum eram ca ei.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru cosmyna1):

In prima parte nici n-am inteles ce vrei sa demonstrezi, probabil ai dat pe gat prea multa impartasanie in seara asta.

In ceea ce priveste raspunsul la intrebare... deja exista un raspuns castigator, eu ma aflu aici pentru a comenta si a-mi comunica punctul de vedere. Te deranjeaza asta? Ignora-ma. Site-ul iti ofera aceasta alternatia.

| cosmyna1 explică (pentru 6DuckMeJesus):

Nu dar asta era scopul acestui topic
Nu mai raspundeti al intrebari care nu vi se adreseaza

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru casablanca40):

Similar mi s-a intamplat si mie, tuturor celor care locuiesc cu persoane incuiate: parinti, bunici. Nu pot spune ca ai cine stie ce ratiune la 10 ani, eu considerand o persoana apta pentru asta dupa varsta de 16 ani(dezvoltarea psihologica completa fiind la...24? cred ca da.)

No, ai uitat sa spui si de partea cand iti placea sa faci asta, cand 'simteai' ca asa trebuie sa procedezi. Apoi ti-o plecat bunica si ti-o mai venit mintea la cap si ti-ai dat seama ca pana amu' a fost o chestie de indogmare si spirit de turma.
(scriu putin mai abstrat ca-s obosit, vin de pe drum)

In orice caz, D-zeu te iubeste, casablanca!

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru cosmyna1):

Nu e scopul acestui topic? Serios? Daca nu-i pentru mine, daca nu mi se adreseaza, incearca sa-ti postezi intrebarile in biserica, nu pe site-uri frecventate de maleficii satanisti.

| cosmyna1 explică (pentru 6DuckMeJesus):

Nu ai inteles laughing
Am deschis acest topic sa va spun sa nu mai raspundeti la intrebari care nu sunt pentru voi.
Si nu ma refeream la intrebarile mele. Eu nu am pus nici o intrebare aici (asta e prima) dar am raspuns si am observat ca voi in loc sa ajutati persoanele mai tare le incurcati cu replicele voastre anti-Dumnezeu.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru cosmyna1):

Ai omis un cuvant...propozitia scrisa corect suna astfel :,, ...am observat ca voi in loc sa ajutati persoanele mai tare le incurcati cu replicile voastre ADEVARATE anti-Dumnezeu``(ai mai omis tu si multe semne de punctuatie, dar sa zicem ca-i din cauza orei)

De ce le 'incurcam'? Sunteti deja 'incurcati' in dogma crestina, nu sunteti deschisi unor noi idei. Ma mir cum de poti sta la acest calculator satanic!

| casablanca40 a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Nu este vorba ca mi-a venit mintea la cap. Aveam o fire mai de "miel". Unde ma puneai acolo stateam, orice imi ziceai aia faceam nu am zis niciodata nu si cred ca nici acum nu pot sa spun daca imi cere bunica sa merg la biserica. Nu cred ca imi placea sa fac asta, tin minte doar ca ma plictiseam, o faceam mai mult pentru ca bunicii ii placea asta. Numai tin minte niciun ideal, perspectiva religioasa, filozoife a mea de cand eram mic, probabil nici n-am avut. Pe la vreo 12-13 ani am inceput sa gandesc si eu.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru casablanca40):

Banuiesc ca acum esti inaintat in varsta( prefix mai mare de 3) si ca ai locuit in mediu urban.

| cosmyna1 explică (pentru 6DuckMeJesus):

Nu sunt sfanta. Si gresesti daca crezi ca un sfant sa stea sa se contrazica cu un seaman.
Sunt obosita, nu mai vad tastele bine si ai dreptate, nu scriu perfect.
Fiecare priveste replice cum vrea si cum crede, adevarate, neadevarate...
Eu ma refeream la faptul ca unele persoane dau raspunsuri doar ca sa se afle in treaba.
Iau exemplul (din nou) cu: La ce ora e slujba de Denie?
Iar tu imi raspunzi frumos ca e la 6, raspuns pe care eu il asteptam
Dar se mai baga 1-2-20 care spun ca nu trebuie, ca nu e bine, ca nu stiu ce, sa mergi. Daca eu vreau ce treaba au ei?
Eu vreau sa stiu doar ora nu si parerile lor despre Dumnezeu.
Asta ma enerveaza. Nu sunteti subectivi.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru cosmyna1):

Ce nu suntem? Subectivi? Subiectivi? Nu, nu suntem. Suntem pur obiectivi.

| cosmyna1 explică (pentru 6DuckMeJesus):

Ti-am zis ca sunt obosita.
Daca tu esti perfect scuza-ma.
Si ai inteles la ce ma refer mai sus, nu mai ai o replica inteligenta si acum gata incepi sa corectezi greseli facute din neatentie.

| cosmyna1 explică (pentru 6DuckMeJesus):

Prin subiectivi ziceam ca nu sunteti la subiect...
Pam pam pam pam...
Ai invatat azi al doilea sens al acestui cuvant smug

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru cosmyna1):

Sunt de pe drum, am mentionat anterior.

Ce nu mai am? Replica? Pai zici niste chestii lipsite de sens la care oricum ti-am anticipat un raspuns. Te intereseaza la ce ora e nu-stiu-ce chestie? Intreaba-ti preotu', ca sa nu mai vorbim de faptul ca astea variaza de la o biserica la alta.

Cat despre 'al doilea sens', trimite-mi o copie a DEX-ului unde sa incercuiesti aceasta explicatie.

| cosmyna1 explică (pentru 6DuckMeJesus):

Dragul meu, daca ma intereseaza nu stiu ce chestie pun o intrebare si gasesc un raspuns. Nu asa functioneza TPU?
Concluzia:
Doar nu mai raspundeti la intrebari care nu va sunt adresate.
Pa pa wave

| RAY a răspuns (pentru cosmyna1):

Nici tu la celalante categorii de parca ai fi admina

| Thunderstruck a răspuns:

Prostia.

| RAY a răspuns:

Exprimarea libera de aia intram

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 - Din moment ce religia se baga in viata omului la gradinita, la scoala, acasa, pe strada ...etc, si noi avem dreptul sa ne bagam in "viata religiei" cand vrem noi.
2 - Daca noi nu avem voie la categoria asta pentru ca nu credem in zei, atunci voi de ce intrati la muzica, filme, sport, etc daca nu sunteti cantareti, sportivi, actori,. etc?

| rusel a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu pui omul pe ganduri.

| Pufuletica98 a răspuns:

Urasc ateii, satanistii, homosexualii si tot ce nu este de partea lui Dumnezeu.

| Seby90 a răspuns (pentru Pufuletica98):

Uraste calculatoarele, pentru ca sunt uneltiri ale diavolului. Uraste banii petnru ca sunt ochii dracului si nu ii mai folosi. Uraste absolut orice care este lipsit de constiinta sau orice fiinta inferioara sau obiect neanimat, pentru ca ei nu au o opinie proprie iar pentru ei aceasta fiinta mitica nici nu exista.

In alta ordine de idei trebuie sa urasti creeatiile lui dumnezeu pentru ca ele nu iti pot spune ca sunt de partea lui.
E tarziu si ma exprim ciudat. Sper ca intelegi unde bat.

| cosmyna1 explică (pentru Pufuletica98):

Daca il iubesti pe Dumnezeu roaga-te sa te indrume in asa fel incat sa nu mai urasti pe nimeni.
Nu trebuie sa judecam noi. are cine acolo sus

| Raynn a răspuns:

Ai tendinta sa ajuti un copil cand vezi ca rezolva un puzzle gresit degeaba.

| cosmyna1 explică (pentru Raynn):

Nu prea inteleg. cum degeaba?

| Ciq a răspuns:

Că e amuzant.

| cosmyna1 explică (pentru Ciq):

Ti se pare amuzant sa raspunzi fara rost la intrebari?
Mie mi se pare tragic straight face

| Ciq a răspuns (pentru cosmyna1):

Nu fără rost, ci să îmi dau opinia personală sub formă de răspuns. A, şi totul e amuzant pentru cei ce nu cred.