| AndraAndrei12 a întrebat:

Cum sa l ai pe Dumnezeu in inima, cum sa l gasesti. Am incercat sa l caut z l am simtit de multe ori dar tot il pierd, nu stiu ce sa fac. Daca nu credeti, nu raspundeti

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Te cred andra, in fapt vorbim de un personaj imaginar care da sperante celor care cred in dumnezeu, multe povesti din biblie sunt copiate din alte mituri
http://stiinta-pentru-toti-2018.blogspot.ro/......erim%20%3F

| AndraAndrei12 explică (pentru RAY):

Tu nu ai cum sa intelegi pentru ca nici nu vrei daca ai incerca macar ai realiza multe lucruri. Ce ai de pierdut daca incerci? Nimic asa ca incearca

| RAY a răspuns (pentru AndraAndrei12):

Daca deja stiai raspunsul de ce ai adaugat intrebarea?

| AndraAndrei12 explică (pentru RAY):

Dar nu l stiam. Intrebarea mea era alta

Răspuns utilizator avertizat
| AndraAndrei12 explică (pentru DracuIa):

Multumesc mult, vreau sa vorbesc mai multe cu tine pentru ca nu prea am cu cine vorbi, poate esti mai mare de cat mine. Eu am 18 ani, am nevoie sa inteleg unele lucruri. Nu pot sa ti dau mesaj, cum sa vb ca vreau sa te intreb cateva lucruri

Răspuns utilizator avertizat
| Superior a răspuns (pentru DracuIa):

Bravo!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru AndraAndrei12):

Im mod sigur poti da mesaje; totul este sa vrei.winking laughing tongue

| RAY a răspuns (pentru AndraAndrei12):

Nu era nici o intrebare si era propaganda religioasa

| RAY a răspuns:

Omule tu urasti scoala dar si logica, ratiunea

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Se vede cata scoala ai si tu happy

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Sigur mult mai mult ca tine

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Se vede la gramatica ta sad

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Ce legatura are una cu alta?

Răspuns utilizator avertizat
| Superior a răspuns (pentru DracuIa):

Frumos raspuns!

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Simplu.Dacă crezi sincer că există, imaginarul devine realitate.Astfel ajungi la convingerea că imaginatul chiar exista, e lângă tine, și tot ce ți se-ntâmplă e în mâinile imaginarului ce s-a materializat prin propriul tău gând. Ca să simți permanent acest imaginar materializat, trebuie doar să te gândești ori de câte ori ai ocazia(cât de des) la el.Și o să-l simți ca și cum ar fi viu și lângă tine.
Pe ceva similar se bazează adepții Bucuriei lui Satan, numai că ei și-l imaginează pe Lucrifer.

| xerxes1 a răspuns:

Vorbeste cu tine?

| xerxes1 a răspuns:

Ai dat funda unui sectant dus cu capul.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Il cauti iar deschizand ochii.

| LOVW a răspuns:

Dumnezeu e iubire, tocmai din acestă pricină L-a dat pe singurul Său Fiu, ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnica.
Deși omul nu a ascultat de Dumnezeu, El a continuat să-l iubească, creația n-a fost părăsită. Dumnezeu nu a uitat nicidecum de făptura Sa minunată.
Iubirea Sa însă, nu i-a dat omului dreptul de a se numi neprihănit ( înainte de moartea lui Iisus ).
Toți au păcătuit și merităm moartea, asta înseamnă că toți merităm moartea și despărțirea de Dumnezeu, care este ( nu există cuvinte care să prezinte Persoana Sa minunată ).
Dumnezeul nostru bun și mul-milostiv s-a gândit la noi, și văzând mocirla păcatului cum ne înfășoară, L-a dat pe Iisus care să fie pedepsit pe cruce pentru toate păcatele noastre.
La cruce s-a produs un schimb, El ne poate da neprihănirea și meritele Sale dacă Îl acceptăm, bineînțeles Domnul ne va lua păcatele și nu-și va mai aduce aminte de ele.
Învierea Sa este iertarea deplină a păcatului.
Acesta este cel mai important mesaj care ți-a fost dat vreodată, aceasta este chemarea lui Iisus de la calvar :
,, -Întoarce-te la Mine, copilul meu pierdut, te iubesc nespus de mult, tu ești mai prețios ca un mărgăritar, pentru tine sunt atârnat pe lemn. Vezi, Eu am făcut tot posibilul ca să clădim iarăși relația noastră distrusă. Dacă auzi cuvintele Mele ( mesajul Evangheliei pe care ți-l scriu ) și vei deschide ușa inimii tale primindu-Mă, voi cina la el, și el va cina cu Mine.,,
Privește, e o iubire nemaipomenită, Dumnezeu e dispus oricând să te facă templu pentru Duhul Sfânt.
Te poți ruga astfel ( spune din inimă ), dacă o faci din suflet vei intra în Legământul cel nou:
Dumnezeu Atotputernic, Îţi mulţumesc pentru dragostea care o ai pentru mine. Îţi mulţumesc că mi-ai dat viaţa şi mi-ai păstrat-o până în această clipă. Îţi mulţumesc şi Te slăvesc pentru sângele sfânt al Fiului Tău Isus Hristos pe care L-a vărsat pe crucea de la Golgota ca să pot eu avea răscumpărarea sufletului de la pierzarea veşnică. Te rog să-mi ierţi toate păcatele mele, să mă curăţi şi să-mi dai Duhul Tău cel Sfânt. Dă-mi dragoste pentru Sfintele Scripturi şi ajută-mi să le cercetez zilnic, să le înţeleg şi să trăiesc într-o deplină ascultare de învăţătura Ta. Dă-mi putere să înfrunt cu îndelungă răbdare orice suferinţă va veni în viaţa mea şi să-ţi fiu credincios (ă) până la moarte. Ajute-mi şi dă-mi îndrăzneală ca să le spun la toţi oamenii despre mântuirea care este în Hristos Isus şi să le slujesc cu dragoste sfinţilor din Biserica Ta. Te-am rugat toate aceste şi te slăvesc în numele măreţ al Domnului Isus Hristos. Amin.
Dacă te-ai rugat, felicitări!
-Studiază Biblia, nu doar o citi ( dacă nu știi cum mă poți contacta)
-Rugăciunea este foarte importantă
-Alipește-te de o biserică locală, dacă vei citi Biblia vei vedea adevărata Biserică, cea care a păstrat neschimbat ce a primit, nu tradiții și datini omenești
-Botează-te, este porunca Domnului Iisus, dacă ai intrat în legământ este o datorie să te botezi, doar cel ce crede este botezat, nu un bebeluș care nu știe măcar că există Dumnezeu.
Poți citi Faptele Apostolilor 16:24-34, acolo vei vedea un exemplu al credinței, dacă vei urma pașii pe care el i-a făcut vei fi fericit/ă.
Link-uri :
https://moldovacrestina.md/intrarea-noul-legamant/

https://moldovacrestina.md/mielul-lui-dumnezeu-care-ridica-pacatul-lumii/
Pacea Domnului!