| anonim_4396 a întrebat:

-Dumnezeu e bun?
-Da.
-Dumnezeu a creat totul?
-Da.
-Dar Diavolul e bun?
-.....Nu.
-Drept, acum spune-mi exista pe pamint raul?
-Da.
-Raul este peste tot nu-i asa? si Dumnezeu a creat totul,drept?
-...
-Lumea sufera de boli, exista uritzenia, ura, omorul etc. toate astea exista drept?
-Da drept
-Si deci cine a creat toate astea?
-...
-Stiinta dovedeste ca un om are 5 simturi pentu a simti totul. spune-mi la-i vazut vreodata pe dumnezeu?
-Mm Nu.
-La-i auzit vreodata pe dumnezeu?
-Nu.
-La-i simtit, la-i atins, la-i mirosit vreodata?
-Nu.
-Si acum spune-mi cum sa cred in el?

30 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu Dumnezeu a vrut sa fie suferinta si rautate.Toti spun ca Dumnezeu conduce lumea si ca ii incearca pe oameni, dar Biblia spune altceva. Iacov1:13,1Ioan5:19.Pentru ca Satan e conducatorul acestei lumi, foarte curand, Dumnezeu ii va pune capat lui si sistemului rau de lucruri.Psalmi37:9-11.
Exemple: Dacă un cuţit este folosit pentru a ucide, înseamnă că nu a fost proiectat de nimeni? Dacă un avion este folosit în timp de război ca bombardier, dovedeşte aceasta că nu are proiectant? Oare nu modul în care sunt folosite aceste obiecte creează probleme omenirii?
Nu este oare adevărat că multe boli sunt provocate de modul de viaţă nechibzuit al omului şi de faptul că acesta şi-a distrus mediul înconjurător? Nu sunt războaiele declanşate de oameni o cauză principală a suferinţelor? Nu este adevărat că, în timp ce milioane de oameni suferă de foame, în alte ţări este supraabundenţă, ceea ce arată că o problemă majoră este lăcomia omului? Toate acestea nu demonstrează că nu există Dumnezeu, ci arată că oamenii, din nefericire, îşi folosesc în mod greşit facultăţile cu care i-a înzestrat Dumnezeu şi ruinează pământul.
Apoi legat de faptul ca nu-l vedem pe Dumnezeu:Există unele lucruri pe care nu le putem vedea cu ochii noştri, dar credem în existenţa lor deoarece avem motive întemeiate. Să ne gândim, de exemplu, la aerul pe care-l respirăm. Când adie vântul, îl simţim. Simţim că ne umple plămânii, cu toate că nu-l vedem. Faptul că-i vedem efectul ne dă motive să credem în existenţa lui, nu-i aşa? Nu vedem nici forţa gravitaţiei. Dar, când lăsăm să cadă un obiect, înţelegem că această forţă este în acţiune. Nu vedem nici mirosurile, dar le simţim. Nu putem vedea nici undele sonore, dar le percepem cu urechea. Aşadar, credem în existenţa lucrurilor pe care nu le putem vedea atunci când avem motive obiective.

| Miaw21 a răspuns (pentru danay72):

Pai daca Dumnezeu nu a vrut rautate si suferinta de ce a mai creat lumea? Faci ca existenta lumii sub teoria Creationismului sa fie ilogica. Sa nu uitam totusi, ca Dumnezeu e considerat atotstiutor, astfel incat ar fi stiut ce se va intampla.

| danay72 a răspuns (pentru Miaw21):

A creat lumea, dar cu liberul arbitru, ne-a lasat pe noi sa alegem ce sa facem, nu ne-a facut ca niste roboti.Primii oameni au ales ei sa nu asculte de Dumnezeu.Azi lumea nu e condusa de Dumnezeu, ci de Satan, de aceea e asa suferinta. 1Ioan5:19.Dar in curand Dumnezeu va pune capat, pentru ca oamenii au observat ca orice forma de guvernare, independenta de Dumnezeu, nu le-a adus decat suferinta.Psalmi37:9-11,29.Danile2:44

| RAY a răspuns:

Daca un creator aparut din nimic care a creat miliarde de stele nu poate sa se arate unor muritori si apoi te baga in iadul vesnic imi imaginez ce creator este, pentru cine a vb de creier exista tomograf, totusi trebuie sa gandim cu o minte libera si deschisa spre orice, dar de ce acel creator sa fie iahve nu zeus? parerea mea la orice posibilitate trebuie data o sansa minima de existenta, dar sa nu ezitam sa ne indoim de toate si sa cercetam toate

| Lizzu a răspuns:

Da, frumos deznodamant.

| Nicoleta a răspuns:

Ti-ai atins vreodata creierul? L-ai vazut cu ochii tai? L-ai mirosit? L-ai simtit cumva? NU.
Si totusi crezi ca il ai?
Toate intrebarile tale nu au niciun fundament, pentru ca daca ai fi studiat putin, ai fi stiut si raspunsul.

| BadBEver a răspuns (pentru Nicoleta):

Creierul exista pentru ca un om care moare de exemplu si ii desfaci capul el are creier, il poti vedea mirosi. dar cu dumnezeu nu poti in nici un fel sa vezi daca exista.oh go on si apropo nu einsten a zis de faza cu creierul.

| Nicoleta a răspuns (pentru BadBEver):

Eu nu am precizat cine anume a spus asta, ci altcineva inaintea mea happy
Dupa moarte da, il pot vedea altii, il pot atinge etc
La fel, de unde stii tu ce va fi dupa poarte? Poate abia dupa moarte vei avea dovada.
Poti fi atat de sigur ca nu exista nimic?
PS: "Einstein", nu "einsten"

| Miaw21 a răspuns (pentru Nicoleta):

Draga Nicoleta, daca doresti ATAT de tare sa iti vezi creierul sa stii ca e posibil.
Instructiuni:
1.Mergi la spital
2. Obligi un doctor sa-ti desfaca capul
3.Te uiti la creierul tau in oglinda

Eu cred ca este o metoda mai buna decat sa ''vezi'' (cu ajutorul unor mici probleme psihice) cu ''inima'' (creierul) lumina lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Nicoleta):

De tomograf nu ai auzit se pare

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu nu se vede, caci e nevazut, nu se miroase cai nu poti mirosi ceva nemateria.Se simte cu inima, cautandu-L i-L gasesti si simti dragostea Lui in inima ta.El nu se vede, dar se simte si se crede!

| anonim_4396 explică (pentru Maxim96):

Dar daca e atotputernic poate sa se faca vazut nu? Poate sa se faca testat nu?

| Maxim96 a răspuns (pentru anonim_4396):

S-a aratat in felul in care a dorit.Pe Tatal nu l-au cunoscut, dar pe Cuvantul, Fiul lui Dumnezeu intrupat L-a facut cunoscut oamenilor ca oricine va crede in El sa aiba viata vesnica.Cine a vazut pe Fiul a vazut pe Tatal caci Tatl si Fiul una este.si pe Duhul Sfant pe care lumea nu-L poate primi L-a trimis oamenilor ca sa se poata impartasi de slava lui Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru Maxim96):

Deci daca un prieten de-al meu trebuie sa mearga la politie sa dea o declaratie pot sa ma duc eu in locul lui si sa spun "cine ma vede pe mine il vede pe el" nu? Daca ma opreste politia si imi cere permisul auto si numele eu pot sa spun "eu sunt cel ce sunt" nu?

Tot ce ai prezentat tu mai sus sunt niste scuze penibile. Tu ai spus ca zeul tau nu poate fi vazut iar eu ti-am zis ca este atotputernic deci poate si te-am inrtebat de ce nu o face. Tu acum mi-ai bagat scuze penibile gen "s-a aratat in felul lui". Daca eu vreau sa iti demonstrez ca exist nu ma apuc sa o ard "metafloric" in exprimare si nu ti-l trimit pe vecinul Gheorghe. Daca afirmi ca ai un zeu atotputernic si ca exista, atunci fie ii demonstrezi tu existenta fie o demonstreaza el dar in adevaratul sens al cuvantului nu prin scuze penibile.

Din moment ce el este atotputernic, el poate sa se arate sub forma unui om inalt de 3km care sa leviteze si care sa tina 2 sori in maini. Eu spun ca asta e o dovada mai mult decat suficienta. Ah... sa fie filmat si sa fie vazut de toti oamenii. Sa se leviteze si sa mearga din loc in loc pana este vazut si filmat de TOTI.

Stiu ca o sa incepi iar sa bagi scuze penibile deci... hai cu scuzele.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Maxim96):

Știi că dacă ai fi în fața mea și mi-ai spune asta, aș lua o carte de anatomie de-a 7-a și te-aș lovi cu ea peste față, nu?
Inima este uin organ. Unul care pompează sângele și nimic mai mult. Trebuie să fi ide-a dreptul cretin să ai impresia că poți simți ceva cu inima. Toul se întâmplă la nivelul creierului, dar când nu știi să explici ceva atribui și alte roluri unor organe specializate în a face altceva.
De ce cu inima și nu cu ficatul sau fierea?

| Maxim96 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Chestia asta cu inima poate e si ceva metaforic, de ce nu? Ca si in dragoste cand spui ca "daruiesti inima cuiva"

| Wøodenpints a răspuns (pentru Maxim96):

Trebuie să fii idiot să spui că dăruiești inima cuiva.

| anonim_4396 explică (pentru Wøodenpints):

Frate, nu te ambala oh go on

| Maxim96 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Nu ma refer la sens direct, ci la figurathappy
Cand iubesti pe cineva nu spui ca-ti imparti inima cu el/ea sau ceva de genul asta?

| Wøodenpints a răspuns (pentru Maxim96):

Nu, nu spun asta. Mi se pare o replică imbecilă. Pot exprima în cuvinte ce simt și fără astfel de sintagme fără sens.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu crede.stai cuminte cum sa crezi asa ceva? ca doar nu esti prost? esti destept, rational.teligent.ai 5 simturi.da iti lipseste unul singur. bunul simt ori cei 7 ani deacasa.se zice ca pana la 7 ani nu faci pacate.deci nici tu.ca nu-i ai.

| BadBEver a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vad aceasta intrebare sa fie legata de 7 ani de acasa,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Totul in lume e legat de cei 7 ani deacasa.pana una alta uite ce spun oamenii de stiinta, cercetatorii, vezi ultima mea intrebare.la religie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma tem ca nu merge linkul, dar poti gasi informatia pe goagal.

| fearlessss a răspuns:

O intrebare..pe care am citit`o ca a pus`o Enstein ..Creierul il poti vedea? ..Nu.Il poti mirosi? Nu.Il poti auzi? Nu..etc..deci..nu exista?

| Polonic1 a răspuns:

Vine maxim imediat si o sa-ti spuna ca trebuie sa-l simti cu inima.

| CapitanPufuletee a răspuns:

Continuare era un banc:
-ti-ai vazut vreodata creierul?
-nu.
-l-ai mirosit? l-ai atins?
-nu.
-atunci cum stii ca e acolo?
:-) dar totusi..il simti, sti ca e acolo :-)

| BadBEver a răspuns:

In evul mediu au avutloc asa zisele campanii militare pentru a elibera mormintul lui hristos de la musulmanii care nu erau crestini...Persoanele credincioase care plecau in acesta campanie aveau semnul crucii pe haine, arme si ei plecau spunind ca dumnezeu e cu ei... Mii si mii au cazut de mina musulmanilor (sa fi existat dumnezeu in realitate credeti ca se mai intimpla asta)

| CapitanPufuletee a răspuns (pentru BadBEver):

Asa trebuia sa se intample. daca nu s-ar fi intamplat asa noi nu am fi fost nascuti acum, nici parintii nostri, nici strada pe care mergi?:-) trebuie sa se intample ce este scris