| madalina2222 a întrebat:

Voi nu credeti in Dumnezeu ca nu l-ati vazut? Ca nu lati simtit? Ca nu lati mirosit? si altelele raspundeti-mi la intrebari si la 10 raspunsuri va voi spune cv

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Primul motiv: daca ai ajunge sa Il cunosti ca persoana, ai descoperi cit de bun si iubitor e El de fapt cu tine. Chestia cu razboaiele, e alta poveste, El nu se baga acolo unde omul Il da la o parte, si de aceea exista atita rau in lume.
Al doilea motiv: Dumnezeu se poate indura de cei din Africa. Problema e insa ca, daca ai ajunge sa Il cunosti, ai descoperi ca El lucreaza cel mai mult prin oameni, deci oamenii ar trebui sa aiba grija de semenii lor, El asa a vrut sa fie dela inceput, sa nu fim singulari, egoisti, ci o societate careia sa ii pese de necazurilor celor din jur atit de mult incit sa ii ajutam.
Al treilea motiv: de unde sti ca nu te asculta cind te rogi? Rugaciunea, atunci cind e facuta cum trebuie, e de fapt un dialog, vorbesti, si simti ca esit ascultat, ba chiar mai mult, mai apoi poti vedea ca intr-adevar ai fost ascultat, caci adesea primesti raspuns la rugaciune. Desigur ca si aici trebuie sa ai o cunoastere minima despre El, sa stii ce Ii place si displace, caci nu poti sa ii ceri ceva ce ii displace, si sa iti dea. Mie daca mi-ai cere o tigara, nu ti-as da, stiind cit rau poate face, la fel e si cu El, nu iti poate raspunde chiar la orice rugaciune, ci doar la cele ce sunt in conformitate cu caracterul Sau. Mereu zimbesc cind imi aduc aminte ca, in perioada cind nu credeam, dar vroiam sa stiu care e realitatea, ma rugam sa pot iesi cu o anume fata la discoteca (ea nu vroia). Desigur ca nu am primit raspuns, pe Dumnezeu nu Il vei gasi nicidecum la discoteca. Insa cind mi-am pierdut portofelul cu toate actele in el, si nu mai aveam nici o speranta sa il gasesc, m-am rugat seara, si a doua zi l-am si gasit!
Al patrulea motiv: cine ti-a zis ca doar la crestini vine Apocalipsa? Va veni pe intreg pamintul
Al cincilea motiv: e usor sa imi fac eu zeii mei in care sa cred. Asta e esenta religiei - cautarea omului dupa Dumnezeu. Poti crede in unul sau in mai multi. Insa o singura religie se poate "lauda" ca la ea nu e vorba de cautarea omului, ci de revelarea lui Dumnezeu fata de om, adica Dumnezeu se arata omului, si aceea e crestinismul. Si desigur ca daca ajungi sa ti se reveleze Dumnezeu, descoperi ca de fapt El e unul singur, asa cum dupa un lung calcul matematic al carui rezultat e unu, descoperi acel rezultat.
Al saselea motiv: exista doctori pentru ca noi nu putem intotdeauna sa credem ca Dumnezeu ne poate vindeca. Sau pentru ca exista probleme ce le avem cu Dumnezeu, si care nu ii permit sa vina si sa ne vindece. Daca eu luam o nota mica la scoala, si tatal meu afla cind venea acasa de la servici, puteam sa zic adio de la cei 5 lei pe care uneori ii mai primeam atunci de la el. Vindecarea e conditionata, si sunt multe lucruri de care trebuie sa tii seama ca Dumnezeu sa vina si sa te vindece, lucurile nu sunt chiar atit de simple. Eu am apelat si la medici, dar au fost multe cazuri cind am indeplinit acele conditii, si am experimentat vindecarea din partea lui Dumnezeu. O data, chiar am fost pe moarte, medicii nici nu stiau ce am, dar am scapat, si asta numai datorita lui Dumnezeu.
Al saptelea motiv: Dumnezeu s-a aratat. In Isus Hristos. Noi trebuie doar sa credem. Crezind, ni se va arata si noua. A, daca vrei sa Il vezi asa cum e, mai ai putina rabdare, sa se termine piesa de teatru a acestei lumi. Autorul piesei de regula peseste pe scena abia la sfirsitul piesei. Dar mai e pina atunci. Ma intreb cum vei reactiona tu atunci, cind pentru unii va fi o splendoare, iar pentru altii va fi ceva de groaza, functie de cum si-au trait vietile?

103 răspunsuri:
| itscloudyoutside a răspuns:

Eu nu cred din mai multe motive. Unul din ele ar fi că singura dovadă a existenţei lui este biblia, care mie sincer mi se pare o carte fără sens, şi pe alocuri chiar macabră. Pe lângă asta, dacă ar exista dumnezeu poţi fi sigură că nu ar exista atâtea crime, răutăţi, tsunamiuri, cutremure, copii cu malformaţii, etc. Ar face el ceva în legătură cu asta, că doar e "atotputernic".

| madalina2222 explică (pentru itscloudyoutside):

Dar nu il crezi si ca nu l-ai vazut simtit etc nu?

| itscloudyoutside a răspuns (pentru madalina2222):

Să presupunem că există. Tot nu l-am simţi, mirosi, etc. pentru că ar fi un fel de "spirit", nu? Deci nu, nu ăsta e motivul.

| Holocaust a răspuns:

Să-l vezi? Să-l simţi? Să-l miroşi?
Ce naiba e ăsta? Sezon de împerechere?

| madalina2222 explică (pentru Holocaust):

rolling on the floor)))))nu

| Evanna a răspuns:

Nu cred deoarece mi-am găsit răspunsurile la întrebări fără El. Poate există, poate nu. Îmi place să mă bazez pe propriile puteri şi să nu dau crezare unei cărţi modificate de-a lungul anilor, scrisă de un om genial care a ştiut să manipuleze excelent.

| unbaiatanonim a răspuns:

Nu cred deoarece nu exista nici o dovada clara ca exista dumnezeu.

| Pantera2012 a răspuns (pentru madalina2222):

Nu pentru ca e Reptilian Yahwe citeste vechiul Testament si iti vei da seama ca e Reptilian Yahwe care e insetat de sange si de sacrificii umane pentru Jertfe

| 1Mihai1 a răspuns:

La felul cum ai formulat intrebarea ar trebui sa-ti raspunda doar cei care nu cred, ceea ce nu e bine. Ca să fie mai pe inteles, iţi spun doar atat: "Crede si nu cerceta."

| DragosConstantin a răspuns:

Iti zic eu de ce nu cred in existenta Lui...
-primul motiv e ca toti crestinii spun e ca bun, milostiv, binevoitor si altele, dar luand-o in mod logic atuncea cand au avut loc razboaie si au murit foarte multi oameni de ce nu a intervenit Dumnezeu, daca tot ne iubeste atat de mult?
-al doilea motiv iti da un exemplu ca sa intelegi mai bine in Africa majoritatea dintre oameni rabda foame da? pai de ce Dumnezeu nu se indura de ei? ce au putut face atat de grav incat sa nu primesca macar putin ajutor de la Dansul?
-al treilea motiv este acela de exemplu cand te rogi la El, de ce nu-ti raspunde inapoi? iti place sa vorbesti singur?
-al patrulea motiv e acela legat de Apocalipsa crestina si de Antichrist, pai de ce numai la crestini se presupune ca va sosii acel moment? de ce nu si la budisti sau la alte religii care mai exista?
-al cincilea motiv de ce nu are fiecare religie un singur zeu? de ce indienii cred in mai multi, iar voi doar in unul?
-al saselea motiv de ce mai exista doctori ca sa vindece unele boli? de ce nu va rugati la Dumnezeu sa va faca bine sa vedem, daca se va intampla, desii nu cred...
-al saptelea motiv de ce nu se arata Dumnezeu? asta ca noi nu suntem demni sa-l vedem e o aberatie dupa parerea mea.

| ateuNEGATIV a răspuns:

1 eu nu cred ca pentru ca prin ratiune nu l-am gasit
2 nu cred pentru ca nu exista dovezii ca ar exista asa ceva
3complexitatea universului stelele din univers, animale nu putea cineva sa le creeze este imposibil sa creezi 200 de mld de stele doar in galaxia noastra
4 teoria evolutiei ofera un raspuns bazat pe dovezi reale fosile si adn cine nu crede in aceste dovezi inseamna ca testul adn ar trebui sa nu fie dovada suprema intr-un proces si multi ar scapa
5 dorinta omului de a crede in basme am studiat mitologiile in istoria lumii omul a avut nevoie de un raspuns iar biblia a fost raspunsul
6raul din lume un creator bun nu lasa copii din afirca sa moara de foame nu lasa boli care ucid atatea bolii virusii, microbi de ce i lasa?
7 biblia chiar ea daca citesti vechiul testament devi ateu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Pantera2012):

Esti doar un fraier care nu e in stare sa inteleaga Biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Daca nu intelegi vechiul testament pe intregime normal ca devii ateu
am mai spus cum sta faza cu copiii din africa de vreo 2 ori si chiar m-as simti prost sa repet merew acelasi lucru-nu are sens

| DragosConstantin a răspuns (pentru anonim_4396):

Frumos vorbesti crestine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Multumesc

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa inteleg ca e plin de crime

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Dar oare sunt crime facute asa fara niciun motiv si fara nici o ratiune?

| UnderLife a răspuns:

''Fericiti cei care cred in ceea ce nu vad''

| DragosConstantin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu inteleg ceva de ce Dumnezeu in vechiul testament pare un criminal, iar in noul testament pare asa iubitor si binevoitor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DragosConstantin):

El este iubitor si binevoitor. In vechiul testament el nu a facut acele crime degeaba. El i-a pedepsit pe cei care nu il ascultau si pacatuiau grav impotriva sa.

| ZK a răspuns:

Eu nu cred deoarece: Dacă voi, crestinii ii sunteți asa de credinciosi, de ce nu vi se arată? Dacă el ar exista, de ce nu face minuni mai credibile si mai dese, pentru mai mulți oameni? De biblie nici nu mai spun. Dacă exista de ce a privit atâtea războaie, nenorociri, cutremure si catastrofe, fara sa faca nimic? Și ultimul, daca el stie tot si vede tot, de ce a lasat oamenii sa faca atâtea crime, de ce nu i-a oprit?

| DragosConstantin a răspuns (pentru anonim_4396):

Si acum lumea nu mai face crime toata lumea e buna acum la sufletel? sau toata lumea asculta de Biblia Lui si de aceea nu mai e asa dur?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru ZK):

Razboaiele, nenorocirile, cutremurele si catastrofele, sunt date de El, pentru ca, noi oamenii, sa invatam ceva din ele...

| DragosConstantin a răspuns (pentru 1Mihai1):

Deci Dumnezeu este Creatorul nostru care ne iubeste atat de mult, dar nu-l opreste nimic ca sa omoare o parte din oamenii pe care ii iubeste sau pe care i-a creat... wow sunt uimit laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Pai El era dur cu cei care ii batjocoreau pe cei din cadrul poporului ales..Adica poporul lui Israel. Sau in cazul acelor orase pedepsite cu totul nu mai exista nici macar un credincios de aceea s-a ajuns la asa zisa "crima". lucrurile s-au schimbat de atunci cu mult

| 1Mihai1 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Da...am deviat putin...

| DragosConstantin a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca iar o sa-L apuce nebunia o sa-si trimita crestinii sa ma asasineze pentru ca nu cred in El?laughing.

| 1Mihai1 a răspuns:

Madalina2222, spune-ne!

| ZK a răspuns (pentru 1Mihai1):

Aha...

| DragosConstantin a răspuns (pentru 1Mihai1):

Pai vezi Biblia care ziceti voi ca e lasata de Dansul se contraataca singura in unele cazuri nu crezi?