| RealRap a întrebat:

Voi stiti cate civilizatii disparute sunt? Si fiecare civilizatie cate religii are, si civilizatia noastra cate religii are?
Treziti-va, de ce sunteti asa siguri ca dumnezeu exista?
V-ati nascut din niste parinti care au o anumita religie si v-au botezat fara voia voastra.
Doar cu acest argument simplu, prin care spun ca exista mii de religii, ne dam seama ca religia este o minciuna, oamenii au constiinta, sunt constiinteti ca o sa moara, asa ca au invetat fel si fel de legende pentru ca le e frica de moarte. Daca ar fi un singur zeu real, atunci e si normal ca ar trebui sa fie aceeasi religie in intreaga lume, pentru ca te-ai astepta ca toti oamenii sa fi dedus asta de-a lungul mileniilor, mai ales daca am avea un zeu care s-ar arata omenirii, asa cum in biblie scrie ca el s-a aratat evreilor. Sa te arati doar unui singur popor de pe Pamant, cand tu esti creatorul intregului Univers, e cea mai mare aberatie. Am avea de-a face cu un zeu nationalist. El ar trebui sa tina la toti oamenii la fel, si sa se arate tuturor popoarelor la fel, ca doar el le-a creat. Din pacate pentru evrei si crestini, e evident ca zeul biblic e un zeu inventat la nevoie de catre un popor evreu extrem de nationalist si subiectiv. Un zeu care sa fie de partea lor si sa-i ajute impotriva altor popoare. Un zeu care sa-i urasca pe ceilalti asa cum si ei ii urau. Si-au inventat un prieten imaginar.

Au aparut mai multe religii pentru ca fiecare popor isi creeaza propriile superstitii in partea de lume in care traieste. De-a lungul timpului credintele sa schimba, povestile despre creatie la fel. Unii traiesc in izolare si-si inventeaza propriile basme, altii sunt influentati de alte comunitati din apropierea lor, si tot asa.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti face probleme ...peste cateva sute de ani o sa apara carti intitulate : Mitologia crestina, Mitologia islamica, Mitologia Mozaica etc. sau o sa devina un subiect tabu. Dar omenirea mai are de evoluat in acest sens.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Ahaha imi aduci aminte de Voltaire. Asa spunea si el.

"Voltaire, în 1758, afirma într-o scrisoare către un prieten de-al lui, că profeţeşte că peste 20 de ani Biserica Creştină nu va mai exista, iar Biblia va dispărea, căci nimeni nu o va mai citi."

"Istoria ne dovedeşte, că exact după 20 de ani, în 1778, Voltaire moare, iar casa în care el a scris epistola către prietenul său, a devenit una din multele tipografii destinate tipăririi Bibliei în numeroase limbi pentru a fi răspândită în lumea întreagă. Voltaire a profeţit pieirea Bisericii lui Hristos, dar în realitate şi-a profeţit pieirea lui; Biserica a rămas şi va dăinui până la sfârşitul veacurilor."

"Doctorul care l-a îngrijit până în clipa morţii, mărturiseşte înspăimântat, că muribundul era chinuit de groaznice mustrări de cuget, din care cauză aiura. Abia atunci şi-a dat el seama cum ar fi trebuit să trăiască şi ce-l aşteaptă după moarte, căci îi zise doctorului: "Dacă-mi prelungeşti viaţa cu 6 luni, îţi dau jumătate din averea mea, iar de nu, să ştii că eu la dracu mă duc şi te iau şi pe dumneata cu mine."

Marele filosof francez Voltaire muri până la urmă la 30 mai 1778 la Paris. În timp ce filozoful se afla pe patul de moarte, preotul care îl spovădui îl întrebă dacă se leapădă de Satana. "Acum, dragul meu, nu e momentul să îmi fac duşmani", răspunse Voltaire. Aşa că nu vru să se lepede…"

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Asa s-a spus si despre Iisus ca se va intoarce cat de curand sa ne judece acum 2000 de ani si uite au trecut 2015 ani si el nu a mai venit. Din cauza lui au murit sute de oameni.
Eu judec dupa fapte inainte zeii OLIMPULUI erau venerati practic erau o religie si acum au devenit o mitologie.

| Dandanache a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Drăguță povestea. Păcat ca nu e adevărată.

| capito a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Da nu a zis nimeni aici ca religia va cadea in 20 de ani. Biserica si religia va dainui mult timp atata timp cat uni oameni cred in ea, dar nu cred ca mai sunt asa multi credinciosi ca pe vremea lui Voltaire ala.

| JusTPauL a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Ca bine graiesti. dupa numele lui a fost denumit si un bulevard din Paris care duce spre Republique.

10 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

M-am nascut la ortodocsi si mi-am dat seama ca bibilia este plina de inadvertente, diavolul este o inventie si religiile manipuleaza.Dar nu suntem doar materie.
Trebuie sa ne descoperim adevarata natura, divinitatea din interiorul nostru.

| Miauti a răspuns:

"V-ati nascut din niste parinti care au o anumita religie si v-au botezat fara voia voastra."

| Miauti a răspuns:

"V-ati nascut din niste parinti care au o anumita religie si v-au botezat fara voia voastra."

A inceput sa ma plitiseasca vorba aia. In locult tau as fi spus "ca v ati nascut fara voia voastra"

| Kenwill a răspuns:

De fapt mai multe religii au chestii in comun. Dar ma rog, asta nu e loc de discutat asa ceva. Daca vrei sa arati lumii ca ai citit un articol de pe net si ai inteles despre ce e vorba, du-te in spatele blocului sau pe un forum. Stiu ca esti frustat de faptul ca oamenii au dreptul sa-si aleaga in ce sa creada si te crezi foarte destept ca tu "pui intrebari", insa nu aici te rog. Tine chestiile astea pentru tine, nu e ceva ce nimeni nu stie si tu trebuie sa impartasesti cu toata lumea.

| capito a răspuns:

Biblia e scrisa de niste oameni iar ei cred cu tarie tot ce scrie fara sa aiba dovezi. Tu poate zice adevarul si nimeni nu te crede. Biblia e scrisa ca sa ne poata controla sa nu ne mai punem intrebari si sa cautam adevarul.cine citeste biblia nu pune intrebarile care le punem noi. Daca nu credem ce zic ei vor fi nevoiti sa ne distruga si asa va fi apocalipsa credinciosilor. cand toate religile vor cadea atunci se zice ca vine sfarsitul. Se mai zice ca va fi foamete razboaie oameni vor fi rai etc. Asta e de cand e lumea si asa va fi. Sfarsitul e aproape. pocaitiva.cu gandul asta a murit si strabunicul lui Stefan cel Mare