| anonim_4396 a întrebat:

Vorbeam cu un prieten de pe TpU care e ortodox și mi-a spus că el crede că am o părere "nu chiar bună" despre Maica Domnului... apoi, bineînțeles, l-am contrazis politicos și a urmat o discuție argumentată.
Întrebarea mea este de ce persoanele care aparțin anumitor confesiuni cred despre unii creștini că ar disprețui-o pe mama Mântuitorului?
Eu personal nu o disprețuiesc, asta ar fi absurd! Din contră, o iubesc, o respect și mă minunez de lucrarea pentru care a fost pusă deoparte... În ochii mei, pe drept, este o sfantă care, cu prețul unei imense suferințe și al unei blamări încă nesfârșite, a acceptat să i se facă după planul rânduit din ceruri - de aceea, pe drept este numită "fericită".
Iar dacă nu-i aduc ei închinare, nu o fac nu din dispreț, ci pentru că este scris: Domnului Dumnezeului tău să I te închini și numai Lui să-I slujești!

51 răspunsuri:
| Helper07 a răspuns:

Trebuie sa renuntam la gandirea ca ce e diferit la alte religii fata de a ta, e cu 180 de grade invers fata de crezul tau. Dar de asemenea tb sa stim ca doar daca e cu 1° departat de adevar, nu e o cale buna.

| Celcestietot a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da, fac distinctie. Cine a murit? Eu stiu, putea muri oricine, apropo, nu neg nimic. Salvarea poate veni si fara Iisus, scrie in Biblie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Celcestietot):

"Salvarea poate veni si fara Iisus"

Literalmente niciun fel de crestin nu crede asta.
Exista multe discrepante si neintelegeri intre catolici, ortodocsi, protestanti sau neoprotestanti dar absolut toti sunt de acord ca Iisus ne-a adus salvarea. Lmao.
Din momentul asta nu am ce vorbi cu cineva care nici macar nu intelege cea mai de baza credinta a crestinismului.

| Celcestietot a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da, voi, acestia despre care ai adus vorba puteti sa credeti orbeste si ca un sarcasm, sa nu cercetati tongue. Nu ai ce vorbi cu mine sau chiar cu oricine ar fi fost in locul meu? Asta ar fi facut Dumnezeu, ar fi lasat omul? Dumnezeul lui Adam cu siguranta ca nu, poate ca ai altul, eu stiu, voi ortodocsii oricum aveti un dumnezeu al mortilor...

De unde stii ca ai credinta corecta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Wow. Mi-a plăcut ultima parte... Dacă deviezi nu cu un grad musai, ci cu o secundă, ajungi la o deviere de un infinit! Matematicienii o să înțeleagă...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Salvarea nu are cum să vină fără Isus Hristos, fără să fim sfințiți prin sângele Lui...
Crezi că Tatăl ne-ar primi acolo ca să Îi murdărim cerul? Nimic întinat nu va intra în Noua Cetate...este scris.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Celcestietot):

Stiu sigur ca am credinta corecta.
"Sola Scriptura" este o dogma moderna, inventata si extrem de retarda si contradictorie care nu se gaseste in Biblie. Primii crestini nu aveau o astfel de dogma.
Dar nu vreau sa intru din nou in polemica asta fiindca m-am convins de abilitatea neoprotestantilor de a gandi.
Am citit nenumarate carti despre crestinism, istoria crestinismului, credinta primilor crestini si argumentele fiecarei denominatii crestine.
Revenind de unde am plecat. Iisus a adus salvarea. Sa contrazici acest fapt inseamna sa-ti pui in cap 99% din lumea crestina de pe tot globul pamantesc, indiferent de denominatie. El este "Calea, Adevarul si Viata" si "nimeni nu ajunge la Dumnezeu decat prin El".
Pana si crestinii care cred doar in Biblie stiu asta. E literalmente ABC-ul crestin, credinta cea mai fundamentala a crestinismului. Sa nu crezi ca doar ortodocsii sau catolicii cred asta. Ti-am spus, pana si protestantii stiu asta. Vorbeste cu orice protestant educat si o sa-ti spuna ce am spus si eu. Nu stiu care e motivatia din spatele afirmatiilor tale nonsensice. Crezi ca esti un inovator al crestinismului? Ca vezi ceva adevar esoteric ascuns lumii, desi insasi Biblia te contrazice? Sau esti doar un troll care se plictiseste acasa. Nu am idee, dar in orice caz ar fi timpul sa-ti reconsideri convingerile religioase. Poate nu ar strica sa si citesti Biblia, nu doar sa vorbesti despre ea happy

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, are cum. La general vorbind despre evrei, ei cum isi primesc salvarea? Fara Iisus, desigur.
Normal ca Tatal trimite pe fiecare unde trebuie.

| Celcestietot a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da-mi evaluari negative, fa-ma martir, om fara compasiune laughing laughing laughing! Vad prin comentariu niste structuri fara rost, etichetari nebazate pe ceva concret, cert. Pe foarte multi care mi pun in cap nici nu au habar de ce au acea credinta si oricum ii pot reduce la tacere oricand vreau eu, s-a intamplat. Presupuneri si iarasi presupuneri, vad ca nu te poti opri, la fel si cu nesimtirea happy.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu-mi pasa de oamenii care nu au habar de ce au credinta pe care o au. Eu am habar fiindca am studiat mult problema asta. Ziceai de evrei si cum isi primesc ei salvarea. Pai prin Hristos isi primesc salvarea, la fel ca toti oamenii. Din pacate pentru ei L-au respins pe Hristos

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Evreii care au trăit înainte de venirea lui Hristos se anevoiau să împlinească Legea iudaică. "Scăpările" erau remediate prin jertfiri de animale, vărsarea de sânge fiind esențială pentru iertare, după cum și scrie. Dar animalele jertfite și în special mielul pascal îl prefigurau pe Hristos, adevăratul Miel de jertfă. Jertfele din Vechiul Testament erau un fel de "rezervare" a iertării de la Golgota.

| Celcestietot a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pai doar ce ai zis ca mi pun in cap pe toti, nu te-ai referit doar la o anumita parte, iar din acesti toti, foarte multi nu stiu pe ce lume se afla. Conteaza sa crezi in Dumnezeul Vechiului Testament si tot esti salvat, nu trebuie atata agitatie. Eu am spus ca nu neg nimic, iar tu o duci la extreme, alta data fi mai atentwinking.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, se putea si se poate sa primesti si altfel salvarea, in cazul evreilor, chiar, si nu numai. De unde stii ca Iisus a fost Salvatorul? Ai incredere, mai mult nu-i pe langa cunostinte. Nu am dreptate?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu ai dreptate. happy

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce? Nu ma lasa in ceata. Haide sa discutam.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Celcestietot):

Dumnezeul Vechiului Testament e Dumnezeul Noului Testament. Doar un schizofrenic incult ar crede ca Biblia e împartita în 2 Dumnezei diferiti, fiecare spunand ca e unicul...
Daca Dumnezeu e unic atunci care e ala adevarat? Al Vechiului sau al Noului? Ca nu pot fi amandoi adevarati. Atunci am avea 2 Dumnezei

| Celcestietot a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu-i frumos sa-i jignesti pe cei cu alte viziuni, oricare ar fi ei. De unde stii ca asa este cu adevarat, ca sunt unul si acelasi, ai legitimat tu pe fiecare in parte sau cum?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu e o jignire. Trebuie sa fi literalmente schizofrenic sa crezi o astfel de aberatie monumentala. Iisus S-a facut inteles ca este Dumnezeu si ca este Dumnezeul Biblic. Tocmai asta-i motivul pentru care crestinii considera si Vechiul Testament ca fiind sacru, imbecil ce esti! Fiindca e cuvantul lui Dumnezeu. Daca ai avea macar logica unui copil de 6 ani ai intelege ca, din moment ce in Crestinism recunoastem ca in Noul Testament e vorba despre Dumnezeul cel adevarat si unic, si la fel consideram si despre Vechiul Testament, inseamna ca sunt unul si acelasi Dumnezeu. Daca ar fi 2 Dumnezei diferiti crestinismul n-ar avea niciun sens. Nu esti cumva si tu crestin? Religia ta n-ar avea niciun sens daca ar fi 2 Dumnezei diferiti

| Celcestietot a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cum sa nu fie jignire? Scrie negru pe alb...
Iarasi, jignesti, de data aceasta pe mine, si direct. Vrei sa imi continui procesul de martirizare si apoi sa mi te inchini, ca nu inteleg big grin? Ai fi in stare sa omori pentru credinta ta, ai un comportament satanic. Sigur nu esti crestin cu numele? Dar ortodox esti sigur, ei ar fi in stare sa te sfasie daca nu li te supui, rugul si sabia iti mai lipsea.
Repet ideea intrebarii : ai legitimat tu divinitatile ca sa ajungi la o concluzie? Ai fost tu acolo ca sa stii cum sta treaba? Nu, nu ai fost, asta este sigur si adevarat.
Eu nu ma numesc in niciun fel oficial, dar inclin spre crestinism, nu spre cretinism nedemonstrabil.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Celcestietot):

Du-te in treaba ta omule. Imi pare rau de confuzia mintii tale. E evident ca nu vrei sa intelegi ceea ce ti se zice si e evident ca nu te intereseaza nicio forma de dialog. Nu inclini spre crestinism ci inclini spre satanism fiindca ceea ce zici e satanic de-a dreptul. Domnul sa te miluiasca si sa-ti dea minte ca ai nevoie

| Celcestietot a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Satanic de adevarat ceea ce scriu sad. Nici nu esti in stare sa imi raspunzi la intrebari, pentru ca nu te duce capul, prietene, atat de spalat pe creier esti. Asa a lasat si Iisus oamenii? Nu, iar tu ar trebui sa iei exemplu de la El, gresesc sad? Nuu greseeesc happy. Deci, nu esti demn sa te numesti crestin. Saraca victima de tine, tot tu incepi cu injurii si acum tot tu regreti ca nu am un asemenea dialog satanic cu tine, asta este bolnaaav crying! Poate fac rost de niste oase de animale cu baietii, poate (si sigur) vrei sa vii sa le lingi si sa te inchini la ele, ortodocsule, pana atunci te las daca asta dorestiwinking.