| RAY a întrebat:

Vreau sa vad si eu o dovada ca exista minuni,miracole, relevatii, sacru?

https://www.tpu.ro/......ina-2.html

în 19 Iunie | milan9 a răspuns:
NU exista.
In schimb argumente ale existentei sacrului gasesti cate vrei...

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Minuni nu exista, cel putin nu e documentata nici macar una, dar in schimb exista o tendita puternica a omului sa minta ca traitminuni, dupa cum se arata in lucrarea lui David Hume ''Despre Minuni''.

42 răspunsuri:
| RAY explică:

Omule ca spui ca esti ateu asta nu te face inteligent, esti un copil avortat, cazut in cap care jigneste un strain necunoscut, zi-mi ma in fata asta nu pe TPU

| minrest a răspuns:

Si daca ar fi prost, ce? Nu are relevanta; nu a intrebat daca e destept. Ai comis un sofism evident, aducand un argument ''ad hominem''.

| RAY explică (pentru minrest):

Lasa-l ca e uscat mintal, i s-a uscat creierul de la soare, copii retardati, real astia nu exista

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Cred ca a imbratisat ateismul in speranta ca va deveni inteligent automat.

| RAY explică (pentru minrest):

Nu cred ca a inteles ce e ateismul, romanii nu au inteles multe, dupa 89 au inteles ca libertatea de exprimare inseamna a fura prin europa, ca multe nu au inteles nimic, azi in toata europa romanii sunt numiti gipsy pe buna dreptate, desigur nu toti sunt asa dar in anumite zone ale tarii sunt tigani mult mai ok ca romanii de acolo

| minrest a răspuns:

Ce sa zic, ateist; un bigot care a adoptat superstitii la moda. Spune fenomenul, vei vedea ca e chiar usor de explicat.

| DeyCj a răspuns:

Nu exista așa ceva.La fel cum flacăra „divină" din mormântul inventat al inventatului cristos se aprinde singură folosind substanțe chimice, adică înșelăciune, la fel și icoanele plâng, și apa se face vin tot folosind iluzionismul sau diferite substanțe chimice ce schimbă proprietățile apei, și fac icoanele să bocească, iar prostimea li se-nchină(ce primitivi îs oamenii, mai ales românii).

| Mclaren12 a răspuns:

Eu de vreo 4 ori i-am zis lui AlexPopescu sa-mi arate minunile si revelatiile in care crede el si n-a zis nimic laughing

| RAY explică (pentru Mclaren12):

A uitat sa isi spuna dar el stie de toate, problema cu nebuni e ca dor ei vad asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Explicații științifice nu există. Dacă ar exista, toți ar crede, nu? În schimb dacă ai credință suficient de puternică, poți trăi aceste experiențe pe pielea ta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, este evident ca le poti trai pe pielea ta. Dar nu fiindca ar fi reale, ci fiindca vei interpreta orice ti se intampla ca fiind vreun semn divin, un test fata de propria credinta sau vei crede ca isi pune Satan demonii sa te atraga.
Simturile noastre nu sunt perfecte, deci ne sunt pacalite foarte usor

| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu la asta m-am referit. Eu vorbesc de întâmplări neobișnuite, paranormale chiar, care nu ar putea fi explicate științific.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

În schimb dacă ai credință suficient de puternică, poți trăi aceste experiențe pe pielea ta.
ti ai dat singura raspunsul, daca crezi in ceva puternic e doar imaginatie

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Tu crezi ca eu nu stiu sa fac diferenta dintre imaginație si realitate? Sau ceilalți creștini?
Doar pentru ca tu nu ai trăit așa ceva nu înseamnă ca nu exista.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

As fi curios, daca mi-ai putea spune, ce anume ai trait.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Tu ai scris daca crezi in ceva cu adevarat se va intampla, daca crezi ca esti urmarita de un spiridus chiar vei simti asta, omul are o imaginatie incredibila

| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eu personal nu am trăit așa ceva, insa mama mea a avut niște experiențe mai puțin obișnuite, si pot garanta ca nu m-a mințit fiindcă am încredere in ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu am zid s ca daca vei crede in minuni acestea se vor întâmpla, ci daca crezi in Dumnezeu, insa exista si excepții.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Iuliana dar poti dovedi tu stiintific ca exista minuni, miracole, chesti supranaturale? despre asta e vorba, dovada ca exista asta am cerut

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu. Tocmai asta am spus, nu exista nici o dovada. De asta religia e așa complicată.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca recunosti, esti o fata sincera

| Romanul86 a răspuns:

Iisus a înviat morți și tot L-au omorât!
Există apă sfințită, icoane făcătoare de minuni, Lumina de la Ierusalim, întoarcerea râului Iordan de Bobotează, moaște, etc.

| RAY explică (pentru Romanul86):

Omule vreo dovada stiintifica, asta asteptam eu, astea le stiu si eu

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

Știința e adevărul?

| RAY explică (pentru Romanul86):

O dovada care sa prezinte dovezii

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

Ți-am dat dovezi!

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Pai e vina lui ca nu tii apa sfintita in casa? Daca tineai, te uitai la sticluta, si gata, aveai dovada.

| RAY explică (pentru Romanul86):

Alea nu sunt dovezi, tu nu stii ce inseamna o dovada se pare
Observarea și măsurarea fenomenelor
Acumularea și ordonarea materialului
Crearea de ipoteze și modele, prognoze, stabilirea nivelului de importanță
Testarea ipotezelor modelului prin experimente, teste, încercări
Confirmarea sau infirmarea ipotezelor
Publicarea rezultatelor, pentru ca acestea să poată fi validate de alții
Modificarea, dezvoltarea sau invalidarea modelului, în funcție de rezultatul testelor și de opiniile criticilor
În cazul confirmării, dezvoltarea unei teorii, care trebuie însă să îndeplinească anumite criterii
Atât timp cât teoria nu este falsificată, poate să fie considerată cunostință științifică

| RAY explică (pentru minrest):

Da asa e )))))))) dar nici el nu are apa sfintita din india sa vada ca brahma exista

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

Îndeplinesc tot ce scrii tu aici.

| RAY explică (pentru Romanul86):

Nu minti omule, nu-mi place minciuna, lasa vrajeala asta

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Macar poate vedea cat de sfanta e aici: https://www.youtube.com/watch?v=tQs7n2fhlug Doar nu isi iau apa sfanta din Gange degeaba.

| RAY explică (pentru minrest):

Fata de alte religi sunt sceptici dar in fata religiei lor sunt orbi

| RAY explică (pentru minrest):

Reasons for miracles that happen at Shree Vaidyanatheshwara Swamy Temple, Areyuru::

It is well known that the river Ganga which flows in north India carries debris, dead bodies, along with it. Though the water of Ganga is very much polluted, people drink the water and also take both presuming that it is sacred water. They do not suffer from any diseases. Scientific investigations have confirmed the absence of diseases spreading and producing bacteria are absent in Ganga river water.
The River Ganga originates from Himalaya Mountain where many sanyasis (Hindu Saints) (Hindu Saints) are living and performing sacred rituals. Thus the Ganga river water derives the divine power and becomes free of all diseases producing bacteria. This fact is beyond scientific verification as explained by scientist Dr. John Howard Sharp, a Nobel Laurent.

http://www.areyurushreevaidyanatha.org/....../index.php

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Chiar si un laureat al premiului Nobel s-a lasat spalat pe creier. Cu apa din Gange.

| RAY explică (pentru minrest):

Man nu vad nimic rau in asta,e apa,apa e baza vieti pe pamant, si eu as face asta, nu vad nimic rau in asta, a fi ateu nu inseamna a nu studia alte religi, sa acumulezi noi cunostinte, ateismul e o pozitie sceptica nu convigatoare

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Asta scrie in autobiografia lui Yogi, ce voiai sa zica, ca e un sarlatan? Indienii sunt cei mai bolnavi oameni din lume. Sau vrei sa il faci pe Romanul sa isi verse apa sfintita, si sa mearga sa isi ia din Gange?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

E apa, dar nu e curata, pe cand ortodocsii o dezinfecteaza, tinand-o in crisetelnite de argint. De asta se impute mai greu. Oxidul de argint e un dezinfectant puternic.

| RAY explică (pentru minrest):

Fi calm ca nu va merge nici unde, nici nu isi va abandona credintele, m-am referit la spalat ca la o experienta nu pretenti imaginare

| RAY explică (pentru minrest):

Dar uite ca aia fac baie in apa aia asa cum e, religia este otrava ratiuni, degeaba i spui unui hindus asta

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Daca nu ar bea, ar mai fi cum ar mai fi. Dar ei beau apa aia galbena, si un pic mai in larg plutesc cadavre.

| RAY explică (pentru minrest):

Wow nu stiam, scarbos man