| RochEq a întrebat:

Vreu PSALMUL 50 repede

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu, da, Dumnezeu Domnul vorbeşte şi cheamă pământul, de la răsăritul soarelui până la asfinţitul lui.
Neem 9.32; Isa 9.6; Ier 32.18;
2 Din Sion, care este întruparea frumuseţii desăvârşite, de acolo străluceşte Dumnezeu.
Ps 48.2; Deut 33.2; Ps 80.1;
3 Dumnezeul nostru vine şi nu tace. Înaintea Lui merge un foc mistuitor, şi împrejurul Lui o furtună puternică.
Lev 10.2; Num 16.35; Ps 97.3; Dan 7.10;
4 El strigă spre ceruri sus şi spre pământ, ca să judece pe poporul Său:
Deut 4.26; Deut 31.28; Deut 32.1; Isa 1.2; Mic 6.1-2;
5 „Strângeţi-Mi pe credincioşii Mei, care au făcut legământ cu Mine prin jertfă!" –
Deut 33.3; Isa 13.3; Ex 24.7;
6 Atunci cerurile vor vesti dreptatea Lui, căci Dumnezeu este Cel ce judecă. – (Oprire)
Ps 97.6; Ps 75.7;
7 Ascultă, poporul Meu, şi voi vorbi; ascultă, Israele, şi te voi înştiinţa. Eu sunt Dumnezeu, Dumnezeul tău.
Ps 81.8; Ex 20.2;
8 Nu pentru jertfele tale te mustru: căci arderile tale de tot sunt necurmat înaintea Mea.
Osea 6.6; Isa 1.11; Ier 7.22;
9 Nu voi lua tauri din casa ta, nici ţapi din staulele tale.
Mic 6.6; Fapt 17.25;
10 Căci ale Mele sunt toate dobitoacele pădurilor, toate fiarele munţilor cu miile lor.
11 Eu cunosc toate păsările de pe munţi, şi tot ce se mişcă pe câmp este al Meu.
12 Dacă Mi-ar fi foame, nu ţi-aş spune ţie, căci a Mea este lumea şi tot ce cuprinde ea.
Ex 19.5; Deut 10.14; Iov 41.11; Ps 24.1; 1Cor 10.26-28;
13 Oare mănânc Eu carnea taurilor? Oare beau Eu sângele ţapilor?
14 Adu ca jertfă lui Dumnezeu mulţumiri şi împlineşte-ţi juruinţele făcute Celui Preaînalt.
Osea 14.2; Evr 13.15; Deut 23.21; Iov 22.27; Ps 76.11; Ecl 5.4-5;
15 Cheamă-Mă în ziua necazului, şi Eu te voi izbăvi, iar tu Mă vei proslăvi!
Iov 22.27; Ps 91.15; Ps 107.6-28; Zah 13.9; Ps 50.23; Ps 22.23;
16 Dumnezeu zice însă celui rău: „Ce tot înşiri tu legile Mele şi ai în gură legământul Meu,
17 când tu urăşti mustrările şi arunci cuvintele Mele înapoia ta?
Rom 2.21-22; Neem 9.26;
18 Dacă vezi un hoţ, te uneşti cu el, şi te însoţeşti cu preacurvarii.
Rom 1.32; 1Tim 5.22;
19 Dai drumul gurii la rău, şi limba ta urzeşte vicleşuguri.
Ps 52.2;
20 Stai şi vorbeşti împotriva fratelui tău, cleveteşti pe fiul mamei tale.
21 Iată ce ai făcut, şi Eu am tăcut. Ţi-ai închipuit că Eu sunt ca tine. Dar te voi mustra şi îţi voi pune totul sub ochi!
Ecl 8.11-12; Isa 26.10; Isa 57.11; Rom 2.4; Ps 90.8;
22 Luaţi seama, dar, voi care uitaţi pe Dumnezeu, ca nu cumva să vă sfâşii, şi să nu fie nimeni să vă scape.
Iov 8.13; Ps 9.17; Isa 51.13;
23 Cine aduce mulţumiri ca jertfă, acela Mă proslăveşte, şi celui ce veghează asupra căii lui, aceluia îi voi arăta mântuirea lui Dumnezeu."

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

De unde ai scos psalmul asta? de cand ne stim crestini, plsamul 50 incepe asa "Miluieste-ma Dumnezeule, dupa mare mila Ta, si dupa multimea indurarilor Tale..." rolling eyes

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Mda,m-am convinshee hee

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Protestantii, respectiv sectele au altfel impartiti psalmii. Au impartit un psalm in doi. Prin urmare, psalmul 50 cel original il gasesti ca 51 la ei.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

rolling eyes Atatea au schimbat...

| Legiuitoarea a răspuns (pentru EmaS):

Bună.
Te rog să divulgi sursa copierii, conform regulamentului: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Mă dezamăgești, tocmai tu care ai ceva vechime, altora ce să le mai cerem?
O seară excelentă!
Pa, pa.

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Te-ai linistit? Este bine, ma bucur.
Stii ce nu inteleg eu la unii care se dau buni crestini? De ce sunt tot timpul pusi pe harta, nu au pacea lui Dumnezeu?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Sti ce nu inteleg eu? de ce tot timpul cand discutam teme dogmatice, ai impresia ca cineva se cearta cu tine?

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Voi ati adus traditia la egalitate cu Cuvantul lui Dumnezeu.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Traditile din anumite zone al tarii, acelea nu sunt dogme si nu au treaba cu modul de inchinare. Daca te referi si la cele gen : pomeni, icoane, sfinti ti-am mai explicat cu biblia cum sta treaba dar tu tot pe a ta o ti.Persisti intr-o erezie formata de unu care a fondat cultul si teoriile voastre. happy

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

50 Cel Divin, Dumnezeu, Iehova, a vorbit
şi cheamă pământul
de la răsăritul soarelui până la apusul lui.
 2 Din Sion, perfecţiunea frumuseţii, Dumnezeu a strălucit.
 3 Dumnezeul nostru va veni şi nu va putea să tacă.
Un foc mistuie înaintea lui
şi o furtună violentă se dezlănţuie de jur împrejurul lui.
 4 El cheamă cerurile de sus şi pământul,
ca să execute judecata asupra poporului său:
 5 „Strângeţi-i la mine pe cei loiali mie,
care încheie cu mine un legământ prin jertfă!"
 6 Cerurile vorbesc despre dreptatea sa,
căci Dumnezeu este Judecător. Sela.
 7 „Ascultă, o, poporul meu, şi voi vorbi,
o, Israele, şi voi depune mărturie împotriva ta!
Eu sunt Dumnezeu, Dumnezeul tău.
 8 Nu pentru jertfele tale te mustru,
nici pentru ofrandele tale arse care sunt întotdeauna în faţa mea.
 9 Nu voi lua niciun taur din casa ta,
nici ţapi din ţarcurile tale.
10 Căci ale mele sunt toate animalele pădurii,
fiarele de pe o mie de munţi.
11 Cunosc bine toate păsările munţilor
şi mulţimile de animale ale câmpului sunt ale mele.
12 Dacă mi-ar fi foame, nu ţi-aş spune ţie,
căci al meu este solul roditor şi tot ce se află pe el.
13 Oare voi mânca eu carnea taurilor puternici
şi voi bea eu sângele ţapilor?
14 Adu-i ca jertfă lui Dumnezeu mulţumiri
şi împlineşte-ţi făgăduinţele faţă de Cel Preaînalt!
15 Cheamă-mă în ziua necazului!
Eu te voi scăpa, iar tu mă vei glorifica."
16 Dar celui rău, Dumnezeu îi va spune:
„Cu ce drept înşirui tu dispoziţiile mele
şi porţi legământul meu în gura ta?
17 Da, tu urăşti disciplinarea
şi arunci înapoia ta cuvintele mele.
18 Când vedeai un hoţ, te împrieteneai cu el
şi te însoţeai cu oamenii adulteri.
19 Dai frâu liber gurii tale la rău
şi pe limba ta este înşelătorie.
20 Stai şi vorbeşti împotriva fratelui tău,
îl defăimezi pe fiul mamei tale.
21 Ai făcut aceste lucruri, iar eu am tăcut.
Ai crezut că voi fi ca tine.
Dar te voi mustra şi-ţi voi pune totul înaintea ochilor.
22 Înţelegeţi, vă rog, voi, care îl uitaţi pe Dumnezeu,
ca nu cumva să vă sfâşii şi să nu fie nimeni care să vă scape!
23 Cel ce aduce mulţumiri ca jertfă, acela mă glorifică,
iar celui ce urmează calea stabilită
îi voi arăta salvarea lui Dumnezeu".
Către dirijor. O melodie a lui David. Când a venit la el profetul Natan, după ce se culcase cu Bat-Şeba.
sul tau aici...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Psalmul 50:

1Cel Divin, Dumnezeu, Iehova, a vorbit şi cheamă pământul de la răsăritul soarelui până la apusul lui.
2 Din Sion, perfecţiunea frumuseţii, Dumnezeu a strălucit.
3 Dumnezeul nostru va veni şi nu va putea să tacă. Un foc mistuie înaintea lui şi o furtună violentă se dezlănţuie de jur împrejurul lui.
4 El cheamă cerurile de sus şi pământul, ca să execute judecata asupra poporului său:
5 „Strângeţi-i la mine pe cei loiali mie, care încheie cu mine un legământ prin jertfă!"
6 Cerurile vorbesc despre dreptatea sa, căci Dumnezeu este Judecător. Sela.  7 „Ascultă, o, poporul meu, şi voi vorbi, o, Israele, şi voi depune mărturie împotriva ta! Eu sunt Dumnezeu, Dumnezeul tău.
8 Nu pentru jertfele tale te mustru, nici pentru ofrandele tale arse care sunt întotdeauna în faţa mea.
9 Nu voi lua niciun taur din casa ta, nici ţapi din ţarcurile tale.
10 Căci ale mele sunt toate animalele pădurii, fiarele de pe o mie de munţi. 11 Cunosc bine toate păsările munţilor şi mulţimile de animale ale câmpului sunt ale mele.
12 Dacă mi-ar fi foame, nu ţi-aş spune ţie, căci al meu este solul roditor şi tot ce se află pe el.
13 Oare voi mânca eu carnea taurilor puternici şi voi bea eu sângele ţapilor? 14 Adu-i ca jertfă lui Dumnezeu mulţumiri şi împlineşte-ţi făgăduinţele faţă de Cel Preaînalt!
15 Cheamă-mă în ziua necazului! Eu te voi scăpa, iar tu mă vei glorifica." 16 Dar celui rău, Dumnezeu îi va spune: „Cu ce drept înşirui tu dispoziţiile mele şi porţi legământul meu în gura ta?
17 Da, tu urăşti disciplinarea şi arunci înapoia ta cuvintele mele.
18 Când vedeai un hoţ, te împrieteneai cu el şi te însoţeai cu oamenii adulteri. 19 Dai frâu liber gurii tale la rău şi pe limba ta este înşelătorie.
20 Stai şi vorbeşti împotriva fratelui tău, îl defăimezi pe fiul mamei tale. 21 Ai făcut aceste lucruri, iar eu am tăcut. Ai crezut că voi fi ca tine. Dar te voi mustra şi-ţi voi pune totul înaintea ochilor.
22 Înţelegeţi, vă rog, voi, care îl uitaţi pe Dumnezeu, ca nu cumva să vă sfâşii şi să nu fie nimeni care să vă scape! 23 Cel ce aduce mulţumiri ca jertfă, acela mă glorifică, iar celui ce urmează calea stabilită îi voi arăta salvarea lui Dumnezeu".

- Traducerea Lumii Noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Il ai pe tot aici,
Http://biblia.resursecrestine.ro/psalmii/50
Te pup!

| WholeWorldTeam a răspuns:

1. Miluieşte-mă, Dumnezeule, după mare mila Ta
2. Şi după mulţimea îndurărilor Tale, şterge fărădelegea mea.
3. Mai vârtos mă spală de fărădelegea mea şi de păcatul meu mă curăţeşte.
4. Că fărădelegea mea eu o cunosc şi păcatul meu înaintea mea este pururea.
5. Ţie unuia am greşit şi rău înaintea Ta am făcut, aşa încât drept eşti Tu întru cuvintele Tale şi biruitor când vei judeca Tu.
6. Că iată întru fărădelegi m-am zămislit şi în păcate m-a născut maica mea.
7. Că iată adevărul ai iubit; cele nearătate şi cele ascunse ale înţelepciunii Tale, mi-ai arătat mie.
8. Stropi-mă-vei cu isop şi mă voi curăţi; spăla-mă-vei şi mai vârtos decât zăpada mă voi albi.
9. Auzului meu vei da bucurie şi veselie; bucura-se-vor oasele mele cele smerite.
10. Întoarce faţa Ta de la păcatele mele şi toate fărădelegile mele şterge-le.
11. Inimă curată zideşte intru mine, Dumnezeule şi duh drept înnoieşte întru cele dinlăuntru ale mele.
12. Nu mă lepăda de la faţa Ta şi Duhul Tău cel sfânt nu-l lua de la mine.
13. Dă-mi mie bucuria mântuirii Tale şi cu duh stăpânitor mă întăreşte.
14. Învăţa-voi pe cei fără de lege căile Tale şi cei necredincioşi la Tine se vor întoarce.
15. Izbăveşte-mă de vărsarea de sânge, Dumnezeule, Dumnezeul mântuirii mele; bucura-se-va limba mea de dreptatea Ta.
16. Doamne, buzele mele vei deschide şi gura mea va vesti lauda Ta.
17. Că de ai fi voit jertfă, ţi-aş fi dat; arderile de tot nu le vei binevoi.
18. Jertfa lui Dumnezeu: duhul umilit; inima înfrântă şi smerită Dumnezeu nu o va urgisi.
19. Fă bine, Doamne, întru bună voirea Ta, Sionului, şi să se zidească zidurile Ierusalimului.
20. Atunci vei binevoi jertfa dreptăţii, prinosul şi arderile de tot; atunci vor pune pe altarul Tău viţei.