| gingasull a întrebat:

1.Care credeti ca este factorul care a determinat dintr-o data in mass-media sa nu se mai mediatizeze acest virus Ah1N1, asa cum au facut-o timp de cateva luni bune... Oare sa fi disparut acest virus Ah1N1 ( gripa porcina)? 2. Ce parere aveti despre ridicarea licentei institutului Cantacuzino, de catre ministerul sanatatii? 3. Ce se ascunde la mijloc dupa parerea voastra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

Am gasit astea pe net:
http://www.trilulilu.ro/bughilanu/6f559270204e6a
http://www.trilulilu.ro/ChipmunkMC/3aafb638c1c6d9
Poate ca din ce in ce mai multa lume s-a prins exact cum sta treaba cu gripa asta.
Mass-media n-a facut altceva decat a incercat sa bage cat mai mult posibil spaima-n oameni, fara rost, prin toate mijloacele posibile (ziare, radio, TV, internet, etc.), si poate ca in sfarsit si-a dat seama ca "mintitul poporului cu televizorul" nu prea mai prinde la public. :)
http://www.trilulilu.ro/Cipry7/1966d97c56b57d
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :))

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca te uiti pe siteul www.ms.ro vei vedea ca in ultimele saptamani numarul cazurilor a scazut considerabil (de la 100-200 pe zi, la 1-4 pe zi). Asta datorita vaccinarilor masive si gerului din ianuarie. Epidemiile de gripa au o evolutie naturala ciclica, cu maxime toamna, primavara si in lunile carde de iarna si minime in lunile foarte reci sau foarte calde. In plus, mass-media a inteles ca nu exista nici un interes ascuns, ca nu e nimic de anchetat sau necunoscut. Pentru ei faptul ca mor niste oameni, tineri si altfel sanatosi, nu face doi bani si nu vinde ziarul.
Cred (desi nu am informatii din surse serioase) ca in Institutul Cantacuzino nu s-au investit bani in ultima perioada (de criza). Ceea ce fac ei, cercetare, costa enorm de mult si are rezultate la ani distanta de investitie. Insa cum nu investesti, cum nu menstii aparatura (scumpa si complexa) lucrurile se dau peste cap si se deregleaza. Din cauza decalibrarii aparaturii nu au mai putut prodice vaccinul impotriva tuberculozei si au apelat la o solutie eronata (distribuirea unor vaccinuri expirate). Desi dozele erau testate si inca eficiente (de obicei termenul de valabilitate al medicamentelor expira cu vreo 6 luni inainte de adevaratul moment in care medicamentul respectiv devine nepotrivit tratamentului), ideea a fost gresita si nu trebuia aplicata. Din aceste motive, guvernul a facut o verificare normala si a descoperit ca tot el guvernul nu a intretinut aparatura din institut si a hotarat ca tot el guvernul sa fie obligat sa investeasca si sa treaca prin reatestare.
Nu se ascund la mijloc secrete, crede-ma. Presa si oamenii bolnavi de mania conspiratiilor mondiale au cautat sensuri ascunse unde nu erau. Datorita lor campania de vaccinare a inceput tarziu si s-a incheiat repede, motiv pentru care au murit oameni.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Pentru ca pandemia in Romania a intrat in regresie, nu s-au mai inregistrat morti si numarul noilor infectari este in scadere. Una din cauze aste si imunizarea masiva a populatiei precum si a faptului ca varful pandemiei a trecut in mod natural.Si nu mai prezinta interes pentru mass-media, care cauta numai morti si nenorociri! Parerea mea!

| Vizitiul a răspuns:

Eu sunt ceva mai prost, prin urmare, cred ca a fost o inventie penibila toata chestia cu acest virus. A fost ceva superficial, un mit inventat de catre cei de la sanatate pentru a primii fonduri. Mi-e sila...

| mariazet45 a răspuns:

Posibil faptul ca urma sa dea publicitiatii ca de fapt au murit doar 7 persoane de aceasta gripa, iar restul au fost inventii? In urma autopsiei facute la persoanele banuite ca ar fi murit de gripa porcxina doa 7 au fost confirmate.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Gripa a pornit datorită unei schimbări a definiţiei "pandemiei", care a făcut ca aceasta să fie intens mediatizată, deşi se spune că nu iasă din limitele unei gripe sezoniere. Nu a dispărut încă, se aşteaptă să mai apară valuri de gripă în vară, la toamnă şi în iarna anului viitor cred... Cât despre ce se ascunde la mijloc, eu rămân la părerea că nimic. happy

| raluk_4340 a răspuns:

Si despre gripa aviara se tot vorbea la tv, cat e de periculoasa etc. si intr-o zi hop! a aparut gripa porcina...nu se mai aude nimic de aia aviara... o fi plecat in concediu?