| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre acuzele Consiliului Europei fata de Organizatia Mondiala a Sanatatii in legatura cu declararea pandemiei AH1N1 la presiunea companiilor farmaceutice?
http://www.antena3.ro/......90474.html

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

@Katiee - nu ai de ce sa fii speriata sau ingrozita. Acuzele CE formulate fata de OMS nu au nicio legatura cu vaccinul tau.
Este o discutie teoretica cu privire la faptul ca exista sau nu pandemia, nicidecum daca exista sau nu gripa. Gripa porcina exista, acesta este un fapt, dar pentru a deveni pandemie trebuie sa indeplineasca doua conditii: sa fie foarte raspandita si sa cauzeze multe decese. OMS-ul a schimbat regulile, spunand ca este pandemie datorita raspandirii, chiar daca decesele nu sunt foarte numeroase.
In acest context al declararii pandemiei, unele tipuri de vaccinuri au putut fi lansate inainte ca metodele de productie ale lor sa fie indeajuns de mult testate, ceea ce evident ca le-a convenit producatorilor acelor vaccinuri. Nu este insa cazul vaccinului romanesc, care este produs dupa metode traditionale, testate si verificate de zeci de ani, insa ceva mai lente decat cele moderne. Ba mai mult, faptul ca o metoda nu a fost indeajuns testata, nu inseamna ca ea este si periculoasa.

| Katiee^^ a răspuns:

Ma ingrozeste. Eu am facut acel vaccin. Sunt cam speriata :-s.

| Katiee^^ a răspuns:

@regis: Multumesc happy.