| nikolettta a întrebat:

1.Care este cel mai rau lucru care ti se poate intampla daca nu tratezi cariile?
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Daca nu este tratata, caria ajunge in stadiul de pulpita, iar durerile spontane se extind si la dintii vecini, exacerbandu-se la rece, cald, dulce, acru. in momentul in care puroiul distruge pulpa dentara, durerile dispar - este etapa de gangrena pulpara cand se distruge coroana dentara. De acum apar complicatiile organice, deformarea fetei prin lipsa dintilor etc.

pa, pa.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Excluzând durerea, pierderea lui.
Dentiţia nu numai că ajută la masticare dar şi la vorbire, estetica o lăsăm pe ultimul loc.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Ati uitat ceva, de la un abces dentar infectia se poate extinde si in alte locuri. Sunt multe afectiuni care pot sa porneasca de la un dinte netratat.

| BRG a răspuns:

Cel m-ai rău ar fi să-ţi cadă dinţii, eu de la diabet mi-am pierdut dinţii din faţă anul trecut, şi a trebuit să-mi pun de porţelan, eu a m şi tartru şi paradontoză şi gingivitpă toate de la diabet, şi am doar 32 de ani.

| BlondyBlue a răspuns:

Hello, ti se strica dintii, si de la o singura carie merge mai departe si ti strica si pe ceilalti happy eu mi-am luat inima in dintii.si am mers la stomatolog.si acum sunt multumita, deoarece nu ma mai dor.

| Sylar a răspuns:

Vroiam Sa iti las un raspuns mai complet insa am vazut ca Érotique conseils a raspuns destul de bine.
Trateaza cariile, nu astept nici o zi in plus

O zi buna!

| G a răspuns:

Caria avanseaza => iti ajunge la radacina si la nerv => durere de-ti vine sa te urci pe pereti, granulom/abces/paradontoza/alta boala nasoala => extractie. own experience.

| anonim_5778 a răspuns:

Sa ramai fara dinti...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Netratata, caria dentara se poate complica cu infectii si poate duce chiar la pierderea dintelui.

| Piticulll a răspuns:

Pai, in primul rand, durerea care apare, apoi poti face puroi, care se poate extinde, pot aparea si complicatii la alte organe interne din cauza maselelor.