| Iasminai700 a întrebat:

Îmi puteți spune va rog daca nu te tratezi de anxietate ce ți se poate întâmpla? Nu e vorba că nu ma tratez dar as vrea sa știu ce ar urma dacă nu faci acest lucru.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Foame a răspuns:

Daca mergi la doctor iti spun de pe acum ca pastilele sunt doar un rahat care nu pot rezolva o problema care se afla in capul tau sa zic asa, pana nu rezolvi SURSA poti sa tratezi simptomele pana nu mai au aia in depozit xanax sau mai stiu eu ce drog ca nu va rezolva nimic.Din fericire pentru tine cu totii experimentam de-a lungul vieti un anumit grad de anxietate deci nu esti singura.Trebuie sa iti folosesti frica ca si parghie pentru o schimbare, de exemplu te poti viziona ca fiind o femeie batrana de 80 de ani care reflecta asupra viata ei si ce a realizat, unde te vor duce toate fricile tale? ce se va intampla/cum te vei simti daca nu faci ceva in legatura cu asta?, ce regrete vei avea? Trebuie sa iti fie mai mare frica de a nu lua actiuni.Trebuie sa te antrenezi sa ai curaj(curajul inseamna sa iti fie frica dar sa o faci oricum) eu unul o fac prin dusuri foarte reci, sau diferite actiuni de care imi este frica.Trebuie sa iti antrenezi corpul, apucate de sport (frica este fizica).

Si da nu vei muri dar uni oameni sunt atat de conditionati incat fara pastile nu pot face fata anxietati si sunt nefericiti ceea ce este mai groaznic decat moartea.

1 răspuns:
| Ioanaandreea2635 a răspuns:

In orice caz nu vei murii, dar o perioada lunga de timp te vei lupta cu ea. Fa ce simti ca trebuie. Daca tratamentul nu iti face mai bine atunci treci peste perioada asta singura