| nikolettta a întrebat:

1.Cat de tare dor injectiile intramusculare cu penicilina?
2. Dar B-urile?
3.Pt ce se recomanda injectii cu B-uri?
fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| john_1578 a răspuns:

1. Toate injectiile intramusculare dor daca nu sunt facute cum trebuie sau de catre o persoana cu mana grea. Am avut odata pneumonie si am facut penicilina, durerea era dupa asistenta. La unele care aveau mana usoara nu simteam nimic in schimb la o babaciune cu mana grea imi venea sa ma urc pe pereti de durere. Totul depinde de mana asistentei dar si de organismul tau.
2. Si B-urile dor destul de tare. Nu stiu care trebuie sa le faci dar B1 si B6 sunt destul de neplacute, iar B12 nu doare deloc.
3. Indicatii B1 (cf prospectului): Boala beri-beri; dieta restrictiva; convalescenta; anorexie; hepatite; boli digestive cu tulburari de absorbtie; hipovitaminoze cu febra mare; migrene; algii
reumatismale; nevrite, polinevrite (alcoolica, nicotinica, diabetica); nevralgii, paralizii postdifterice si postpoliomielitice, mieloze, encefalopatie Wernicke; nevrite, autointoxicatii, greturi si varsaturi in sarcina; tulburari de nutritie, spasmofilie; intarzieri in crestere la copii; zona zoster; dermatoze; arsuri intinse; diabet zaharat, hipertiroidie.
Indicatii B6: Anemii aplastice si eritroblastice; anemii hipocrome rezistente la tratamentul cu fier; granulopenie de origine toxica sau medicamentoasa; afectiuni ale sistemului nervos central cu etiologie arteriosclerotica sau encefalitica; tratamentul preventiv si curativ al polinevritelor de origine toxica sau medicamentoasa, mai ales cea hidrazidica; crampe, hipertonie musculara, miopatie, acrodinie; varsaturi, mai ales gravidice, postanestezice sau postroentgenterapice; tremuraturi idiopatice, senile sau de origine toxica, boala Parkinson, parkinsonism arteriosclerotic; etilism acut; afectiuni ale pielii ca: dermatita seboreica, acnee, dermite usoare postroentgeniene; boala arteriosclerotica cu diferite localizari.
Indicatii B12: Anemii pernicioase si parapernicioase, insotite sau nu de tulburari neurologice. Anemie megaloblastica dupa gastrectomie sau asociata cu tulburari gastrointestinale. Anemii ale hepaticilor; anemii toxiinfectioase, debilitate, convalescenta, astenie, prematuri. Anorexie, denutritie. Osteoporoza, osteoartrita. Polinevrite alcoolice, diabetice, nevrite, nevralgii cervicobrahiale si faciale, zona zoster. Ciroze hepatice, hepatite cronice, oliguria hepaticilor.

Din cate am auzit de la cunoscuti se recomanda de catre medici mai ales persoanelor cu organismul slabit sau celor care sunt foarte slabe si nu pun in greutate. Se fac cate 10 zile.

Daca cumva trebuie sa faci penicilina sau B-uri sa ma aunti si pe mine cum a fost.

3 răspunsuri:
| marrr a răspuns:

Nu doare foarte tare. Daca faci in fund si te duci cu cineva la medicul care-ti face injectiile ar trebui sa-ti sufle peste locul in care ti se face injectia si nu doare deloc. Desi e cam ciudat, merge. Cel putin asa faceam eu ca sa nu ma doara:d. Daca le faci in mana, poti sufla si tu ca ajungi, dar daca ti se fac in fund, altcineva ar trebui:-s.

| amazoana_8358 a răspuns:

Penicilina doare groaznic, partea buna este ca durerea dureaza doar cateva minute dupa injectie, vitamina B nu doare la injectarea, iar ca recomandari, stiu ca se recomanda pentru deficiente de vit B in bolile hepatice, pentru circulatia periferica si este f buna pentru piele, unghii si par.Sanatate!

| TheAngel_1502 a răspuns:

Pai mai john_1578 imi pare rau sa te dezamagesc insa penicilina intramuscular doare groaznic.e imposibil sa nu fi simtit nimic.