| simina5 a întrebat:

Dor injectiile intramusculare moldamin? Cât de dureroase sunt? Ați făcut injecții moldamin? Ziceati au au au au?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Moldaminul este mai putin dureros si trece rapid. Eu am facut injectii cu Penicilina si ma durea peste un ceas. Asta depinde si de organism. Moldaminul poate avea si reactii adverse, la locul injectarii pot sa apara: durere, inflamatie, tumefiere, noduli, abces, necroza, edem, hemoragie, celulita, hipersensibilitate, atrofie, vanatai si ulcer. Se intampla, insa, mai rar.

| john_1578 a răspuns:

Moldaminul românesc în varianta veche durea destul de tare, era catalogata drept una dintre cele mai dureroase injecții. Dar varianta noua apărută în ultimii ani, cică e destul de lejeră. Îți urez să găsești Moldamin în farmacii, pentru că se găsește greu. Dacă nu mai ai o variantă cu Bicillin, care este același lucru cu Moldaminul, dar este fabricat in Ucraina. Găsești anunțuri la o simplă căutare pe Facebook sau OLX. Acesta nu doare aproape deloc.

| Violleta2022 a răspuns:

Dor al naibii de rau!
Am facut vsaptamanal vreo 6 luni de zile si chiar nu doresc nimanui sa fie nevoit sa le faca.

| MironMihaela a răspuns:

Solutia preparata trebuie facuta repede, ca se infunda acul, de asfa si doare..depinde si de maiestria as.medical

| PopescuJennifer a răspuns:

Confirm ce zice colegul John - varianta noua este mai putin dureroasa, am facut anul trecut. Deci fa cu incredere, o sa simti o oarecare durere in timpul injectiei, dar nimic serios.