| Bogdannn2004 a întrebat:

1500 calorii pe zi e de ajuns sa slabesc sanatos. Dimineata:terci de ovaz(facut numai cu apa) si 2 oua fierte tari.
Gustare:o nectarina Pranztongueiept de pui fiert cu cam 60gr spaghete integrale si salata de rossi si castravetii.
Cina mananc cam 70gr de paine din faina integrala(3 felii medii) cu o banana mica taiata felii peste care adaug seminte de in. Apa beau c-am minim 3l/zi. Miscare fac mers pe jos si fotbal 1/zi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de rata ta metabolica man, da-mi varsta, kg, inaltime?

| Bogdannn2004 explică (pentru RAY):

1.85 74kilograme 15ani

| RAY a răspuns (pentru Bogdannn2004):

Esti ok ce sa slabesti, culturism
http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/2019/08/28/1875/

| LPCTSTR a răspuns:

Mănânci cam mult... dar nu-s expert să-ți spun ce mănânci și cum, însă terci de ovăz plus 2 ouă dimineața în fiecare dimineață este cam deplasat.
Știam că recomandat este maxim 4 ouă/săptămână.
Și nu uita, dacă vrei să slăbești nu mănânci să te saturi. Si nu uita de gustarile de dupa mese, dupa fiecare masa, fructe de preferat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Lasa-neeee, lasa-neeee... a naibii de mult maninca dimineata! Sa nu dea cumva pe afara! Tu nu vezi ca face efectiv foamea?

| Bizon95 a răspuns:

M-ai pierdut la spaghete, or fi integrale dar tot paste sunt

in plus, daca mananci EXACT aceleasi lucruri in fiecare zi, dupa o saptamana iti pierzi... MINTILE, nu conteaza ce mananci!

| RoCkKiD a răspuns:

Nu stiu cat da insumat meniul, dar ca tip consumi pe la 2500 (aprox) pe zi, cu 1500 si sport zilnic slabesti linistit.

Ce as recomanda eu la dieta ta e sa incluzi mai multe legume si sa variezi fructele.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ca sa slăbești este nevoie ca caloriile consumate prin alimentație sa fie mai puține decât caloriile arse. Dar daca nu cunoști cate calorii arzi/zi nu se pot face calcule privitoare la caloriile consumate prin alimentație. Tiroida in acest caz își va spune cuvântul. Daca este leneșă, si caloriile arse sunt mai mici decât ar fi normal, atunci trebuie reglata fie prin tratament, fie prin dieta. Deci cum stai cu tiroida?

| Goddessss a răspuns:

Buna!
Sfatul meu este ca cel mai bine e sa consulti un nutritionist. 150-200 de lei pe luna nu cred ca e asa de mult. El stie cu exactitate ce sa iti dea sa te menții. Dietele facute haotic te pot slabi rapid si pe durata scurta, iar dupa ce ai mancat cv gata ai pus deja dublu kilograme.
Majoritatea nutritionistilor au niste '' aparate'' cu ajutorul cărora iti vad toata apa din corp, proteinele, mineralele, țesutul adipos, masa musculara si sistemul osos.
Dupa diagnosticul iti este aplicat in functie de:
1)bmi (body max index)
2)pbf (percentage of body fat)
3)whr (waist-hip ratio)
Pe langa ca iti da niste diete specifice, nutritionistul trebuie sa fie si ca un psiholog. El trebuie sa te asculte cu mare atentie de ce ai ajuns asa si cum iti poti schimba planul pe viitor.
Mai pe scurt, iti da niste sfaturi utile.

Daca ma intrebi pe mine personal, 1500 kcal pentru un baiat mi se par cam putine.Mai ales ca faci si sport...
Ar trebui sa specifici inaltimea, varsta si greutatea.

Totul depinde de tine. Daca ai vointa si rabdare reusesti orice.
Sper sa iti îndeplinești dorinta!

| Bogdannn2004 explică (pentru Goddessss):

1.85 si 74 kilograme

| Goddessss a răspuns (pentru Bogdannn2004):

Ok... intrebarea mea e de ce vrei sa slabesti? laughing
Esti cum e mai bine. Esti perfect asa.Crede-ma. Crezi ca la fete o sa le placa un schelet?
Lasa prostiile... Daca chiar consideri ca ai cv ce nu iti place, poti face sala linistit.
Daca nu sala, cat de mult sport... Fotbal, baschet, alergări, exercitii cardio etc.