| AvalohAlyn a întrebat:

A avut cineva de aici depresie?
Cum si-a revenit si cum ati trecut peste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

Am avut depresie, intr-adevar. De fapt, cred ca fiecare dintre noi a trecut prin depresie. Unul pentru ca l-a parasit iubita, altul pentru ca parintii au murit sau au divortat iar eu pentru ca am fugit de acasa. Dar stii ceva? Viata merge inainte. Nu va fi mereu roz, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fim mereu tristi si depresivi. Depresia nu e ceva peste care treci peste. E ceva de care scapi pur si simplu atunci cand decizi asta de unul singur. Atunci cand hotarasti ca nu te ajuta la nimic si ca e timpul sa-ti cauti un scop in viata, sa devii mai bun, sa le arati celor din jur ca esti puternic si ca nu ii vei lasa sa te calce in picioare.
Sincer, depresia nu e un fel de cancer sau o boala de care scapi greu. E pur si simplu starea proasta a oamenilor atunci cand au probleme in viata. Se folosesc de scuza,, sunt in depresie`` si se inchid in ei si-si plang amarul. Ei bine asta nu va rezolva lucrurile. Nu-i va pasa nimanui ca esti trist/trista, suparat sau necajit. Nu va incerca nimeni sa te ajute cu problemele tale. Daca nu ai mari probleme in familie nu te va trimite nimeni la psiholog pentru un remediu.
Asa ca iesi din mocirla in care te afli, spala-te pe fata si treci mai departe. Nu privi inapoi, nu te mai gandi la ce a fost, doar priveste inainte spre un nou inceput.

5 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Pai faci ce iti zice doctorul care te-a diagnosticat cu depresie.

| Dacii2326 a răspuns:

Da am avut acum un an, eu am trecut peste pentru ca m-a ajutat prietenul meu pe care l-am cunoscut atunci, ascultam rock pe vremea aia și ma întristam, plângeam des, ma tăiam, o fost o perioada nașpa deși acum am doar 15 ani, gândeam pesimist mereu, nu comunicam cu restul și tot din astea, sfatu meu e sa departezi de persoanele care te fac sa te simți rău și sa nu gândești pesimist, dacă ceva nu merge bine nu te supărata, mai sunt atâtea lucruri pe care le-ai făcut bine ❤️

| Legiuitorul00 a răspuns:

Aoleu, iar esti in depresie?
Pai tu esti in depresie de mai bine de 5 ani!

Ce te tot deprima?

| Dascalu_Rareş_2000 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu cineva in care ai incredere...de preferabil o prietena care sa fie mai sensibila, baietii sunt mai nepasatori
Spune tot ce gandesti in ael moment chiar daca cand vei reciti mesajele va parea putin cam telenovela
Succes!

| Techereș_Alexandra_2001 a răspuns:

Da,am avut. Cu ajutorul unui psiholog și a medicamentelor.