| anonim_4396 a întrebat:

A fost cineva in depresie? Cum ati trecut prin ea?

18 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Așa pe scurt: elimini cauzele și efectul dispare (până la urmă)

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Chiar acum am blocat pe cineva care făcea pe expertul pe aici

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vreo problemă in a ințelege ce ți-am scris?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu,dar ziceam ca tocmai am eliminat pe cineva care își dădea cu parerea in orice si ma critica non stop in privat

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok și atunci de ce-mi spui mie asta ca răspuns la ce ți-am scris? Adică trebuie să ințeleg ceva de aici?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu.Ai pățit vreodata cand ai probleme, depresie etc., sa iti zica cineva ca te prefăcu?

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am spus dă elimini cauzele (cele ce-ți crează probleme sau depresie)

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu pot.Am un proces care durează.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci rămâi cu depresia (apropo, e un diagnostic dat de medic?)

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Ce te *** grija atat daca oricum comentezi doar sa te bagi in seama? e ca si cum ar scrie cineva ca vrea sa se sinucidă si tu ii spui sa ramana cu gândul lui/ei

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

" ANDREA26 : Ce te *** grija "

ai ieșiri isterice - in limbaj cel puțin! De ce ești dnispre pădure?

Nu mi-ai spus chestia cu "depresia" e de la medic sau de unde?

| Ilovedinero a răspuns:

M-am trezit intr-o dimineata, imi era greata de mine, de persoanele toxice dupa care plangeam, eram slabita atat fizic cat si psihic, de atunci pur si simplu sunt de nerecunoscut.Am inceput sa fac sala, sa citesc biblia, sa ma rog si atunci am vazut mâna lui Dumnezeu, am vazut si cum e fără ea, ma tăiam pe maini, stateam cate 5 zile nemâncata, stari de lesin, nu mai dau detalii

| anonim_4396 explică (pentru Ilovedinero):

Am un coleg care se stochează si se taie pe mâini.

| Ilovedinero a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe mine din fericire am avut o persoana langa mine care m-a ajutat sa scap din tot.Te rog eu, nu il judeca pe colegul tau, stiu cum e si etc.Persoanele care se taie pe mâini nu isi doresc de fapt sa moară, daca isi doreau o făceau, vor sa omoare ceva ce ii doare, ceva ce ii face tristi. Durerea provocata de taieturi ori trezeste persoana respectiva din genul de " sevraj", exact asa iti provoaca, nu te poti contrrola, nu gandesti si o faci, cand o faci ori te trezesti la realitate, ori mergi intr-un fel de liniste a ta.Persoanele nu sunt de judecat, nici cele care se taie pe mâini, nici cele cu depresie, nici cele cu anxietate, toti trecem prin momente si stari in care suntem distrusi, important este ca trebuie sa gasim modul de a ne reveni

| anonim_4396 explică (pentru Ilovedinero):

Nu îl judec, mi-e mila de el dar ma, si enervează ca se drogheaza

| Celdrept a răspuns:

Eu cred că tu ești troll

| ALM2000RO a răspuns:

Eu sunt cu depresie de 2 ani și e prezentă încă, n-am depășit-o.

| olilingg a răspuns:

Depresia...mai vine...mai apare/dispare. Încearcă să te obișnuiești (cu ea - Depresia). Accept-o ( ca parte din tine),winking