| Nella12 a întrebat:

A avut cineva gonoreea in gât și dacă da care sunt simptomele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Wow... asta-i o boala cu transmitere sexuala destul de grava si cu repercursiuni grave si mortale, daca nu-i tratata imediat.
Nu am avut asa ceva si nu doresc nimanui, dar am citit suficient sa inteleg ca netratata infectia se generalizeaza, se face septicemie si mori.

Ai aici totul despre gonoree:
https://www.donna-medicalcenter.ro/blog/ginecologie/gonoreea.html

https://www.medicover.ro/......,687,n,295

| Nella12 explică (pentru Violleta2022):

Hei sunt oameni care nu au murit de la gonoreea după ani de zile hai sa fie serios nu mai speria lumea

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nella12):

Ba sunt destui, asa spun rapoartele medicale.

| Violleta2022 a răspuns:

"O infecţie care se transmite sexual şi care cauzează necroze la nivelul părţilor genitale, provoacă îngrijorare în Anglia /
Infecția este supranumită "mâncătoare de carne" /
Netratată, aceasta poate cauza moartea purtătorului

Medici englezi erau îngrijoraţi din cauza intensificării unei infecţii care se transmite sexual şi care cauzează necroze la nivelul părţilor genitale, relatează News.ro, care citează Yahoo! News.

După sifilis, gonoree şi chlamydia, granulomul inghinal – denumit şi donovanoza – provoacă îngrijorări.

Această infecţie cu transmitere sexuală – cauzată de bacteria Klebsiella Granulomatis – provoacă leziuni pe părţile genitale ale persoanelor care o contractează.

Din cauza unor simptome impresionante, infecţia a fost supranumită "mâncătoare de carne".

Tabloidul The Sun publică date oficiale, potrivit cărora 19 cazuri au fost înregistrate în 2016, 30 în 2019, o scădere în 2020, probabil din cauza carantinei, şi o creştere în 2021.

"Aceste date sugerează că donovanoza – care era considerată anterior limitată la locuri precum India, Brazilia şi Noua Guinee – este tot mai frecevntă în Regatul Unit", avertizează doctorul obstetrician şi ginecolog Shree Datta. Simptomele apar de obicei la una până la 12 săptămâni de la infectare.

"Prmul simptom este apariţia unui nodul roşu şi dureros care se lărgeşte uşor şi formează o masă rotundă, în relief (granulom)", declară Manuel MSD.

După ce se rupe granulomul apare o ulceraţie care miroase urât, în apropiere de penis, scrot sau zona inghinală la bărbaţi sau în apropiere de vulvă sau de vagin la femei.

Părţi ale feţei sau feselor pot, de asemenea, fi afectate.

Un pacient infectat şi diagnosticat poate fi înfrijit cu un tratament antibiotic. Starea bolnavului se poate îmbunătăţi într-o săptămână, însă leziunile pot reapărea. Netratată, infecţia poate cauza MOARTEA purtătorului.

Purtarea unui prezervativ este cel mai bun mijloc de prevenire a infecţiei "care mănâncă carne".

https://www.g4media.ro/......atata.html

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ea cică are in gât.

| Nella12 explică (pentru darrio2007):

Hei nu am eu... daca pun o întrebare de genul nu însemna că am pus pentru că am eu...sunt curioasa și un prieten, băiat, a zis că are și voiam sa vad simptomele daca sunt exact așa cum mi-a zis el

| darrio2007 a răspuns (pentru Nella12):

Daca nu explici din prima, asta patesti, esti judecata.
Aviz pentru viitor.

| darrio2007 a răspuns (pentru Nella12):

Acum aud de gonoree in gat. Si am trait destui ani pe Pamant.

| Lukasssz a răspuns:

Hai draguta, spune ce ai facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut nella!

Nu, nu am asa ceva.

Faringita gonococica este o boala infectioasa cu transmitere sexuala, caracterizata prin inflamarea amigdalelor si a orofaringelui. Este determinata de o bacterie, Neisseria gonorrhoeae, si poate sa apara izolat sau alaturi de alte manifestari ale infectiei generalizate.

Simptomele pacientilor cu faringita gonococica sunt foarte slab manifestate.
Uneori pacientii nu au nici o acuza, alteori, insa prezinta:
- Disfagie;
- Febra, frison (ca expresie clinica a bacteriemiei);
- Alterarea starii generale;
- Durere in gat;
- Limfadenopatie cervicala.

Acestea sunt cele mai frecvente manifestari.
Simptome aditionale, insa, prezente la un numar mai mic de pacienti pot fi:
- Modificarea gustului;
- Cefalee;
- Mialgii, artralgii;
- Congestie nazala;
- Rinoree;
- Redoare de ceafa.

Multă sănătate.

| Nella12 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos