| Evelynjolie a întrebat:

Aș dori o dieta,toate dietele pe care le-am găsit spun ca trebuie sa mănânc carne, eu insa nu suport carnea, imi puteți sugera o dieta fara carne?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Piramida alimentatiei: baza este activitatea fizica si controlul greutatii, pe primul "etaj" sunt legumele si fructele, care trebuie sa asigure, in masa, 50% din alimentatie, pe urmatorul sunt cerealele (paine integrala, macaroane din faina integrala, etc.), cu 30% din masa, apoi lactatele, ouale si carnea. Si undeva in varf sunt produsele rafinate, zaharul si alte prostii, care pentru multi care isi desconsidera organismul, constituie baza.
Nu-i obligatoriu sa consumi produse de origine animala, dar trebuie sa-ti asiguri din alte surse elementele necesare.
Multi considera ca grasimile ingrasa, nu este adevarat, grasimile, in cantitate potrivita, te ajuta sa slabesti. Acizii grasi din seminte, nuci, peste oceanic, sunt combustibilul cel mai bun pentru creier, si in plus protejeaza sistemul circulator de probleme precum arteroscleroza.
Nu se poate cuprinde intr-un raspuns scurt tot ceea ce ar trebui luat in considerare in privinta dietei, dar baza ar fi aceasta: cauta mancare din produse naturale si cat mai putin din produse rafinate, semipreparate si adaosuri artificiale (coloranti, gust, conservanti, etc.).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| K0sti a răspuns:

Corpul are nevoie de proteine, de unde crezi ca si le ia? Din ierbotenii?
Altfel erai capra si nu om...

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns:

Inlocuieste carnea cu soia ca proteine e pe locul 2