| denysa1993 a întrebat:

A facut cineva radiografie cu bariu? ce diagnostic poate pune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlbaAura a răspuns:

Examenul cu bariu se face pentru depistarea diferitelor afectiuni ale organelor interne.Intestine,colecist(fiere),stomac,esofag.Ca diagnostic poate pune gastrita, ulcer, colecistita etc.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Am făcut eu. Îți poate spune dacă ai gastrită, ulcer, etc.
Pa, pa.

| denysa1993 explică (pentru Legiuitoarea):

Si e naspa? poate vedea ceva la intestine? colon? mersi de raspuns

| Legiuitoarea a răspuns (pentru denysa1993):

Bună.
Nu este nașpa, că nu te taie!
Bariul pe care îl ingerezi arată starea internă a tub digestiv/tractului intestinal, de aceea în ziua testului să nu guști nici măcar o gură de apă înainte de examinare deoarece compromiți testul.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Până acum, n-am făcut aşa ceva, îţi explică aici cum îi
http://www.i-medic.ro/analize/radiografie-baritata
Te pup!