| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu se mai face in spitale radiografie cu bariu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Este o tehnica foarte invechita care ofera informatii mult mai putine decat metodele actuale de investigatie. Ce vezi la colonoscopie sau endoscopie in vaza incipienta, la Rx cu bariu poate sa scape sau sa se vada cand e in stadiu deja avansat

| gabicoo a răspuns:

Tehnica radiografiei cu bariu e considerată învechită!
Unii specialisti susțin că bariul e cancerigen!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Nu se mai fac radiografii clasice. Totul e digital in imagistica medicala!

| alma200033 a răspuns (pentru gabicoo):

Și la rmn se poate vedea stomacul?

| Alverto a răspuns:

Deoarece aparatura s-a dezvoltat.