| anonim_4396 a întrebat:

A fi retard mintal inseamna a fi handicapat? Se poate da la adulti tratament pentru adhd?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da. Retardarea mintala avansata este un handicap.
Tratamente se pot da multe, doar rezultatul nu e sigur ca e cel dorit. big grin

| Donsavas a răspuns:

Adhd e o tulburare de comportament, dar nu se încadrează la handicap. Retardul mintal e grav. Nu, medicatia pentru adhd se prescrie in copilărie.

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns (pentru costinvlad490):

Din punct de vedere medical este considerată o boala si tratată de ani de zile cu tratament medicamentos.
Orice deviere in comportament este o problema psihică.

Răspuns utilizator avertizat
| Raducons a răspuns:

Persoana respectiva are un handicap, se caracterizaza printr-o gandire mai lenta, In caz de adhd sunt tratament care ii calmeaza si pe adulti.

| CiobotaruValentin a răspuns:

Salut.Retardul mintale este încadrat ca handicap. Diagnosticarea ADHD la adulti este un proces destul de dificil, de aceea alegerea medicamentelor potrivite pentru tratarea ADHD la adulţi, presupune, de cele mai multe ori, evitarea înrăutăţirii altor probleme de sănătate.De asemenea, este important istoricul tratamentelor anterioare pentru ADHD, inclusiv al părinţilor.Totuşi dacă se începe tratament trebuie avut în vedere faptul că efectele adverse pot fi următoarele : starea de agitaţie, insomnia şi variatiile în ceea ce priveşte tensiunea şi pulsul.În cazul unora dintre ele se adaugă şi starea de vomă.De obicei majoritatea adulţilor cu ADHD (peste 75%) suferă şi de alte afecţiuni.Cea mai recomandată metodă de tratament este psihoterapia.
O seară bună şi sper că te-a ajuta răspunsul meu!

Răspuns utilizator avertizat