| XatomisX a întrebat:

A folosit cineva minoxidil(alopexil)? Functioneaza? Eu il folosesc de 1 luna jumatate si nu vad mare diferenta dar am inteles ca dupa 3 luni se ved rezultatele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

Minoxidil-ul este unul din cele doua tratamente eficiente impotriva caderii parului (celalalt fiind Propecia). Aceste doua tratamente sunt singurele recunoscute de US Food and Drug Administration ca tratand alopecia.

Deci da, functioneaza. Se poate sa nu functioneze in fiecare caz, dar, in general, functioneaza.

| AjutorNeconditionat a răspuns:

Alopexilul folosit pe o perioada lunga de timp duce la uscarea excesivă a scalpului. Eu nu îl recomand