| anonim_4396 a întrebat:

A folosit cineva tratamentul Rhinolight impotriva rinitei alergice? Daca da, va rog spuneti-mi pareri, comentarii, in ce stadiu sunteti acum, daca mai aveti probleme cu respiratia sau orice alta informatie.
Va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Gregory a răspuns:

Salutare! La terminarea protocolului terapeutic, fototerapia Rhinolight se soldeaza in 90% a cazurilor cu remisia completa sau ameliorarea semnificativa a simptomelor. Fototerapia este foarte eficace, insa este necesar ca in timpul acestei terapii sa se administreze si preparate cu profil antihistaminic, precum (precizez doar substantele active, nu denumirea comerciala): clemastina, loratadina, cetirizina, ketotifen, desloratadina, clorfeniramina - ca si substante chimice - si diferite ceaiuri din plante, precum: codita soricelului, salvie, trei frati patati, etc. - au capacitatea necesara de a inhiba eliberarea histaminei, a serotoninei, si a altor substante care in cantitati/concentratii mari/foarte mari au calitatea (printre altele) de a irita si chiar congestiona tesutul epitelial (pielea), prin manifestari alergice determinate de anumite sensibilitati/hipersensibilitati si stari idiosincratice (intolerante)-(exemplu: sensibilitate/intoleranta la praf, polen, acarieni, metale etc.). In cazul tau, foarte eficiente sunt si lavajele (spalaturile) cu solutii izotonice saline (sare de mare neiodata si fara substante precum antiaglomeranti, sau sare din salina (documenteaza-te cu privire la Inhasal)), asta datorita faptului ca clorura de sodiu (sarea) are ca principala propietate in domeniul alergologiei desensibilizarea (in cazul tau a mucoasei nazale si a receptorilor sai), dar si aerosolii presurizati (insa mai bune sunt lavajele despre care ti-am spus). Insanatosire grabnica si te rog sa tii cont de aceste umile sfaturi menite sa-ti faca bine. Dumnezeu sa te binecuvanteze happy