| anonim_4396 a întrebat:

A luat cineva caneste gyn uno si fluconazol pentru infectia cu candida? Fluconazolul se ia in aceeasi zi in care se pune si ovulul? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Ovulele sunt practic externe. Nu iti ajung in sistemul digestiv. Daca ai o singura doza de fluconazol ia-o.
Cu ovulele ai grija ca in perioada de administrare sa nu ai menstruatie. Daca te astepti, amani tratamentul. Le pui seara la culcare, cat mai adanc, nu folosesti nimic altceva acolo si nu te speli in interior.

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Se pot lua in aceeasi zi. Medicul care ti-a dat reteta ar fi trebuit sa iti spuna exact ce doreste.

| XZX213 a răspuns (pentru SkyPilot):

Medicul mi-a spus la telefon iar la farmacie am uitat sa intreb si inca ceva se poate lua dupa ce au trecut 3 zile de la terminarea tratamentului cu amoxicilina si levofloxacina? multumesc

| SkyPilot a răspuns (pentru XZX213):

Fluconazolul ar fi trebuit luat odata cu antibioticul - o pastila la 7 zile, pentru cat timp ai luat antibioticul. Dar merge si acum fara probleme.

| XZX213 a răspuns (pentru SkyPilot):

Am luat anitbiotice pentru helicobacter timp de 10 zile dar pentru ca nu mi-a recomandat nimeni probiotice nu am stiut si am facut candida iar acum nu stiu daca pot lua dupa 3 zile de la terminarea antibioticelor si daca trebuie sa iau fluconazolul cu ovulele in aceeasi zi, un farmacist mi-a spus sa nu le iau impreuna ca e foarte toxic pentru organism iar altul mi-a spus ca se iau impreuna. iar acum sunt in dilema. daca stii mai multe despre subiect ma poti ajuta te rog

| XZX213 a răspuns (pentru SkyPilot):

Ok multumesc!

| SkyPilot a răspuns (pentru XZX213):

Ovulele sunt practic externe. Nu iti ajung in sistemul digestiv. Daca ai o singura doza de fluconazol ia-o.
Cu ovulele ai grija ca in perioada de administrare sa nu ai menstruatie. Daca te astepti, amani tratamentul. Le pui seara la culcare, cat mai adanc, nu folosesti nimic altceva acolo si nu te speli in interior.