| AvalohAlyn a întrebat:

A luat cineva vitamine din complexul B? Cum v-ati simtit? V-au ajutat? Ce produs ati luat? Ajuta la depresie si la energie? Sau e mai bun magneziul cu vitamine B6?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu iau chiar acum recomandate de medic. Imi dau usoara somnolenta, ca si magneziul cu vitamina B6. Dar sunt foarte calma, solara, zambitoare, vesela. Si mi-au redus anxietatea un pic. NU eram depresiva, deci nu stiu sa spun daca ajuta, presupun ca nu. Nu imi dau mai multa energie, dimpotriva, imi dau usoara somnolenta si un somn de mai buna calitate

| AvalohAlyn explică (pentru Brigaela):

Ciudat.Ele ar trebui sa iti ofere energie si vitalitate ca sunt stimulante, tonice in mod normal asa mi-a zis medicul

| Brigaela a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da, sunt tonice, in sensul ca iti imbunatatesc cheful de viata si dispozitia. Dar reduc stresul, iritabilitatea, agitatia psihica, asta este principalul lor efect. Nu iti ofera energie si vitalitate, asta este legata mai degraba de vitamina D, vitamina C, zahar. Vitaminele din grupul B nu au acest rol.

| AvalohAlyn explică (pentru Brigaela):

Si eu am depresie si anxietate, probleme cu memoria si concentrarea daca iau complex de B-uri pe langa psihotrope fara sa imi zica medicul sau sa am neaparat nevoie, dar am auzit ca ajuta la creier si depresie pot pati ceva? Stiu ca excesul se elimina prin urina, m-ar ajuta la psihic sau mai bine magneziu si zinc cu b6? Multumesc.

| Brigaela a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu lua nimic fara acordul medicului tau, aceste suplimente pot interactiona cu medicamentele tale de baza si sa iti agraveze si mai rau problemele pe care le ai. Nu sunt bombonele.

Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai mult ajuta sa consumi vitaminele din fructe si legume proaspete, bio.
Firmele iti vand doar iluzie, pentru bani multi...

| Donsavas a răspuns:

Magneziul il iei din alimentele bogate in clorofila. Prozacul este usor sedativ, n ai ce sa faci. Pentru depresie, ai nevoie si de suplimente cu triptofan.

| FruttiFresh300 a răspuns:

M-am îngrășat cam 5 kg într-o lună, mâncam extrem de mult, iar eu de obicei nu mâncam atât. Nu-ți da energie sau cel puțin eu eram la fel de obosită ca înainte. Nu recomand, mai bine îți schimbi puțin alimentația în asa fel încât organismul să-și procure singur tot ce are nevoie.

| VFC2893 a răspuns:

Drojdie inactiva! Contine toata gama de B uri, si o poti manca cu absolut orice mancare. Sa stii ca vitamina B, este foarte sensibila la calda, si daca o incalzesti prea tare s-ar putea sa papi numai ispita gustului.