| AvalohAlyn a întrebat:

A luat cineva vreun antidepresiv si s-a simtit mai bine?(intreb din curiozitate)
Ce ati luat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,depresia e mai mult o cauza emotionala decat rationala, pastilele nu vindeca depresia

| AvalohAlyn explică (pentru RAY):

Ajuta si pastilele omul depresiv.

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Pe moment

| Donsavas a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eu cred ca daca era medicamentul potrivit pentru tine, nu mai aveai nevoie de anxiolitice, mai ales din clasa benzodiazepinelor.
Antidepresivele au rolul de a inlatura insomnia, somnul anihileaza depresia.
Ele nu iti schimba comportamentul asa cum ai crede si nici nu te vor face sa ai incredere in tine fara efort din partea ta.

| Donsavas a răspuns:

Salut! Memantina este un fel de derivat de ketamina,acesta fiind cel mai bun medicament antidepresiv cu efectele cele mai rapide recunoscute de pe piata la ora actuala,dupa ketamina,care inca nu este aprobata pentru uz uman. Ii poti cere medicului tau sa urmezi tratament cu memantina,este folosit in general ca medicament anti-demential, fiind antagonist NMDA, are si proprietati psihotrope, nu doar de protectie neuronala. In cateva zile, depresia dispare iar anxietatea se amelioreaza. Receptorii NMDA reusesc sa influenteze toti ceilalti receptori problema.

| AvalohAlyn explică (pentru Donsavas):

Eu iau deja Prozac.Nu este bun?

| MihaiNicu23 a răspuns:

Prozac dar cam greu isi face efectul.