| AvalohAlyn a întrebat:

A luat cineva Xanax sau Anxiar? Cum v-a fost? Ce ati simtit?
Prescris de doctor bineinteles.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Salut! Sunt anxiolitice foarte puternice,depresante ale creierului,deci pot induce depresia, nu au efect antidepresiv pe termen lung. Sunt doar tranchilizante de moment. Se administreaza doar la nevoie. Pentru a preveni un atac de panica, poti lua o pastila sau dupa o trauma, un efort psihic extrem, etc.
De preferat este sa se administreze cantitati cat mai mici.

| AvalohAlyn explică (pentru Donsavas):

Da,eu iau la nevoie un Anxiar 1 mg si doar unul intr-o zi, nu mai multe.Dar incerc sa evit luarea sistematica de benzo, te intreb, daca iau una doua pe saptamana va crea dependenta? Stiu ca unii iau 3 in fiecare zi.Eu iau doar la nevoie. Apropo, eu iau Prozac, un antidepresiv (nu benzo)am auzit ca ala nu da dependenta, adica antidepresivele SSRI, e bun Prozacul? Care ar fi cel mai eficient antidepresiv SSRI dupa tine?(vad ca ai cunostinte de psihiatrie)

| Donsavas a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu,doua pastile la nevoie nu ti induc nicio stare proasta sau de sevraj! Cei ce iau 3 pastile pe saptamana, iau echivalentul unui comprimat de 0, 75 in cazul xanax-ului sau de 3 mg daca vb de anxiar. Ei nu au incotro. Au probleme de inima congenitale sau au suferit de niste preinfarcte si incearca sa previna atacurile care,pe ei,i ar putea ucide. La tine sunt doar probleme psiho-emotionale,provocate de gandirea ta. Cred ca poti sta si fara o asemenea schema de tratament,nu ai sanatatea afectata sever.
Cred ca la tine ar merge ceva din clasa SNRI, care sa actioneze si pe receptorii adrenergici. Totusi ar trebui sa ti intrebi medicul, tu nu poti elibera medicatia pe termen lung iar eu n am cum sa mi asum nimic din ce ti as recomanda.
Dupa mine, cred ca sunt antidepresive SSRI mai bune decat renumitul PROZAC care vad ca se tot prescrie, insa medicul stie mai bine ce receptori a vrut sa tinteasca cu exactitate.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Bunica mea tot ia, ea spune ca se aimte mai bine.