| andreea964 a întrebat:

A mai avut cineva coloana strâmbă si cum a reusit sa o indrepte sau ce ii recomanda medicul. Coloana mea nu e foarte strambă, scolioza nu cred ca e, dar ma doare atunci cand stau mult in picioare si spatele nu pot sa.l tin drept. Sunt disperata, nici tricouri strâmte nu pot sa port. Help me. Fundaa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Cum coloana ta nu e tocmai dreapta, inseamna ca vertebrele apasa pe nervi de la mult stat in picioare, de aici si durerea. Inainte sa te apuci de exercitii, cel mai bine, dar cel mai bine e sa mergi la medicul de familie prima data sa iti spuna cum sta treaba cu spatele tau, daca considera ca e necesar atunci cel mai probabil iti va da trimitere la un medic specialist care va constata ce e de facut in cazul tau. Sanatate permanenta!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa fie scolioza. In acest caz cel mai bine este sa te duci la un medic pentru ca aceste probleme nu trec asa pur si simplu

| NameInUse a răspuns:

Mergi la medic, problema se agraveaza in timp. Nu trece cu vederea!

| karmenţelină a răspuns:

Poate fi scolioza sau cifoscolioza (scolioza cu cocoasa), cel putin asa suna dupa ce spui. Aceasta se poate indrepta cu exercitii date de medicul ortoped, cu un corset special facut forma corpului si spatelui tau sau chirurgical, depinzand de gradul tau de scolioza. Ar trebui sa mergi la un medic ortoped ca sa te asigure in legatura cu conditia ta